Sakarya Gezilecek Yerler Listesi

Eğer Sakarya taraflarına yolunuz düştüyse ve boş vaktiniz varsa detaylı Sakarya Gezilecek Yerler Listesi ihtiyacınız ile kısa zamanda Sakarya’da gezilecek yerler listesi çıkarabilirsiniz. Yılın 4 mevsimi farklı bir havası ve güzelliği ile insanları kendisine çeken Sakarya, genelde sapanca gölü ve diğer ünlü doğal güzellikleriyle meşhurdur. Bir durumdan daha meşhurdur, o da ”sahte dolar basılması haberi” fakat konumuz bu değil tabiki de. Her neyse başlayalım Sakarya Gezi Rehberimize.

Sakarya’da Gezilecek Yerler

  • Kuzuluk Kaplıcaları

sakarya kuzuluk kaplıcaları

Sakarya’nın güzel ilçelerinden olan Akyazı ilçesinde bulunmaktadır. Kaplıcalar, bilimsel olarak romatizma, sedef gibi hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ayrıca vücuttaki toksinleri de temizleyerek hücreleri yeniler. Sağlık amaçları seyahat ediyorsanız, muhakkak buraya uğramalısınız. Giriş ücreti çok cüzi bir miktardadır. Çevresinde bulunan otellerde de konaklayabilirsiniz.

  • Karagöl Yaylası

İçerisinde mendereslerin bulunduğu yemyeşil bir alan görmek istemez misiniz? Son yıllarda ülkemizde yeşil alanların kalmamasıyla önemi artan Karagöl Yaylası içerisinde doğal yollardan oluşan menderes bulunmaktadır. Yağmur sonrası bu mendereslerin dolmasıyla dere gibi bir görünüm elde edilir ve bu doğal güzelliği görmek isterseniz, kesinlikle uğramalısınız.

  • Deprem Müzesi

1967-1999 yılları arasında Adapazarı ilçesinde yaşanan yıkıcı depremlerden ötürü 2000 yılında yapımına başlanan ve 2004 yılında ziyaretçilere açılan bu müze içerisinde, Sakarya’ya ait deprem öncesi yıllardaki yaşayış biçimi hakkında bilgiler veren tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Aslında bu müze bir tarihi müze gibi de düşünebilirsiniz. Öncesi ve sonrası olarak da kendinizce bir kıyaslama yapabilirsiniz.

  • Maden Deresi

sakarya maden deresi

Eğer temiz hava yürüyüşleri, sevdiklerinizle piknik gibi doğayla iç içe olacak şekilde aktiviteler yapmak isterseniz, Karasu’da bulunan bu dereye gelebilirsiniz. Adı ise dere çevresinde eski zamanlarda Fransızlar tarafından işletilen madenler bulunduğu için derenin adı da Maden Deresi olarak adlandırılmıştır. 1914 yılında Fransızlar burayı terk etmiş ve bugünlere gelmiş, madenlerde kapanmıştır.

  • Rahime Sultan Cami

Sapanca ilçesinde bulunan dönemin sultanı dördüncü Abdülmecid tarafından inşa edilmiştir. 1892 yılında yaptırılan cami 1992 yılındaki depreme kadar ayakta kalmayı başarmıştır. 1992 den sonra çeşitli restorasyon çalışmaları sonucu bugünlere gelmiştir.

  • Sapanca Gölü

Sapanca’ da bulunan ünlü göllerden biri olan Sapanca Gölü en düşük 300 metre ve en yüksek 1600 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Yaklaşık 16 km boyundadır.  Yaz ve kış mevsiminde sürekli ziyaretçi bulunan bu göl içerisinde balıkta bulunmaktadır. Sazan ve alabalık türleri bulunan bu gölde av mevsimleri içerisinde balık avlayabilirsiniz.

  • Sapanya Vecihi Kapısı

Mimar Sinan tarafından bizzat inşa edilen ve o dönemin İpek Yolu üzerinde bulunan bu tarihi kapıyı görmeyi unutayın.

  • Sakarya Geyve Ali Fuat Paşa Kuvayi Milliye Müzesi

1989 yılında açılan müze içerisinde Kuvayi Milliye dönemine ait eşyalar sergilenmektedir.

Eğer sizin de yolunuz Sakarya’ya düşmüş ve nereye gideceğinizi bilmiyorsanız ya da Sakarya Gezilecek Yerler Listesi ihtiyaç olduysa, yukarıda Sakarya’nın en ünlü Sakarya gezilecek yerler listesi incelemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir