Karaca Mağarası
 1. Anasayfa
 2. Gümüşhane

Karaca Mağarası

0

Gümüşhane’nin en önemli turistik tesislerinden birine sahip olan Karaca Mağarası yaklaşık olarak 15,5 metre derinliğe sahip olan girişleri eğimli ve derinlere ilerleyebilen mağaralardan bir tanesidir. Mağara içinde bulunan doğal sarkıtlar ve dikitler yapılan ışıklandırmalar ile muhteşem bir görünüme sahiptir. İç kısmında bulunan göl ve traverten havuz şekilleri turistlerin en çok beğenilerini alan bölümleridir.

Karaca Mağarası

Büyüleyici bir görünüme sahip olan mağaranın iç kısmında yer alan havuz ve göllerin oluşumu tamamen duvarlardan sızan sulardan oluştuğu bilinmektedir. Oluşan su sızmaları sonucunda meydana gelen en büyük göl derinliği ise yaklaşık bir metreyi bulabilmektedir. Doğu Karadeniz içinde yer alan ve muhteşem görünümü ile ziyaretçilerin akınına uğrayan Karaca Mağarası’na tur şirketleri yılın yedi ayında hizmet vermektedir.

Karaca Mağarası 3

Özellikle Nisan ve Kasım ayları arasında yapılan gezintilerle insanların gezdirildiği sarkıtlar, desenli duvar çeşitleri, dikitler, mağara çiçekleri, sütunlar ve mağara gülü olarak tasvir edilen muhteşem görünümlü havuzları ile binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaretine açık bir hale getirilmiştir.

Karaca Mağarası Nerededir?

Doğu Karadeniz içinde yer alan Gümüşhane ilinde bulunan Karaca Mağarası ziyarete açık olan tek mağaradır. İl sınırları içinde ziyaretçi sayısı bakımından en çok kişi alan mekanlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Gümüşhane ilinin Torul İlçesine bağlı olan Karaca Mahallesi içinde yer almaktadır.

Karaca Mağarası 4

Karaca Mağarasına Nasıl Gidilir?

Gümüşhane ilinin Torul ilçesinde bulunan Karaca Mahallesi içinde denizden yüksekliği 1550 metre yerde konuşlanmış olan mağaraya Trabzon ile Gümüşhane karayolu üzerinden Torul İlçesine geçilir. İlçe geçilirken ana yol üzerinde bulunan Korum Deresi vadisine doğru yaklaşık olarak 4 kilometre sonunda mağaranın bulunduğu tabelayı görebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
unye-kalesine-nasil-giderim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir