Sal Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Sal Yaylası

0

Karadeniz’in en görkemli ve muhteşem manzarası ile sizleri adeta büyüleyecek olan Sal Yaylası yöre içinde yerleşkesi olan tek yayladır. Yayla içinde yaşayan insanların bulunduğu tek köy olan bu yayla içinde gözlerinize inanamayacağınız derecede muhteşem bir manzara bulunmaktadır.

Bir yandan ayaklarınızın altında harika ve doğanın duruşunu belirleyen renk renk çiçekleri toplarken, bir yandan bulutların üstündeymiş gibi size görsellik veren manzara ile zaman geçirebilirsiniz. Pokut yaylası ile yan yana olan Sal Yaylası düzlük olması sebebi ile yürüyüşler için çok elverişlidir. Düzlük üzerinde yer alan ve mimarisi ile sizlerin ilgisini çekecek yayla evleri bulunmaktadır.

Sal Yaylası 2

Karadeniz’e özgü olan ve daha çok bu minvalde bir tanıtım ile sergilenen yayla evlerinin büyük bir çoğunluğu ahşap olarak hazırlanmıştır. Yayla susuz olması ile ünlüdür. İçinde dere veya akan akarsu bulunmamaktadır. Belirli birkaç alanda yer alan kaynak suyu var olsa da yayla içinde yer alan ağaçlar pokut yaylasındaki gibi bol miktardadır.

Sal Yaylası Nerededir?

Pokut yaylası ile yan yana olan ve diğer yaylalara da geçişi bulunan Sal yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 50 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Yayla üzerinde net bir hava olması durumunda diğer uzaktaki yaylaların görüşleri net olarak yapılabilmektedir.

Sal Yaylasına Nereden Gidilir?

Yaylanın karayolu ve havayolu ulaşımı bulunmaktadır. Rize ilinde bulunsa da yaylaya havayolu ile gidecekler Trabzon Havaalanı üzerinden bu bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Özel tur şirketlerinin haricinde Havaş’da bu bölgeye sefer düzenlemektedir. Karayolu ile gidecekler için yol tarifi ise, Çamlıhemşin ilçesinden yaklaşık 45 dakikalık bir sürüş ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
giresun-sisdagi-yaylasi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir