Pokut Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Pokut Yaylası

0

Pokut Yaylası soğuk suları, yeşil yayla düzlükleri, kendine has engebeli ulaşım yolları ve şenlikleri ile ünlü muhteşem bir doğaya sahip olan bir düzeyde kendini sergilemektedir. Karadeniz’in bilinen ve ziyaretçi bol olan bu bölgesinde çoğunlukla kampçılar yer almaktadır. Yaylanın yerleşim tarihçesi ise yaklaşık 250 yıllık bir maziye sahip. Eski zamanlarda yerleşim bölgesi olarak kullanılan yeşilin her tonunun yer aldığı bu muhteşem manzarada artık sadece doğa severler bulunuyor.

Yerleşkenin büyük bir çoğunluğu yaylaya yakın olan köylerde bulunmaktadır. Doğanın tüm görselliğinin sergilendi yayla için en belirgin ve akılda kalanı ise sert rüzgarı olacaktır. Pokut yaylası diğer bir ismi ile rüzgarlı vadi yöre içinde bulunan yaylalardan ayrı değerlendirilir. Diğer yaylalarda bulunan yeşillikler arasında pek ağaç bulunmaz ancak bu mekan içinde zirvelerde bile ağaçların gölgesinden faydalanabilirsiniz. Bunun sebebini ise yüzyıllar önce yaşayan insanlara bağlıyorlar.

Buraya en yakın yayla yine birlikte anılan Sal Yaylasıdır. Farklı yaylaları birbirine bağlayan tüm yollar pokut içinde yer almaktadır. Doğa yürüyüşleri yapanların büyük bir çoğunluğu ise yaylanın muhteşem görsele sahip manzarasına kendilerini kaptırabiliyorlar. Güneşin doğuşunu ve batışını buradan izlemek isteyenler için özel ayrılmış kamp alanlarını da gezebilirsiniz. Zirvede alacağınız his ise bulutların üstünde yer almak gibi sizi alıp götürecektir. Bir yandan doğanın muhteşem hediyesi olan çiçeklerin mis kokusunu solurken, bir yandan da muhteşem manzara eşliğinde göz zevkinizi besleyebilirsiniz.

Pokut Yaylası 2

Pokut Yaylası Nerededir?

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık bir saatlik uzaklıkta bulunmaktadır. Bölge içinde yer alan ve yayla tatilleriniz için özel konaklama tesisleri bulunmaktadır. Büyük tur şirketlerinin haricinde yaylaya hava alanından da ulaşım için özel otobüsler ve minibüsler bulunmaktadır.

Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinden kalkan minibüs veya tur şirketlerinin otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havayolu ile gidilmesi düşünülüyor ise Trabzon havalimanından Havaş araçları ile bu bölgeye ulaşımlar sağlanmaktadır. Ancak Trabzon’dan ilçe merkezine gidiş yaklaşık iki saat sürmektedir. Özel aracı ile gitmek isteyenler ise ilçe merkezinden Konaklar mahallesine buradan da yaklaşık 1 saatlik sürüş ile yaylanın konaklama tesislerine ulaşabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
savsat-karagol-artvin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir