Sazova Parkı
 1. Anasayfa
 2. Eskişehir

Sazova Parkı

0

Eskişehir’in en ünlü parklarından birisi olan Sazova Parkı ya da diğer adıyla Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olarak bilinmektedir. Eskişehir’in en nadide Türkiye’nin de en güzel parklarından biridir.

Tam olarak 400.000 m2’lik alan üzerine kurulmuştur. Eskişehir- Kütahya yolu arasında kalan bu park Eskişehir şehir merkezine biraz uzak mesafededir. Fakat içerisinde çeşitli parklar ve ziyaret edilecek yapılar bulunduğu için, her yaştan büyük küçük demeden sürekli olarak ziyaretçi çekmektedir. Eskişehir gezilecek yerler planı yapıyorsanız en başı çekmesi gereken bir ziyaret yeri olarak belirleyebilirsiniz.

Sazova Parkı’na Ulaşım ve Otopark

Öncelikle Eskişehir’in Batı yönünde ve Kütahya yolu üzerinde konumlandırıldığını hatırlatalım. Yeni yapılan Eskişehir stadyumunun hemen yanında yer almaktadır. İlk otopark stadyumun yanında yer alan ücretli otoparktır 4-5 Türk Lirasına işinizi çözebilirsiniz. Bunun dışında park içerisinde ufak araba park etmek için yerler olsa da pek sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Arabasını bırakıp saatlerce gelmeyen insanlar oluyor çünkü. Bana kalsa araba ile değil de toplu taşıma ile gidebilirsiniz, gezi sırasında bir de araba derdini düşünmezsiniz.

Odunpazarı Evleri güzergahından siyah 11 ve 17 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Sazova Masal Şatosu

Sazova Parkı 2

Parkı içerisinde en ünlü olan Sazova Masal Şatosu‘dur. Giriş ücreti 3 tl dir. Büyük küçük demeden herkesin ziyaret ettiği ve içerisinde çeşitli oyuncaklar ve masallar bulunmaktadır. Türk Edebiyatı’nda bulunan bir çok ünlü masal yazarı ve edebi kişiliğin de hayatlarının anlatıldmaktadır. Ufak çocuklar için masal anlatma saatleri ve çeşitli seminerler verilmektedir. 3. katında kafetarya bulunmaktadır. İçerisinde asansor ve merdiven ulaşımı vardır. Çatı katına çıkışta vardır, zeminden aşağı da inilmektedir.

Park içerisinde bunlardan başka olarak, Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi, Restoranlar ve Kafeler bulunmaktadır. Eskişehir’in meşhur çiböreğini de en güzel bu park içerisindeki işletmelerde yiyebilirsiniz. 

Yılın her günü mutlaka uğramak isteyeceğiniz Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) mutlaka ailenizle ya da sevdiklerinizle ziyaret edebilir. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Mutlaka uğramayı unutmayın. İçerisindeki diğer ziyaret edilecek gezilecek yerlerin fiyatı da 2 ile 6 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
konya-aksehir-golu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir