Sal Yaylası

Yolumuz yine Karadeniz yollarına düştü. Bu defa da mis gibi bir havası ve yeşilin yine her tonunu içinde barındıran Sal Yaylasına gittik. Yine muhteşem bir manzara ile karşılaştık. Adeta kaldığımız süre boyunca oksijenden başımız döndü diyebiliriz.  Şehrin gürültüsünden ve egzost kokusundan sıkılırsanız ki sıkılırsınız. Sal Yaylası sizin için tam bir rehabilitasyon olacaktır.

Sal Yaylasına Ulaşım

Sal Yaylasına ulaşmak için Pokut Yaylasına ulaşıp sırtı takip ederseniz, yolun sonunda yaylaya ulaşmış olacaksınız. Yaylalar birbirlerine o kadar yakındır ki 15 dakika boyunca yürüyerek bir yayladan diğer yaylaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sal Yaylası Hakkında Bilgiler

Doğu Karadeniz bölgemizde Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde tam olarak 2070 m rakıma sahip olan üzerinde 45 – 50 adet de hane bulunan nüfusu diğer yaylalara göre orta yoğunlukta bir yaylamızdır. Yayla da bir de kahvehane bulunmaktadır.

Sal Yaylasında kenarları evlerle çevrilmiş olan düzlüğün büyük bir ihtimalle yaylaya adını verdiği düşünülmektedir. Bu düzlüğün çevresinde de büyüklü küçüklü sıralanmış geleneksel mimari ile yapılmış Hemşin evleri bulunmaktadır. Son yıllarda Sal Yaylasına yapılan evler eski mimarideki evlere tam uyum sağlayamamıştır, ancak bu yeni yapılan evler de eskileri gibi ahşap malzeme kullanılarak yapılmıştır.

Sal Yaylası 2

Sal Yaylası da aynı Pokut Yaylası gibi su bulunmama sıkıntısı yaşamaktadır. Bulunduğu konum gereği sırt üstünde yer aldığı için Sal Yaylasında herhangi bir ırmak ya da dere bulunmamaktadır. Çıkan kaynak suları mevcuttur ama bunlar da yaylanın çok aşağı kısımlarında olduğu için yaylaya çok da bir faydası olduğu söylenemez. Özellikle su sıkıntısı ağustos aylarında yayla çok yoğun olduğu için çekilmektedir.

Sal Yaylasında evlerin hemen üzerindeki alana çıkarsanız da rahatlıkla Altıparmaklardan Kemerli ve Büyük Kaçkara kadar olan tüm en yüksekler denilen noktaları görebilme imkanınız olur. Ayrıca Sal Yaylasındaki bu alandan eğer havada da sis yok ve müsaitse Kafkas Dağlarını ve Karadeniz’i de izlemeniz mümkündür. Sal Yaylasını diğer yaylalarımızdan ayıran en önemli özellikte sadece bir köy tarafından kullanılıyor olmasıdır. Bu köy de Çamlıhemşin ilçesinin Çinçiva köyüdür. Çinçiva köyü halkı tarafından kullanılan Sal Yaylası özellikle her yıl Temmuz ayının ilk günlerinden itibaren yoğunlaşmaya başlar. Hatta Sal Yaylası bazı yaylacılar tarafından Ekim ayının son günlerine kadar bile kullanılabilmektedir.  Sal Yaylası’nın yayla sakinleri açısından en önemli avantajlarından biri de Sal Yaylası’nın köye araçla sadece 45 dk lık mesafede olmasıdır.

Sal Yaylası Konaklama

Hazır buralara kadar gelmişken birkaç gün de konaklamadan dönmek olmaz. İşte size rahatlıkla konaklayabileceğiniz birkaç öneri:

Ayder Meleklerin Evi Apart: 5 adet aparttan oluşan Ayder Meleklerin Evi Apart oldukça güzel bir konaklama noktasıdır. Tamamen ahşap olarak inşa edilmiş olan apart birbirine bağlantılı odalara da sahiptir. Apartların her biri dağ, orman ve şelale manzaralıdır. Üzülerek belirtmek isteriz ki evcil hayvan kabul edilmeyen bu apartta odalara giriş saati 14:00 odalardan çıkış saati ise en geç 11:00 olarak belirlenmiştir. Apart 0 -3 yaş arası 2 çocuğa kadar ücretsizdir.

Ayderoom Otel: Trabzon Havalimanına 140 km ve Karadeniz sahil yolu Ardeşen kavşağına 38 km mesafede bulunmaktadır.  Oteelin 16 standart odası 2 tane de delüks odası mevcuttur. Tüm odalarda uydu kanallarını gösteren TV, minibar ve ücretsiz wifi erişimi söz konusudur.  Banyolarda tuvalet, duş, saç kurutma makinesi, havlu ve şampuan bulunmaktadır. 60 kişi kapasiteli restoran bölümü lezzetli yöresel yemeklerinin yanı sıra eşsiz doğa manzarası da sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir