Marmaris Kızkumu
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Marmaris Kızkumu

0

Kız kumu Muğla şehrinde yer alan Marmaris Orhaniye yol güzergahında yer almaktadır. Doğanın her renginin görülebildiği bu özel adres çam ağaçları ve çam ormanının muhteşem kokusu ile bilinmektedir. Kıyıdan 50 metre açılmanıza rağmen yükselmeyen denizi ve sakin suları ile bilinen plaj oldukça büyük ilgi görmektedir. İlçenin bu kadar önemli bir adres olmasına neden olan ise 600 metre uzunluktaki deniz içinden ilerleyen patika yoldur. 3 Metre genişliğe sahip olan bu kumdan yol 20 metre yüksekliğe sahip özel hazırlanmış bir ulaşım yolu olarak görülmektedir. Son yılların en çok turist çeken bölgeleri arsında yer alan için özel koruma kanunu hazırlanmıştır. Kız kumu sadece doğal bir yapı olarak görülmektedir. Fakat bölge de yaşayan bir efsane kız kumu hikayesinin ölümsüzleştirmektedir.

Kız Kumu Efsanesi

Efsaneye göre; Bölgeyi uzun süre önce yöneten güçlü Kral ve her hikayenin olmazsa olmazı güzel kızı ve yine efsanelerin eksilmeyen yanı ise kızın çok alçak gönüllü kibar olmasına karşın babasının bir o kadar zalim ve gaddar olmasıymış. Bybassos kralının bu güzel kızı ile bir balıkçı aşık olmuşlar. Her gece sahilde ateş yakan ve bu şekilde balıkçı sevgilisi ile haberleşen Kralın güzel kızının tam tersine ise Kral kızını başka bir Kralın kızı ile evlendirmek için görüşmeler yürütüyormuş. Kızından istediği cevabı alamayan Kral ise kızını takip ettirdiğinde gerçekleri öğrenmiş. Kral ve adamları kızının yine bir gece sevgilisi ile buluşacağı an oyunu bozmayıp beklemişler.

Marmaris Kızkumu 6

Her şeyden habersiz balıkçı ise tam yakalanacağı an Prenses kaçıp denize doğru koşmaya başlamış. Bu sırada ise kız kumu efsanesi gerçekleşerek prensesin her attığı adım kum olurken askerler bir anda 20 metrelik denize gömülmüşler. Kıyıdan atılan bir ok ise prensese isabet ederek her yeri bir anda kan gölüne çevirmiş. Bu sırada ise kum tüm kanı çekerek kızıl renge dönüşürken Balıkçı prensesi alarak bir daha görülmemiş. Bölge de onlarca farklı hikaye olmasına karşın gerçeğin tam olarak ne olduğu bilinmemekle birlikte en önemli açıklama bölgenin kayıkların yaklaşamaması için yapılmış özel bir liman olması yönündedir. Sonradan yükselen su ile birlikte liman su altında kalmıştır.

Marmaris Kızkumu Ulaşım

Kızkumu bölgesine ulaşmak için iki önemli olanak bulunmaktadır. Bu olanakların birincisi hava limanı olurken diğer olanak kara yolları olarak açıklanabilir. Öncelikli olarak hava limanı ile bölgenin yakınlarına ulaşmanın mümkün olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Zira en yakın hava limanı olan Dalaman hava limanı ile 110 km yakınına ulaştığınız kızkumu bölgesine tam olarak ulaşmak için hava limanı içinden bir kez daha kara yolu ulaşımı ile hareket sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca 160 km uzakta yer alan Bodrum hava limanı da alternatifler arasında yer almaktadır. Bu alternatifleri daha da çoğaltmak mümkündür. Zira çevre şehirlerde pek çok önemli hava limanından söz edebiliriz.

Marmaris Kızkumu 7

Kara yolu ile ulaşmak için büyükşehirlerin otogarları iyi bir alternatif olacaktır. Mesafesine bağlı olarak Türkiye’nin en uzak noktasından kara yolu ile 16 saat içinde bölgeye ulaşmak mümkün olurken İstanbul’dan 10 saat İzmir’den 5 saat ve Ankara’dan 6 saat içinde Kızkumu beldesine varmanız mümkün olacaktır. Bu nokta da seçin sizin olmak koşulu ile uzak bir bölgeden gelenler için hava yolunu tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Marmaris Kızkumu Bölgesinde Yer Alan Oteller

Green Nature Diamond konum özelliklerine baktığımızda denize sıfır olan bir işletme olması tesisi tatil için oldukça öne çıkaran bir artı olduğunu söylemek mümkün. Ulaşım olanaklarının da hayli avantajlı olduğu tesis, otogara 3.5 km uzakta olurken, Barlar sokağına 1km mesafede. Ayrıca havalimanından da 90 km uzakta olan işletme ayrıca şehir merkezine 1km uzaklıkta bulunuyor. Bu yönleri ile incelendiğinde işletmenin son derece kolay erişilebilir olması aynı zamanda işletmeyi son derece sık tercih edilenler arasına sokmuş durumda.

Marmaris Kızkumu 8

639 Oda yer alan işletme de her oda 28m2 olacak şekilde inşa ediliş. Aile odalarında ise bu kuralın 45 m2 olarak ele alındığını görüyoruz. Ayrıca tesis de 2 de engelli odası bulunmakta. 2014 Yılı içerisinde tatil dünyasına merhaba diyen bina her yıl restore edilen önemli merkezler arasında yer alıyor. Tesis ayrıca şirketler için toplantı salonları sunuyor. Agatha ve Guada olmak üzere iki adet 100 metre karelik salondan söz etmek mümkün. Ayrıca balayı konseptinden yararlanmak isteyen çiftler ise maksimum 21 gün önce evlenmiş olmaları gerekmektedir. İşletmeye evcil hayvan kabul edilmiyor.

Genel Özellikler

Green Nature Diamond tesisi Muğla da yer alan oldukça önemli işletmelerden biri olma özelliği taşıyor. Tatil de dinlenmek isteyen ve çocukların sorumluluklarından kısa süre de olsa uzaklaşmak isteyen herkes için uygun olanaklar işletme de bulunuyor. 4-7 yaş gurubu için özel sunulan aktiviteler aynı zamanda 8-12 yaş gurubu içinde ayrıca sunularak gün boyu ailelerin tatil yapmasına çocukların da kendi yaşıtı olan çocuklar ile sosyalleşmesine imkan sağlıyor.

Deniz ve Havuz

Başta çocuk havuzundan söz etmek doğru olacaktır. Çünkü bir çok işletme de yer almayan çocuk havuzu bu tesis de önem verilen ve olimpik ölçülerde inşa edilmiş durumda. Ayrıca denize sıfır olan otelin kendine özel bir de plajı bulunuyor. Tesis içinde 2 yetişkin yüzme havuzu bulunurken bir de kapalı yüzme havuzu ile güneşten korunmak isteyenler için gerekli olanaklar tesis tarafından sunulmuş durumda.

Marmaris Kızkumu 9

Konsept ve Aktiviteler

Tatil konsepti olarak her şey dahil ve Ultra her şey dahil belirlenmiş durumda. Yani yabancı içkileri saymazsak geri kalan her alanda aslında iki pakette aynı özellikleri sunuyor. Bu nokta da seçim sizin olmak üzere bizim tavsiyemiz ultra her şey dahil olacaktır. Zira bu sayede dilerseniz denizde sunulan pek çok aktiviteden de ücretsiz yararlanmanız mümkün olacak. Tesiste yer alan spor salonu ve fitness salonu gibi özel aktivitelerden de yararlanabilirsiniz.

Mutfak ve Eğlence

Otel kendi içinde bir bar bulunduruyor. Bu barın kendine özel olan açık hava alanı ile ister dans pistinde isterseniz de açık hava da eğlenceye katılmanız mümkün. Fakat en büyük avantajının bu olduğunu söylemek doğru olmaz. Zira her gece otelde yerli ya da yabancı müzik konusunda canlı bir performans sahne alıyor. Bu sayede hem romantik hem de duygusal geceler sizin olacak.

Marmaris Kızkumu 10

Mutfak olanaklarına baktığımızda ise A la carte restoran yanı sıra Türk ve Avrupa mutfağının en seçkin ürünlerinin bir arada bulunduğu bir de özel bölümün açık büfe olarak sizlere sabah 07:00 ile akşam 01:00 arasında sunulduğunu söyleyebiliriz.

Marmaris Kızkumu Özeti

Tarihi, doğası efsanesi ve çok daha fazlası ile bu yıl unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz Kızkumu bölgesi tatil için oldukça önemli bir seçim olacaktır. Kolay ulaşımına ek olarak bölge sakinlerinin son derece yardımsever olması tatil için bu noktayı çok daha avantajlı bir konuma getiriyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir