Malta Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Malta Gezilecek Yerler

0

Sadece şehir gezilerinin olmadığı, her gününüzün renkli ve farklı mod içerisinde geçeceği Malta gezilecek yerler bakımından çok zengindir. Malta, İtalya güneyinde yani Akdeniz’de bir ada ülkesi olarak biliniyor. Osmanlı Devleti’nin bu ülke, bir zamanlar uğrak yeriymiş. Şövalyelerin ülkesi diye de adlandırılan ülke, özellikle Game of Thrones çekimleriyle ünlenmiştir. Dünya kültür mirasının içerisinde yer alan bu ada ülkesine, uçakla ülkemizden 2 saatte varabilirsiniz. Türkiye’nin 1 saat gerisinde olan Malta’da, Schengen vizesi geçerlidir. İlkbaharla, yaz dönemlerinde çok fazla ziyaretçi akınına uğrayan ülke; eski tapınaklardan, birbirinden muhteşem doğal güzelliklerden ve çeşit çeşit özellikleri olan ilginç şehirlerden oluşmuştur. Tabi ki Malta Adası olarak geçen ülkenin derin ve mavi sularıyla çevrili özelliğinden de bahsetmemek olmaz. İnsanı büyüleyen bir özelliğe sahip olan ülke de gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Malta’da Gezilecek Yerler

Dünyadaki sayılı güzellikleri içerisinde barındıran ülke, tam bir tatilin kalbi olduğunu söyleyebiliriz. Malta dünyanın en önemli tatil bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. işte Malta gezilecek yerlerini şöyle sıralayabiliriz:

Tarxien Tapınakları

1980 senesinde Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi içerisine giren bu tapınak. M.Ö. 3100’lü dönemlere dayanıyor. Dünyada bilinen çok eski tapınaklardan olan Tarxien’de ilkel aletlerle yapılan işçilikleri görmek mümkündür… Bu tapınaklar, adeta yıllara meydan okuyarak varlığını hala daha sürdürüyor.

Gozo Adası

Malta gezilecek yerler listemizin bir diğer yeriyse Malta Adaları arasında bulunan Gozo adası…

Malta Devleti’nde ki 2. Büyük ada olma özelliği taşıyan Gozo Adası’na, ulaşım feribotla sağlanıyor. Aynı zamanda Gozo Adası’na gitmek için öncelikle Cirkewwa bölgesine ulaşmanız gerekiyor. Ada deniz ortasında ki kurulan tarihi binalarla doludur…

Marsaxlokk

Küçük ve sevimli balıkçı kasabası olan Marsaxlokk; hem renkli mimarisiyle hem de kayıklarıyla Malta gezilecek yerler listesinin en başında geliyor. Özellikle fotoğraf severler tarafından sevilen bir yer olarak dikkat çekiyor. Manzarası muhteşem olan bu kasabada, bölgenin simgesi tavşan etinin tadına da bakabilirsiniz.

Hypogeum

Rezarvasyon sistemiyle gezilen Hypogeum’un tarihi M.Ö. 3000 senesine dayanıyor. Yer altında konumlanmış olan bu yapının içine girmek oldukça zor… Burası günde rezervasyon yaptıran 6 ve 10’arlı gruplar tarafından sadece gezilebiliyor.

Valetta

Ülkenin önemli yerlerinden olan Valetta, başkent olması dışında birde eğlence merkezi konumunda da diyebiliriz. Valetta denildiğinde, ilk akla gelense gece hayatı olduğu söylenebilir. Valetta’nın ayrıca tarihi binalarının haricinde dar ve ara sokakları da fazlasıyla ilgi çekiyor. Şehrin cumbalı ev manzaralarının içerisinde harika karelere imza atabilirsiniz. Valetta’nın içinde yer alan Üst Kışla Bahçelerini de gezmesini mutlaka tavsiye ediyoruz. Güzelliğinden dolayı Game of Thrones dizisinde de geçen Üç Kışla Bahçeleri, panoramik manzarasıyla ilgiyi daha çok çekiyor. Burasını dünyanın önde gelen manzaraları arasına da koyabiliriz.

Aziz John Katedrali

Dışarı kısımdan Aziz John Katedrali, sıradanmış gibi görünüyor. Fakat Katedralin içerisine girildiğinde tam tersi bir görüşe sahip olunuyor. Maltalı Şövalyelerin zenginliklerinin gizlendiği katedral, şatafatlı oluşunu asla dışarıya düşmanlarını çekmemek adına göstermiyor. Katedralin iç tasarımının olağanüstü güzellikte olduğunu söyleyebiliriz.

Büyük Üstatlar Sarayı

Ülke 1530-1800 seneleri arasında St. Jean Şövalyeleri tarafından yönetilmiş. Rodos Osmanlı Devleti’ne geçtikten sonra şövalyelerde Malta’ya gönderilmiş. Rodos şövalyeleri için inşa edilen bu saray, tarikatta ki en yüksek üstadın da evi olmuştur.

Günümüzde müze tarzında kullanılan sarayın, 2 kısımdan oluştuğunu söyleyebiliriz. Resmi odaların üst katta, teçhizatlarında sarayın alt katında olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tarihi barındıran bu saray, Malta gezilecek yerler başında mutlaka olması gerekiyor.

Mdlina-Sessiz Şehir

Mdlina-Sessiz Şehir Malta gezilecek yerler yazımızda unutmamız gereken bir diğer şehri. Ülkenin önceden başkenti olan bu şehir; daracık sokaklarıyla ve sarı tonlarda ki binalarıyla dikkat çekiyor. Mdlina’nın en önemli özelliğiyse, Ortaçağ kentleri içerisinde dokusunun asla bozulmamasıdır diyebiliriz. Unesco Dünya Miras Listesi içerisinde bulunan bu şehir, adından anlaşılacağı üzere Arap etkisinde kalmıştır.

Manoel Tiyatrosu

Günümüzde Avrupa’da aktif konumda olan çok eski 3. Tiyatrosu olarak biliniyor. Manoel Tiyatrosu mimari bakımdan herkesi kendine hayran bırakıyor. 1700 senelerinde inşa edilen bu binada, küçücük müze kısmı da ayrıca bulunuyor. İlla tiyatroya oyun oynamak için girme şartı yok. Gezip dolaşmak, tarihi havayı solumak içinde yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Blue Grotto

Malta güney kıyısında yer alan ve gün içinde belirli saatlerde su rengi fosfor mavisi rengine dönüşen mağara olarak Blue Grotto dikkat çekiyor. Mağara içine teknelerle girip orada alengirli olan rengi görmeniz mümkündür… Yalnız bunun içinde çok erken saatlerde gitmeniz gerekiyor.

Saint Elmo’s Kalesi-Ulusal Savaş Müzesi

1500’lü senelerde inşası olan kale, Osmanlı Devleti’nin Malta kuşatması sırasında önemli yere sahiptir… Günümüzdeyse kaleyle birlikte müzeyi de kapsamlı şekilde gezmek mümkün… Midnight Express filminde Türklerin hapishanesi tarzında kullanılmış olan film lokasyonunda Saint Elmo’s Kalesi olduğunu söyleyebiliriz. Kaleyle ilgili ikinci bir bilgiyse; Age of Empires 3 oyununda ki ilk görevin Malta’da ki bir kalenin Ottoman Empire’ye karşı korunması olduğunu söyleyebiliriz.

Malta Gezisi Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar

Gerek ikliminden dolayı gerekse mimari ve tarihi dokusu sebebiyle bu Akdeniz ülkesi çok dikkat çekiyor. Malta sokakları başta olmak üzere şehirleriyle, gece hayatıyla ve dil okullarıyla da son derece popüler bir ülkedir diyebiliriz. Yalnız ülkeyi keşfetme hazırlarını yaparken mutlaka Malta vizesi almanızda gerekiyor. Ülkenin konsolosluğuyla görüşmeler yapıp, gereken tüm evrakları tamamlayıp teslim ettiğiniz takdirde vizeyi de alabilirsiniz. Vizenin alınmasıyla birlikte ülkenin tüm güzelliklerini istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Malta Gezisi Bize Neler Katar?

Yabancı dil eğitimleri başta olmak üzere bu ülke gezisi insana, eğlenceli zaman ve tatilde sunuyor. Geziniz boyunca güçlü şekilde kültürel ve tarihsel anlamda kazanımlar elde ettiğinizi göreceksiniz. Sıra dışı gece hayatını deneyimlemiş olacaksınız. Çok çeşitli kültürlerin yer aldığı bu ülkede, kendi özelliklerinizi koruyarak eğlenceli günler yaşayacaksınız. İstatistiklerde Avrupa’da ki en güvenli ülke olarak geçen Malta’da, gayet uygun fiyatlarla tatil yapabiliyorsunuz. Ülke vizesini çıkarmada hiç zorlanmamanın yanında birde gidişle dönüş uçak biletlerini de gayet uygun fiyatlarla alabiliyorsunuz.

Malta Dil Okulları

Malta Dil Okulları

Yurtdışında İngilizcenin en iyi öğrenildiği ülkelerin başında, Malta geliyor. Malta dil okulları açısından çok fazla seçeneğe sahip ülke diyebiliriz. Bu yüzden de ülke, dil turizmi bakımından çok gelişmiştir. Maltaca diliyle birlikte İngilizce ’de ülkede resmi dil kabul edilmiştir. Özellikle de 1996 yılında kurulan ESE Malta Dil Okulu, verdiği eğitimlerle Dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

St. Julians ile Paceville eğlence merkezinin yakınında olan ESE Malta Dil Okulu’na; Türkiye, Japonya, Rusya, Almanya, İtalya, Kanada, İspanya, Fransa, Çin, Avusturya, Kanada ve İngiltere’den çok kişi gidiyor. Okul öğrencilerine dil eğitiminin yanında; eğlenceli etkinlikler ve tarihsel- kültürel turlarda sunuyor. Ayrıca mutfak içerisinde olan daireler, aile yanları ve 3-4 yıldızlı otelde konaklama seçeneklerini de sunuyor. Kısacası burada muhteşem derecede dil öğrenmenin yanında eğlenceli, unutulmaz zamanlarda yaşayacağınızı söyleyebiliriz.

Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta gezilecek yerler listemizin önem taşıyan diğer başlığıysa Malta’ya nasıl gidilir olacaktır.

Avrupa şehirlerinden çok fazla Malta’ya çok fazla uçuş olduğunu söyleyebiliriz. Ülkeye vardığınızda da araç kiralayıp, ülkeyi dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ülkeye gidilecek en doğru zamansa, mayısla eylül ayları arası diyebiliriz. Kış dönemlerinde ülke soğuk ve yağışlı olduğundan gezme açısından tavsiye etmiyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir