Uzungöl Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Uzungöl Yaylası

0

Ülkemizdeki doğal güzellikler ne mutludur ki bize saymakla bitmez. Bunların çoğu ülkemizin bulunduğu coğrafi konumunun etkisi ile tektonik hareketler sonucunda oluşmuş doğal güzelliklerdir. Karadeniz Bölgesi’nde de anlata anlata bitiremeyeceğimiz doğal yollarla oluşup şimdilerde bir turizm merkezi haline gelen yerler oldukça fazladır. Bu yerlerden biri de ülkemizin diğer illerinden ve dünyanın her yerinden her yıl çok sayıda turisti bölgeye çeken Trabzon ilimizdeki Uzungöl’dür. Biz de size bu yazımızda hem bir köy, hem bir yayla, hem de bir eğlence yeri olan Uzungöl Yaylası ziyaretimiz sonrasında aklımızda kalanları zevkle anlatmaya çalışacağız.

Uzungöl Yaylası 3

Uzungöl Yaylasına Ulaşım

Trabzon Çaykara’da yer alan Uzungöl’e ister otobüs, isterseniz de özel aracınız ya da taksi ile gitöeniz mümkündür. Otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz öncelikle Çömleçi’ye gelmeniz gerekir. Buradan da Çaykara Tur Bürosu’na gidip Uzungöl’e giden otobüse bilet alarak ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınız ya da taksi ile gelecekseniz de Of’a kadar ilerleyip sonra Solaklı Deresi’nin batı kıyısından geçen Uzungöl tabelasını takip ederek yaklaşık bir 44 km sonra Uzungöl’e ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Yaylası Hakkında Bilgiler

Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı bulunan Uzungöl günümüzde adeta bir turistik mahalle haline gelmiştir. Bölge adını kıyısında bulunan Uzungöl’den alır. Uzun Göl’ün uzunluğu tam olarak 1 km ve rakımı da 1090 m dir. Trabzon iline uzaklığı 100 km ve Çaykara’ya olan uzaklı da 20 km olan Uzungöl’e ilgi oldukça büyüktür. Dolayısı ile de beldenin en önemli ekonomik faaliyeti de turizm olmuştur.

Uzun Göl’ün oluşumu yıllar önce heyelan sonrasında Haldizen deresine düşen kaya parçalarının, derenin önünü kapatması ile oluşmuş doğal bir gölümüzdür ve göl çevresindeki ormanlarla da tam bir doğa harikasına dönüşmüştür. Rumca ismi de Şaraho olarak bilinmektedir. Doğal güzellikleri ve sık ormanları ile bilinen beldeye ilgi oldukça yoğundur.

Uzungöl Yaylası 4

Uzungöl ikliminden de bahsetmek gerekirse; tipik Karadeniz iklim yapısına sahip olup her mevsim bol yağış alır diyebiliriz. Bölgeye giderken bunu unutmamanızı ve ona göre giysiler almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sıcaktan bunalıp doğa ile baş başa kalmak istiyorsanız tam da sizin için uygun olan Uzungöl ziyaretiz de mutlaka yapmanızı tavsiye edeceğimiz şey de; hiç değilse bir sabah güneşin doğuşu ile kalkıp gölün etrafında yürüyüş yapıp o tertemiz havayı derin derin içinize çekmeniz olacaktır.

Uzungöl Yaylası Konaklama

Uzungöl çevresinde çok sayıda oldukça güzel ve rahatlıkla konaklayabileceğiniz otel, pansiyon ve bungalov bulunmaktadır. Biz de sizin için birkaç tavsiye hazırladık.

Mego Suite Hotel:  Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yerlerinden biri olan Uzungöl’de yer alan otel tam da evinizin konforunda hissetmenizi sağlayacak şekilde düzenlenmiş bir otel.  Dağ ve nehir manzaralı odaları bulunan otel de rahatlıkla konaklayacağınızı düşünüyoruz.

İnan Kardeşler Otel & Bungalow: Hazır buralara kadar gelmişken her zaman konaklayabileceğiniz bir otel odası yerine bungalovda da konaklama imkanı bulacağınız bu oteldeki konaklamanız sırasında oldukça memnun kalacağınızı düşünüyoruz.  Doğanın kucağında yer alan bu tesis de odalar oldukça temiz ve oda fiyatına dahil son derece zengin bir kahvaltı sunumu da söz konusu.

My Home Uzungöl:  Uzungöl’de yer alan tesis de hem dağ hem de göl manzaralı olda bulmanız mümkündür. Temizliği oldukça iyi, yemekleri son derece lezzetli ve çalışanları da işini iyi yapan insanlar olduğu için memnuniyetle konaklayacağınızı düşünüyoruz. Ayrıca belirtmek isteriz ki otel de bisiklet kiralama imkanınız da var ve burası bisiklet sürmek için mükemmel bir yer.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bayburt-kalesine-nasil-gidilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir