Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi
 1. Anasayfa
 2. Eskişehir

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

0

Eskişehir denilince ilk akla gelen Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi‘dir. Porsuk Çayı’na biraz derinlemesine baktığımızda Sakarya’da başlar ve Sakarya Irmağının bir koludur. Eskişehir’e hayat veren bu çay ve çevresine verilen isim Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi söylenmektedir. Çay’ın geçtiği alana köprüler, kafeler, restoranlar inşaa edilerek ve gondol gezilerinin düzenlendiği bu bölümde, duraklara ada adı verilmektedir. Bu bölgenin en turistik yeri ise Adalar ve Köprü başı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Şehir merkezi üzerinde olan Doktorlar Caddesi adı verilen cadde üzerinde bulunan bu bölge Eskişehir’in eli ayağı desek doğru olur. Bölgede bir çok kafe, restoran ve otel vardır. Her bütçeye uygun yerler bulunur, gözünüz korkmasın.

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Bu bölge barlarıyla ve gece hayatıyla çok ünlüdür. Günün her saati eğlence bulunmaktadır. Huzurlu kenarları da bulunmaktadır. Eskişehir’de gezilecek yerler diye sorulduğunda ilk aklınıza gelen yer olur. 4 mevsim insan kaynar. Kışı ayrı yazı ayrı güzel olan bu bölgeye geldiğinizde istemsiz bir gülümseme belirir yüzünüz de, çünkü hem huzur veriyor hem hareketli. Ne isterseniz elinizin altında rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Yemek yemek isterseniz size Traveler’s Cafe’ yi tavsiye ederim. Hem gezginlerin hem de yerleşik olarak yaşayan insanların sürekli tercih ettiği kısımdır. Yemekleri farklı ama tatları enfestir mutlaka gelmelisiniz.

Eğer kafe ve bar ortamı sizi sarmadıysa da rahatlıkla Porsuk Çayı kenarına inerek oturabilirsiniz. Bir çok üniversite öğrencisi yazın sıcaktan bunaldığı için mekanlarda oturmak yerine kenarlarda oturarak keyifle vakit geçirmektedirler.

Eskişehir Gondol Turu

eskisehir gondol turu

Eskişehir Belediyesinin Adalar Bölgesi ve Porsuk Çayı çevresinde gerekli restorasyon ve ıslah çalışmaları ile gayet temiz ve harika temiz bir akarsuya ait olduğunu belirtelim ve teşekkür edelim bu yüzden. Venedik’te bulunan gondol seferleri ile aynı özelliği taşıya Eskişehir Gondol Turu ile harika zaman geçirebileceksiniz. Baştan sona gezdirilen ve sanki şehir turu atarmış gibi ailenizle ve çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için birebir. Ayrıca ücretleri de çok cüzi miktarlarda olduğunu unutmayın. Yani eşiniz ve çocuklarınızda 3 kışı 40-60 Türk Lirası civarında gezebilirsiniz.

Porsuk Çayı & Adalar Bölgesi’ne Ulaşım

Otogardan taksiyle Doktorlar Caddesi dediğinizde 15 Türk Lirasına ulaşabilirsiniz.

Metro ile ulaşmak isterseniz de İsmet İnönü yazan metroya binebilirsiniz.

Minibüs ve dolmuşların önünde de Doktorlar Caddesi diye belirtilmektedir, onlara binebilirsiniz.

Ek Notlar

 • Otel Rezervasyonunuzu gelmeden önce yapmalısınız aksi taktirde çok zor yer bulunuyor ve ortalama 160 Türk Lirası’na Doktorlar Caddesi üzerinde bir otel bulabilirsiniz.
 • Günlük evler güvenli olmadığı için tercih etmemelisiniz. Son zamanlarda baskınlar yapılıyor, yanlış yere suçlanabilirsiniz.
 • Gerçekten öğrenci şehri! Ucuz olduğu için öyle yüksek paralara da ihtiyaç olmuyor.
 • Üniversite sınavına hazırlanıyorsanız, bu şehre bir uğrayın tamamiyle sizi motive edeceğine inanıyorum.

İşte size Eskişehir’in en ünlü bölgesi Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi izlenimlerimiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
alaaddin-tepesi-konya

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir