Likya Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Likya Antik Kenti

0

Elde edilen bulgulardan anlaşıldığı üzere ‘’ Işık Ülkesi’’ anlamına gelen Likya, günümüzde teke yarımadası sınırları içerisinde kalan bölgede yer almaktadır. Bu bölgede yer alan antik kentlerden oluşan bir federasyon Likya uygarlığı olarak tanımlanmaktadır. Likyalıların M.Ö 3 binli yıllarda güney Anadolu’da yaşayan ve 2 bin yıl boyunca bu bölgede varlıklarını sürdüren Hint-Avrupa kökenli Livi uygarlığının devamı olduğu bilinmektedir. M.Ö 6 yüzyılda Persler tarafından işgal edilen Likya Antik kenti Büyük İskender’in doğu seferinde el değiştirmiştir. İskender’in ölümü sonrası komutanları arasında yer alan Ptolemaios tarafından yönetilmişse de, zaman içerisinde Yunan etkisi gittikçe hızlı bir şekilde etkisini göstermeye başlamıştır.

Likya Antik Kenti 4

Likya M.S 2 ve 3. Yüzyıllarda yaşanan büyük depremler ve uzun süreli veba salgınları sebebiyle eski parlak günlerinden hızla uzaklaşmıştır. Daha sonra yaşanan Arap akınları ve korsan saldırılarına maruz kalan bölge, 13. Yüzyılda Türk beyliklerinin yönetimine girerek yeniden yerleşim yeri olarak değerlendirilmiştir. Likya Antik kenti bölgesi coğrafi sınır olarak Antalya’nın batısına, Muğla’nın güneydoğusuna, Denizli ile Burdur’un güneyine denk gelen bir sınır içerisinde yer almaktadır. Tarihin gizemini olağanüstü doğal manzaralarının arasında saklamayı başaran bölge, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Likya Antik Kentine Ulaşım

Likya antik bölgesinde yer alan antik kentleri ziyaret edebilmek için kara, hava ve deniz yolundan yararlanmak mümkündür. Birçok ile sınır olan Likya medeniyetine bağlı antik şehirler, bağlı bulundukları illerden yapılan otobüs seferleri ile bölgelere ulaşıma imkân sağlamaktadır. Havayolu ile bölgeye ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler Antalya havalimanı veya dalaman havalimanına erişerek, ziyaret etmek istedikleri antik kentlere ulaşım sağlayabilirler.

Likya Antik Kenti 5

Likya Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Likya bölgesindeki ziyaretçilerin en iyi şartlarda konaklama yapmalarına olanak sağlamak için, yüzlerce farklı seçenekle hizmet veren tesisler yer almaktadır. Likya Antik kenti bölgesinde yer alan oteller yaz sezonunda oldukça yoğun olduğu için, önceden rezervasyon yaptırmak hem ekonomik olarak hem de yer bulma açısından önemlidir.

En Önemli Konaklama Alanları

Saylam Suites: Antalya Kaş ilçesinde yer alan otelde 2 kişi bir gece konaklama bedeli kahvaltı dahil 330 TL civarındadır. Birçok antik kente yakın olması sebebiyle tercih edilen Kaş bölgesinde yer alan otelde, tüm odalar klimalı ve otel genelinde ücretsiz wi-fi hizmeti sunuluyor. Oldukça temiz ve düzenli bir yapıya sahip olan tesiste, personelin ilgi ve alakası takdire değer derecede. Mükemmel dağ ve deniz manzaraları eşliğinde ailece huzurlu bir konaklama için uygun oteller arasında yer alıyor.

Likya Antik Kenti 6

Kaş Marin Hotel: Kaş ilçesi acısu mevkiinde yer alan otel, her şeyden önce mükemmel bir deniz manzarasına sahip. Fiyat olarak bakıldığında bir çok konaklama tesisine oranla oldukça uygun olan otelde 1 gece 2 kişilik konaklama fiyatı, kahvaltı dahil 150 TL civarında. Lüks otellere kıyasla konfor bakımından eksikleri olsa da ,hem fiyat bakımından hem de mükemmel konumu sebebiyle ailece yapılacak tatillerde oldukça uygu bir alternatif olarak değerlendirilmelidir.

Likya Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

No 11: Kaş bölgesindeki eğlence mekanları arasında, 1980-90 yıllarına ait nostalji rüzgarları estiren bir eğlence mekanı olarak bilinen bir yer. Türkçe pop severlerin uğrak yerleri arasında ilk sıralarda yer alan mekân, belirli günlerde eski 45’lik plaklarla müşterilerine eşsiz bir müzik ziyafeti sunuyor. Kaş’ta yer alan mekânlardan farklı olarak, özel kokteyllere sahip olan bar, fiyat olarak oldukça uygun ve huzurlu bir ortama sahip.

Echo Bar: Kaş ilçesinde canlı müzik performansı denilince akla ilk gelen mekânlar arasında yer alıyor. Barın kendine has müdavimleri oluşmuş ve sürekli olarak kalabalık grupların eğlendiği bir yer olarak göze çarpıyor. Önceleri deve ahırı ve depo olarak kullanılan bar, tarihi bir mekân olarak biliniyor. Yapılan dekorasyonla büyüleyici bir ambiyansa sahip olan bar, oldukça uygun fiyatlarla çılgın gece eğlenceleri için ilk tercihler arasında yer alıyor.

Restoranlar

Genel olarak Türkiye’nin her bölgesinin kendine özgü mükemmel lezzetler barındıran yemekleri dünyaca tanınmaktadır. Likya Antik kenti bölgesinde yer alan restoranlar hem Anadolu’nun farklı lezzetlerine, hem de dünya mutfaklarına ait menülerle ziyaretçilerin yeme-içme ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Likya Restorant: Kaleköy limanı mevkiinde yer alan bir konuma sahip olan restoran, mükemmel deniz manzarasına sahip bir tesis olarak dikkat çekiyor. Bölgeye tekne turuyla gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği bir restoran olarak biliniyor. Ev yapımı dondurması ile meşhur olan restoran kuşbakışı Kekova manzarası ile mükemmel bir görsel güzellik içeriyor. Mükemmel tabiat manzaraları ve muhteşem denizin ortasında huzur içinde geçirilecek zamanlar için en ideal yerler arasında yer alıyor.

Eşsiz Bir Tat İçin Doğallık

Sofa Bistro: Kaç ilçesinde hastane caddesi mevkiinde yer alan restoran, Akdeniz ve Avrupa yemeklerinden oluşturulmuş bir menüye sahip. Denize çok yakın bir lokasyonda yer alması sebebiyle sürekli kalabalık. Salata ve farklı burgerler konusunda oldukça iddialı bir mekân. Oldukça temiz ve nezih bir atmosfere sahip olan restoran, fiyat bakımından oldukça uygun. Kaş’ın muhteşem manzarasının ortasında, huzur içinde dinlenmek ve karın doyurmak için en iyi seçenekler arasında yer alıyor.

Köşk Restoran: Kaş ilçesi Andifli mahallesinde yer alan restoran, Türk mutfağı ve vejeteryan yemeklerle bezenmiş bir menüye sahip. Kaş genelindeki fiyatlara oranla gayet uygun bir şekilde karın doyurmak için mükemmel bir seçenek. Beyin tava ve Arnavut ciğeri oldukça popüler yemekler arasında yer alıyor.  Akdeniz’e özgün zeytinyağlı yemekler ve salatalar da mutlaka denenmeli. Ailece yenilecek yemekler için mükemmel bir seçenek olarak, mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekânlar arasında yer alıyor.

Likya Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Festivaller ve Sosyal Etkinlikler

Ege ve Akdeniz bölgesi, ülkemizin turizm cennetlerini barındıran bölgeler arasında yer almaktadır. Gerek tarihi geçmişi, gerekse doğal güzellikleri sebebiyle milyonlarca turist ağırlayan bölgelerimizde birçok geleneksel festival yapılmaktadır. Bu festivaller arasında Likya antik kenti bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler oldukça geniş katılımlarla her yıl geleneksel şekilde sürdürülmektedir.

Likya-Kaş Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali: Her yıl düzenli bir şekilde yapılan festival, büyük katılımlarla coşkulu bir şekilde yapılan etkinlikler arasında yer almaktadır. Festival programında tanınmış sanatçıların konserleri, müzik dinletileri, yüzme yarışları tarzında birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Hem Antalya belediyesi hem de birçok kuruluşun sponsorluğunda yapılan festival, bölgenin tarihi değerlerini tanıtmak ve geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturmak amaçlarına dayalı olarak yapılıyor.

Kaş-Kalkan Likya Yemek Festivali: Her yıl düzenli olarak kutlanan festival kapsamında, bölgenin yemek kültürü tanıtılırken, birçok sanatçı tarafından verilen konserler ve yarışmalarla oldukça zengin bir içerik oluşturulmaktadır. Yemek yarışması ve konuklara yöresel yemeklerin tattırılması büyük beğeni toplayan aktiviteler arasında yer almaktadır. Jazz, Blues konserlerine yabancı turistlerin yoğun ilgisi sebebiyle yerel halk ile yabancı kültüre sahip insanların kaynaşması sağlanarak güzel bir kültür alışverişi sağlanmaktadır. Antalya bölgesinde yer alan tüm festival ve etkinlikler, her yıl daha fazla turistin ülkemizi ziyaret etmesine önemli katkılar sağlamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir