Tax Free Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Tax Free Nasıl Alınır?

0

Konu Başlıkları

Tax Free nasıl alınır sorusunu sormadan önce ilk olarak Tax free nedir konusu hakkında bilgi sahibi olmak gerekli olacaktır. Tax free sayesinde yurtdışı için yapacağınız tüm alışverişler çok daha uygun fiyata gelecektir. Her ülke için birbiriyle değişkenlik göstermek şartı ile çeşitli mallarda geri alınabilen bir vergi sistemi vardır.

Avrupa ülkeleri için Tax free son derece akla yatkın bir sistem olarak karşımıza çıkar. Eğer ki çok fazla yurt dışına çıkan biri iseniz Tax Free sistemi son derece işinize yarayacak bir sistemdir. Vergiden muaf olacağınız bir takım mağazalar için son derece kolay bir şekilde daha uygun fiyatlı bir alışveriş yapma imkânı sunan Tax free hem gitmiş olduğunuz Avrupa ülkesi açısından hem de sizin açınızdan son derece büyük bir önem taşır. Bu sebepten dolayı Avrupa ülkelerine bir seyahat yapmayı düşünüyor iseniz Tax free almayı unutmamanız gerekir. Peki, Tax Free nasıl alınır

Tax Free Nasıl Alınır
Tax Free Nasıl Alınır

Tax Free Nedir?

Tax free nedir ne değildir diye soracak olur iseniz, kısaca tanımını şu şekilde yapabiliriz. Tax free, yurt dışında herhangi bir malı satın aldığınız zaman perakende satış için normal olarak belirli bir miktar verdiği ödenmesi gerekir. Ancak bazı ülkelerde bu vergilerin geri alınması söz konusu olacaktır.

Tax free de bu söz konusu olan ülkeler için vergi ödemesinin geri alınmasını sağlayan bir şeydir. Tax free ne işe yarar diye soracak olur iseniz, aslına bakacak olursak hem turist olarak gitmiş olduğunuz ülkenin hem de sizin kendi işinize yarayan bir durumun söz konusu olduğunu görebilirsiniz. Bu sistem tamamen yurtdışında alışverişe teşvik etmek amaçlı olan bir sistemdir. Tamamen vergiden muaf olmak amacı ile yapılır.

İlginizi Çekebilir: Yuka Bitkisi Yaprakları Neden Sararır?

Tax free, katma değer vergisi, tüketim vergisi, ürün satış vergisi, mal ve hizmet vergisi olarak da adlandırılabilir. Yurtdışında yapmış olduğunuz alışverişlerin katma değer vergisini seyahat sonunda geri alabilirsiniz. Elbette ki bu durum Tax free geçerli olan ülkelerde çalışan bir sistemdir. Yani bütün ülkeler için herhangi bir geçerliliği olan bir sistem değildir.

Tax Free Nasıl Alınır?

Yurtdışı alışverişi için tax free nasıl alabilirim sorusu ile sık sık karşı karşıya gelmekteyiz. Tax free alma işlemi için birtakım prosedürleri yerine getirmeniz gerekli olacaktır. Bu sebepten dolayı 4 adımda tax free alma yöntemlerini sizin için hazırlamış bulunmaktayız.

 • Alışveriş yaptığınız mağazada tax free formu doldurmak
 • Gümrük ofisine gitmek
 • Chek-in yapmak
 • Vergi iadenizi almak

Tax Free nasıl alınır için ilk olarak yapmanız gereken şey alışveriş yapacağınız mağazada tax free sisteminin geçerli olup olmadığını öğrenmek olmalıdır. Bu durumda ilk olarak alışveriş yaptığım mağazada tax free olup olmadığını nereden anlayabilirim gibi bir soru akıllara gelebilir.

Bunu anlamanın yolu son derece basittir. Tax free o mağazada geçerli ise genel olarak kasa önünde ya da mağazanın herhangi bir köşesinde tax free sisteminin geçerli olduğuna dair bir ibare göreceksiniz. Eğer ki yurt dışında alışveriş yapmış olduğunuz bir mağazada bu ibareyi görüyor iseniz alışveriş sonunda bir form doldurarak tax free almak için ilk adımı atabilirsiniz.

Tax Free nasıl alınır formu için gerekli olan formu doldurmuş iseniz, hemen ardından gümrük ofisine gitmeniz gerekli olacaktır. Gümrük ofisindeki görevliye bu formu verdikten hemen sonra chek-in yapmanız gerekir. Ve bu işlemleri tamamladıktan hemen sonra vergi iadenizi alabilirsiniz.

Tax Free Nasıl Alınır
Tax Free Nasıl Alınır

Tax Free Nasıl Hesaplanır?

Tax free ile vergi iadesi almak isteyen pek çok insan bu konu ile ilgili olarak bazen kafa karışıklığı yaşayabilir. Aslına bakacak olur iseniz bu kafa karışıklığı herkes tarafından yaşanabilen son derece normal bir durumdur. Sonuç olarak her ülkenin faiz oranı birbirinden farklıdır ve bunu hesaplamak her zaman için kolay olmayabilir. Bu sebepten dolayı pek çok kişi tax free nasıl hesaplanır şeklinde sorular sormaktadır.

Bu konu ile ilgili ilk olarak yapmanız gereken şey toplamda ne kadar harcamış olduğunuzu bilmektir. İşte tam da bu sebepten dolayı yurt dışında yaptığınız harcamaları bir yere kaydetmeniz bu konu için son derece büyük bir önem taşır. Yurtdışında yapmış olduğunuz tüm alışverişlerin kaydını tuttuğunuz zaman yapmış olduğunuz toplam ödeme miktarını verdi oranından çıkartarak tax free hesaplama işlemini yapmış olursunuz.

Tax Free Hangi Ülkelerde Vardır?

Eğer ki ufukta bir yurt dışı seyahati fikri var ise her insan tarafından sorulması gereken bir soru olarak tax free hangi ülkelerde var sorusu sorulması gerekli olacaktır. Tax free hangi ülkelerde var diye bir bilgi sahibi olduğunuz zaman alışverişte geri ödeme kolaylığı sağlamış olursunuz. Hatta bu şekilde belki de kendi ülkenizde almayı düşündüğünüz herhangi bir şeyi çok daha uygun bir fiyata yurtdışından da alma şansı elde edebilirsiniz. Bu durum sizin için son derece büyük bir fayda sağlar. Genel olarak Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede bu sistem geçmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir