Maçka – Kiraz Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Maçka – Kiraz Yaylası

0

Her köşesi ayrı bir cennet olan ülkemizin yaylaları da son dönemlerde turizm açısından oldukça önem kazanmış durumdadır. Eski dönemlerde sadece hayvanların otlatılması için mezra olarak kullanılan Karadeniz yaylalarımız son dönemlerde bu faaliyetlerinden biraz uzaklaşmış durumdadır. Özellikle yaz aylarının sıcak ve nemli havasından kurtulup temiz havayı ciğerlerine çekip doğanın içinde vakit geçirmek isteyenlerin en sevdiği mekanlar haline gelmiştir yaylalarımız. Hatta bu yaylalarımız ülkenin her köşesinden turistin ilgisini çektiği gibi, uluslararası bir üne kavuşup yurt dışından da ziyaretçi ağırlamaktadır. Doğa yürüyüşleri, dağcılık, rafting ve kano gibi spor aktivitelerinin de yapıldığı yaylalarımız her yıl düzenlenen şenlikleriyle de daha fazla turisti çekmektedir. Kiraz Yaylası da bu yaylalar içinde oldukça ilgi toplamaktadır.

Maçka – Kiraz Yaylası 4

Maçka – Kiraz Yaylası’na Ulaşım

Kirazlı Yaylası Maçka ilçesinden 22 km uzaklıkta yer alan Gürgenağaç köyünde bulunmaktadır. Bu yol asfalt olup otomobille rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Gürgenağaç Köyü’ne ulaştıktan sonra da güney yönüne doğru 7 km lik toprak yol aşılarak ulaşılabilmektedir.  Özellikle yaz aylarında yolcu taşımacılığı yapan araçların olması yaylamıza ulaşımı daha da kolaylaştırmaktadır.

Maçka – Kiraz Yaylası Hakkında Bilgiler

Trabzon ilimizin en güzel yaylalarından biri olup oldukça beğeni toplayan Kiraz Yaylası, 1660 m de rakıma sahiptir. Alt yapı hizmetlerinin tamamlanmış olması da yaylaya ilgiyi artıran bir diğer unsur olmaktadır. Yaylanın en güzel doğal güzelliklerinden biri de yaylanın içinden buz gibi akan sudur. Bu suda oldukça lezzetli alabalıklarda avlanabilmektedir. Yayla da yapılabilen çim kayağı da oldukça ilgi çekmekte ve beğeni toplamaktadır.

Yaylaya olan ilgi özellikle Temmuz ayında daha da artmaktadır.  Her yıl geleneksel olarak Temmuz ayının 3. haftası düzenlenen ‘Ayeser Şenlikleri’ de yaylaya olan ilginin Temmuz aylarında daha çok olmasında etkili olmuştur. Festival zamanı dışında daha sakin bir hayat süren yayla festival zamanı neşelenmektedir.

Maçka – Kiraz Yaylası 5

Yaylaya ulaşımın çok zor olmamasının yanında yaylada adeta bir kasaba hayatı kurulmuştur. Elektrik, Çeşme ve PTT gibi alt yapı hizmetleri olan yaylanın yaşamı daha kolaylaştırmıştır. Ayrıca yaylada bulunan bakkal, kır kahvesi,  kasap , et lokantası gibi yaşam birimlerinin bulunması hem yerli halkın hem de turistlerin yaylaya ilgisini artıran yaşam birimleridir.

Maçka – Kiraz Yaylası Konaklama

Doğal güzelliklerinin yanı sıra festivali, yaşam birimleri ile de oldukça ilgi çeken ve beğeni toplayan bu yaylada gelmişken konaklamak size oldukça iyi gelecektir. Eğer çadırda konaklamayı tercih etmiyorsanız, yaylaya yakın konumlu temiz ve lezzetli yemekleri olan birkaç konaklama noktası tavsiye edebiliriz.

Azra Dağ Evi: Oldukça otantik bir yapısı olan Azra Dağ Evi’nde sanki doğanın kucağındaymışsınız gibi konaklayabilirsiniz. Trabzon Havalimanına 50 km mesafede bulunan yaylada oldukça lezzetli yemekler yiyebilir ve çalışanlarının titiz ve güzel hizmeti sayesinde ister ailenizle isterseniz de arkadaşlarınızla rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Maçka – Kiraz Yaylası 6

Hamsiköy Konak Palas Suite:  Azra Dağ Evi’ne göre daha lüks bir konaklama noktası düşünüyorsanız, Hamsiköy Konak Palas Suite tam da sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Tesiste, lezzetli yemekler ve rahat odaların dışında bisiklet ve araba kiralama imkanınızda olacaktır.

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Hotel:  Hazır buralara kadar gelmişken farklı bir konaklama noktası düşünüyorsanız, konaklama birimleri yöresel bir şekilde dekore edilmiş olan Zigana Gümüşkayak Yaylakent tam da size göre diyebiliriz. Trabzon ilindeki birçok gezi noktasına da oldukça yakın konumlu olması da ayrıca otele olan ilgiyi artırmaktadır.

Kayalar Pansiyon:  Bir aile işletmesi olan Kayalar Pansiyon’ a Trabzon merkezden 1 saatte ulaşabilirsiniz. Restoran hizmeti de sunan pansiyon oldukça hijyenik ve ekonomiktir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
civil-irmagi-nerededir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir