Kürtün Yaylaları
 1. Anasayfa
 2. Gümüşhane

Kürtün Yaylaları

0

Doğa gezintileri arasında yer alan Doğu Karadeniz’in muhteşem yaylalarına sahip olan Gümüşhane ili içinde bulunan Kürtün Yaylaları her yıl büyük şenliklerle buluşuyor. Yapacağınız doğa yürüyüşleri, yayla şenlikleri ve özel kamp alanlarının yanı sıra kış sporlarının bile yapılabildiği bu alanları muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Her yaylada ayrı bir aktiviteyle karşılaşabilirsiniz. Bazı yaylalarda doğanın muhteşem manzarasına kendinizi bırakabilir, diğerlerinde ise dağcılık ve doğa yürüyüşlerinizi yapabilirsiniz. Atlı sporlarının bile yapılabildiği bu muhteşem alanlar yaklaşık 30 yıldır Turizm Merkezi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilmiştir.

Kürtün Yaylaları içinde yer alan en bilinen ve gezilmesi önemle size duyuracağımız Taşköprü Yaylası, Güvende Yaylası ve Erikbeli Yaylası’dır. Güvende Yaylası Kürtün İlçe merkezinden 23 kilometre uzaklıktadır. Yüzyıllardır yapılan şenlikleri ile her yıl düzenlenen festivallere yüzbinlerce kişi katılmaktadır. Her sene belirlenen tarihte yapılan yeni şenliklere gezilerinizi denk getirebilirsiniz.

Kürtün Yaylaları 2

İkinci yayla olarak belirttiğimiz Erikbeli Yaylası daha eski bir bölge olup yaklaşık 1500’lü yıllardan günümüze kadar konaklama merkezi olarak kullanılmış yaylalardandır. Doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler harika bir gezi olacağını iddia ediyoruz. Doğal güzelliklerinin yanı sıra yaylacılık oluşumlarının da gerçekleştiği yağ, yoğurt, peynir ve hayvancılık gibi birçok organik ürünleri de yine burada bulabilirsiniz.

Kürtün Yaylaları Nerededir?

Kürtün Doğu Karadeniz’de bulunan Gümüşhane ilinin ilçesidir. Kürtün yaylaları fazla engebeli değildir. Bu sebeple doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Yöre mutfağını tadıp doyasıya gezebileceğiniz bu alanları gezilerinizi ekleyebilirsiniz.

Kürtün Yaylalarına Nasıl Gidilir?

Erikbeli yaylasına gidişleriniz için Kürtün ilçe belediye sınırları içinde yer almasından dolayı fazla bir zorluk çekmeyeceksiniz. Gümüşhane üzerinden Kürtün İlçesine varmanız yeterli. Erikbeli yaylasına gidiş ise Kürtün İlçe merkezinden yaklaşık 23 kilometre ulaşımı rahat araba yolundan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Anastos yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir