Koza Han
 1. Anasayfa
 2. Bursa

Koza Han

0

Konu Başlıkları

Tarihi 1491’lere dayanan ve Sultan 2.Bayezid tarafından yaptırılan Koza Han Bursa’nın Tarihi Alışveriş Merkezi olarak adlandırılmaktadır. Ulu Cami ve Orhan Cami arasında yer alan bu çarşı bünyesinde bir çok iş yerine yıllardır sahiplik yapmaktadır.

Han şeklinde dizayn edilen Koza Han adını Bursa’nın ipek konusunda ne kadar gelişmiş olduğunu bildiğiniz üzere buradan almıştır. Tam meydanda abdesthane ve bir adet mescit bulunan bu alış veriş merkezinin çevresinde asırlık çınar ağaçları bulunmaktadır. Yazın o sıcağında buraya gelerek ağaçlar sayesinde rahatlıkla serinleyebilir ve yeme-içme gereksinimizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Genç – yaşlı demeden her yaştan insanların her gün ziyaret ettiği bu kafelere uğramayı ve içinize dolan huzuru mutlaka hissetmelisiniz. Ayrıca tarihi yapı olduğu için herhangi bir restore çalışmasının yasak olduğu bu han da dükkan sahipleri sadece dükkanlarının içerisinde belli başlı küçük değişiklik yapmaktadır. Yıl içerisinde ortasında bulunan mescit ve şadırvanın bir kaç kere şekli değişse de yapıya tamamiyle ellenmemiştir. Kubbesinde ufak tefek değişiklikler yapılmıştır. Onun dışında orjinal kalmasına özen gösterilmiştir.

Koza Han İçerisinde Bulunan Dükkanlar Nelerdir?

koza han dükkanları

İçerisin de genelde ünlü Bursa İpeği satışı yapan dükkanlar bulunmaktadır. Çeşitli kadın tekstili firmaları ve onların markalarını satan onlarca firma bunlunmaktadır. Eşarp, şal, ferace gibi tesettürlü kadınlara yönelik dükkanlar daha fazladır. 2 katlı olarak inşa edilen bu han üst katında 50 farklı dükkan ve alt katında da 45 farklı dükkan bulunmaktadır. %80’ini kadınlara yönelik ürünler satan dükkanlar oluştururken, gümüşçü, kuyumcu, bakırcılar da bulunmaktadır. Hepsi faal şekilde işlerine devam eden bu dükkanların fotoğrafta da görüldüğü üzere sadece dükkan camekanları değişmekte duvarların rengi ve diğer tarihi yapılara herhangi bir ekleme ya da çıkartma yapılmamaktadır.

Gezimizi yaptıktan sonra kafetaryalardan birine oturarak çayımızı ve simitimizi sipariş ettik. Daha sonra etrafı şöyle bir dinleme başlayınca insanın içine huzur geldiğini farkettik. Onca ses içerisine kuş sesleri de eklenince harika duygular çözümlüyorsunuz. İnsanın ruhuna iyi gelen bütün her şeyin burada toplandığını belirtmek isterim. Üstelik geri dönüşünüz için de hediyelik eşya ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Koza Han Bursa’nın Tarihi Alışveriş Merkezi Nasıl Ulaşırım?

Bursa Ulu Cami’sinin giriş kapısının hemen arkasında konumlandığı için Atatürk Caddesi üzerine ulaşarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Zafer plazanın sağ tarafındaki tramvay yolundan düz yürüyerek bulabilirsiniz.

Kendisine hayran bırakacak bu çarşıda mutlaka vakit geçirmenizi isterim.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir