Karadeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

0

Karadeniz’de gezilecek tarihi yerler nerelerdir için Türkiye’nin güzel tabiatının ve aynı zamanda tarihinin en yoğun olan bölgelerinden olan Karadeniz Bölgesi üzerinde birçok tarihi mekânı keşfedebilirsiniz. Özellikle Karadeniz’de gezilecek tarihi alanlar geçmişten gelen mirası ve doğası ile öne çıkabilmektedir.

Karadeniz Bölgesi genel olarak bol yağış alan iklimi ve hem denizlik hem de sağlık bölgeleri ile bilinmektedir. Karadeniz bölgesi genel olarak üçe ayrılmıştır bunun dışında Karadeniz bölgesi tarihi ile bilinen önemli bölgelerdendir. Doğu Karadeniz bölgesinde Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Bayburt olmaktadır. Orta Karadeniz bölgesinde Çorum, Tokat, Ordu, Samsun olmaktadır. Batı Karadeniz bölgesinde Kastamonu, Sinop, Bolu, Düzce, Zonguldak, Ereğli’dir. Peki, Karadeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Karadeniz'de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Karadeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Karadeniz’de gezilecek yerler konusunda Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan tarihi alanları kültürel miraslara ev sahipliği yapıyor. Karadeniz bölgesindeki bu çeşitli antik ve tarihi medeniyet ve uygarlık izleri ile birlikte yeni ziyaretçilerini keşfe çağırıyor.

Karadeniz Bölgesi Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Karadeniz bölgesi genel olarak gezilecek tarihi şehirleri ve yerleri ile birlikte oldukça bol ve fazla şekilde bulunuyor. Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken gidilecek tarihi ve antik şehirler ören yerleri, tarihi yapılar, yaylalar ve önemli yerler ile Karadeniz’in güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Karadeniz Bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri arasında,

 • Sümela Manastırı Karadeniz bölgesi denilince akla gelen tarihi yerlerden biridir ve Maçka ilçesinden 18 kilometre uzaklıktaki dağın yamacına inşa edilmiştir.
 • Filyos Kalesi, Zonguldak ilçesinde bulunmaktadır hem doğal güzellik olarak hem de tarihi güzellik olarak biliniyor. Romalılar tarafından inşa edilmiştir ve heybetli, güçlü görünmesi için iri taşlardan inşa edilmiştir.
 • Aynalı Mağara Amasya’nın Ziyaret Belgesi yolu üzerinde şehir merkezine 3,4 kilometre uzaklıktadır aynı zamanda Amasya vadisinde bulunan mağaraların en ünlüsü olmaktadır ve bir kaya mezarıdır.
 • Kralkaya Mezarı, Amasya Harşena Dağı’nda yer alan ve aynı zamanda UNESCO dünya mirası listesinde bulunan Kralkaya mezarları bölgesinin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak listede yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Doğal Yerler

Karadeniz’de gezilecek doğal yerler arasında özellikle Doğu Karadeniz’in doğası ve tarihi ve aynı zamanda kültürel mirası ile birlikte Batı Karadeniz’in eski sokakları, şelaleleri ve daha nice güzellikleri ile gezilecek birçok yer bulunuyor. Doğu Karadeniz denildiği zaman özellikle Trabzon bölgesinde yüzlerce doğal güzellikle beraber tarihi yerlerde bulunuyor. Gezilecek olan doğal güzelliler ve tarihi yapıların başında Trabzon kalesi geliyor. Trabzon kalesi Trabzon’un Ortahisar mevkiinde bulunur. Bu kale yaklaşık olarak M.Ö 4. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bunun dışında hem doğal hem de doğal yerler konusunda,

 • Trabzon Atatürk Köşkü, özellikle Doğu Karadeniz turu sırasında uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Atatürk Köşkü 1890 senesinde inşa edilen ve yazlık olarak inşa edilen bir köşktür.
 • Trabzon müzesi, Karadeniz tarihi eserleri açısından büyük bir kısmını içeriğinde barındıran ve Doğu Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken turistik yerlerden biridir.
 • Trabzon Sümela Manastırı hem doğal güzelliği hem de tarihi ile etkileyici bir yerdir. Dünya Kültür Miras Listesi içerisinde yer alan bir yerdir ve yüzlerce sene faaliyette kalmıştır.
 • Cehennem ağzı Mağaraları, Zonguldak bölgesinde bulunan ve hem doğal olarak hem de tarihi olarak görülmeye değer. Özellikle duvardaki mozaiklerle birlikte farklı seyir sağlıyor.
 • Safranbolu, hem tarihi hem de doğası ile birlikte UNESCO dünya mirası listesinde yer almayı başarmıştır. Özellikle tipik tarihi evleri dikkat çekiyor.

Karadeniz Gezilecek Antik Kentler

Karadeniz gezilecek antik kentler denilince Karabük’ün Eskipazar ilçesinde yer alan Hadrianaupolis, Zonguldak bölgesinde bulunan Çaycuma ilçesindeki Tieion ve Düzcede’ki Prusias ad Hypium antik kentleri genel olarak tarihin izlerini gözler önüne sermektedir. Batı Karadeniz’in Efes’i olarak bilinen Prusias ad Hypium özellikle kazı çalışmalarında toprak altında çıkan zengin mimarisi gün geçtikçe gözler önüne gerilmektedir.  Kazılarda bölgeden çıkartılan eserlerden bazıları müzelerde sergilenmektedir.

Karadeniz'de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir
Karadeniz’de Gezilecek Tarihi Yerler Nerelerdir

Antik kentler konusunda özellikle Karadeniz Bölgesi Batı Bölümü, Türkiye’nin büyülü bir kültüre sahip olduğunu hatırlatan yerlerden. Tarihte önemli yer etmiş olan antik kentler geçmişe ışık tutmaktadır. Bunun dışında Tieion Antik Kenti Roma tapınakları, Frig alfabesiyle yazılan Dor Başlıkları ile dikkat çekmiştir. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin beğenisine sunulan bir antik kent olmaktadır.

Karadeniz’de Gezilecek Yaylalar

Karadeniz’de gezilecek yaylalar oldukça fazla ve tarihi yerlerin dışında enfes doğasını görmek isteyenler için gezilecek yaylalar bulunuyor. Özellikle tabloları süsleyen ve dağlar arasında bulunan bu yaylalar hem doğal güzellikleri keşfetmek hem de harika manzaralara şahit olunabilir. Karadeniz bölgesinde gezilebilecek bazı yaylalar,

 • Ordu, Çambaşı Yayları ve Perşembe Yaylası
 • Sinop, Ayancık Akgöl Yaylası
 • Tokat, Akbelen Yaylası
 • Trabzon, Şolma Yaylası ve Karadağ Yaylası
 • Rize, Anzer Yaylası ve Ayder Yaylası
 • Giresun Bektaş Yaylası ve Kümbet Yaylası

Gibi mükemmel yaylalar bulunuyor bununla birlikte en güzel yaylalardan bazıları Ayder, Pokut, Karagöl, Anzer, Gito, İkizdere ve fazlası olabilmektedir. Karadeniz’in en güzel yayaları ile birlikte bolca oksijen depolayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir