Maçka – Şolma Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Maçka – Şolma Yaylası

0

Her bir köşesi ayrı bir cennet olan ülkemizde doğal güzellikler saymakla bitmiyor. Yaşadığınız şehirden sıkıldığınızda, temiz havaya ihtiyaç duyduğunuzda, kendinizi doğanın kucağına atmak istediğinizde, mavi ve yeşilin birbiri içinde dans edişini izlemeye doyamayacağınız bir yerden bahsedeceğiz bugün size.  Tabi ki mavi ve yeşilin en çok göze çarptığı bölgemiz Karadeniz’den bahsedeceğiz. Son dönemlerde şehir yorgunluğunu yaylalarımızın temiz havası ve doğasında atmak isteyen kişi sayısı hızla artmakta ve yaylalarımıza olan ilgi de giderek artmaktadır.  Ülkemizin en büyük 9. Şehri olan Trabzon’daki Maçka – Şolma Yaylası hem bedenen hem de ruhen dinlenmenizi sağlayacak bir yaylamız.

Maçka – Şolma Yaylası 3

Maçka – Şolma Yaylasına Ulaşım

Trabzon ilimizin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Maçka – Şolma Yaylası, Maçka’nın 22 km kadar uzağında yer almaktadır.  Trabzon il merkezinden de ortalama 29 km mesafede olan Maçka – Şolma Yaylası’na araba ile ortalama 30 dk lık bir süre içinde ulaşılabilmektedir. Şolma Yaylasına ulaşmak için  Maçka merkeze gelmeden Sevinç köyü tabelasında sağa doğru girip önce sorsi Boğazına gelmeniz gerekiyor. Sonrasında ise kavşak noktasından sola doğru yönelerek Uçarsu ve Çukuryaylayı da geçip Maçka – Şolma Yaylasına ulaşabiliyorsunuz. Bir turizm merkezi olan Maçka – Şolma Yaylası’na Maçka ilçesinden batıya doğru 22 km lik toprak yolu aşarak da ulaşabilmeniz mümkündür. Bu toprak yolu kullanırsanız yolun ortalama 16 km kadarı zengin bir bitki örtüsüne sahip Kulin Dağının içinden geçtiği için yolunuzda size ayrı bir keyif verecektir.

Maçka – Şolma Yaylası Hakkında Bilgiler

Özellikle belirtmek isteriz ki Şolma Yaylasının da içinde bulunduğu Maçka ilçesi Ladin ormanları ile kaplı apayrı bir güzelliği olan Trabzon ilçesidir. Maçka – Şolma Yaylasının deniz seviyesinden yüksekliği 700 m kadardır. Kulin dağı yamaçlarında yer alan bu doğa harikası yaylamız, zengin bitki örtüsüne sahip ormanlarla çevrilmiştir.  Yayla tam bir yerleşim yeri özelliğindedir. Tam olarak Yeşilyurt Köyünün üst kısmında yer alan yaylada bakkal, manav, kır kahvesi, kasap, lokanta gibi tesisler de bulunur.

Maçka – Şolma Yaylası 4

Çimen ve çiçek kaplı alpin çayırlıkları ile buz gibi soğuk suların da akması yaylaya muhteşem bir görünüm vermektedir. Yayla gerek manzarası, gerek akarsuları, gerekse doğal bitki örtüsünğn güzelliği ile çok beğenilen ve oldukça sık ziyaret edilen bir yaylamızdır.

Maçka – Şolma Yaylası Konaklama

Şolma Yaylamızda herhangi bir pansiyon ya da otel bulunmamaktadır. Ancak çadırınızı ve kamp eşyalarınızı alıp bu yaylamızda rahatlıkla kamp yapabilirsiniz. Eğer ben çadırda kalamam derseniz de yaylaya yakın konumlu bir otelde kalıp günü birlik yayla turları da yapabilirsiniz. İşte size kalabileceğiniz oldukça güzel birkaç otel seçeneği de hazırladık.

Usta Park Hotel: Öncelikle belirtmemiz gerekir ki otelin odaları çok şık ve çok konforlu. Çalışanları da keyifli bir tatil yapmanız için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Üstüne bir de lezzetli yemekleri var, eee daha ne olsun. Doğanın kucağında harika bir konaklama noktası.

Demir Grand Hotel: Usta Park Hotel’e göre Demir Grand Hotel’de konaklamak daha makul fiyatlı. Doğa’nın içinde değil de şehrin merkezinde olmak isteyenler için ideal bir konaklama noktası. Temiz ve güzel odalarından, ayrıca da lezzetli yemeklerinden de bahsetmezsek olmaz tabi.

Zeytindalı Hotel: Otel ziyaretçileri tarafından oldukça beğeni topluyor. Trabzon, Maçka Kültür, Turizm ve Sanat festivaline de 1,3 km uzaklıkta. Otel deniz kıyısında yer alıyor ve odaları da son derece ferah bir şekilde düzenlenmiş. Deniz manzaralı bir odasında konaklamanızı özellikle tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir