Soğuksu Milli Parkı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Soğuksu Milli Parkı

0

Soğuksu Milli Parkı ülkemizin en güzel milli parklarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Yerli yabancı birçok turist Soğuksu Milli Parkı’nı ziyaret ederek eşsiz doğa manzaralarının tadını çıkarmaktadırlar. Eğer daha önce bu harika eşsiz doğaya sahip olan Soğuksu Milli Parkı’nı ziyaret etmediyseniz, gidilecekler listenize ekleyerek harika bir tur yapabilirsiniz. Soğuksu Milli Parkı, önceleri sadece çevre illerden ziyaretçi alırken, tanıtım reklamlarının artmasıyla Türkiye’nin dört bir yanından misafirlerini ağırlamaya başladı. Git gide artan ziyaretçiler ile bu eşsiz güzellik gittikçe daha da değer kazanmaya başladı. 1959 senesinden beri milli park olarak ziyaretçilerini kabul eden Soğuksu Milli Parkı, görmeniz gereken güzellikler arasında bulunuyor.

Soğuksu Milli Parkı 1

Soğuksu Milli Parkı Nerede?

Soğuksu Milli Parkı Nerede? Soğuksu Milli Parkı hangi şehirde?

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan bir milli parktır. 19 Şubat 1959 tarihinden beri milli park olma özelliğini taşımakta ve 1959’dan beri ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor. Ankara ilimizin Kızılcahamam sınırları içerinde yer almakta olan Soğuksu Milli Parkı, özellikle Ankaralı vatandaşların hafta sonu şehirden uzaklaşmak ve dinlenmek için tercih ettikleri bir yer olma niteliği taşıyor. Soğuksu Milli Parkı çevresinde birçok kaplıca ve termal otel de bulunmakta. Bu taraflara seyahat planlamayı düşünen kişiler için çok keyifli oteller ve daha birçok konaklama yeri bulunmakta. Soğuksu Milli Parkı konaklama bakımından çevresinde birçok otele ev sahipliği yapmakta. Soğuksu Milli Park’ı kamp yapmayı seven kişiler için de harika bir doğaya sahip. Soğuksu Milli Parkı ziyaretinizde eşsiz doğa fotoğrafları çekerek geçirdiğiniz muhteşem anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı 2

Soğuksu Milli Parkı Nasıl Oluşmuştur?

Harika doğasıyla kuş gözlemcilerinin, doğa yürüyüşçülerinin, fotoğrafçıların ve kafa dinlemek için burayı tercih eden ziyaretçilerin aklında, ‘’Soğuksu Milli Parkı nasıl oluşmuştur?’’ sorusu yer ediyor olabilir. Soğuksu Milli Parkı’nın ormanlık olan bölgeleri, bazalt, tüf, andezit ve aglomera içeren birçok volkanik kayalardan oluşmaktadır. Soğuksu Milli Parkı’nın volkanik oluşumu sebebiyle çevresinde sayısız kaplıca ve soğuk su kaynakları bulundurduğu bilinmektedir. Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer almakta olan Soğuksu Milli Parkı, şehirden birkaç gün uzaklaşarak kafanızı dinlemeniz, bedeninizi dinlendirmeniz için harika bir rotadır.

Soğuksu Milli Parkı Hava Durumu

Soğuksu Milli Parkı hava durumu hakkında bilgi vermek gerekirse, Ankara Kızılcahamam’da bulunan Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam’ın yıllık ortalama sıcaklığından 5 derece kadar daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Soğuksu Milli Parkı 3

Soğuksu Milli Parkı Faunası

Soğuksu Milli Parkı faunası hayvan gözlemcileri için eşsiz bir duraktır. Soğuksu Milli Parkı bünyesinde 150’den fazla kuş çeşidi barındırmaktadır. Kara akbaba ve kartal, Soğuksu Milli Parkı bölgesinde yaşayan ve nesli tükenmekte olan kuşlardan biridir. Soğuksu Milli Parkı bünyesinde, kızıl geyik, karaca, boz ayı, çakal, tilki, yaban domuzu, sincap, tavşan, gelincik gibi bazı memeliler de barındırmaktadır. Soğuksu Milli Parkı’na bağlı bir de üretme çiftliği mevcuttur ve bu üretme çiftliğinde bıldırcın türleri, güvercinler ve daha birkaç kuş çeşidinin daha üretiminin yapıldığı bilinmektedir.

Soğuksu Milli Parkı Florası

Soğuksu Milli Parkı, sadece bulundurduğu hayvan çeşitliliği bakımından değil, sahip olduğu yüzlerce çeşit bitkisiyle de korunan bir parktır. Soğuksu Milli Parkı iklimi bakımından Sibirya iklimine çok benzemektedir. Bu nedenle soğuk iklim bitkilerine rastlamak oldukça mümkündür. Sarıçam,  göknar, meşe, kızılağaç, karaçam, yabani çilek, yabani fındık, alıç ve daha sayamayacağımız birçok ağaç Soğuksu Milli Parkı’nda yaşamaktadır.

Soğuksu Milli Parkı 4

Soğuksu Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Soğuksu Milli Parkına nasıl gidilir?

Ankara’nın akciğerleri olma niteliği taşıyan Soğuksu Milli Parkı, Ankaralıların gitmek için oldukça çok tercih ettikleri bir rotadır. Eğer kendi aracınızla Soğuksu Milli Parkı’na gitmek istiyorsanız, Ankara çevre yolunu takip etmeniz gerekiyor. Ankara çevre yoluna girdikten sonra, Kazan  –  Kızılcahamam ayrımını göreceksiniz. Bu ayrımdan Kızılcahamam yolunu takip etmeniz gerekiyor. Kızılcahamam ilçesine giriş yaptıktan sonra tabelalarda ‘Soğuksu Milli Parkı’ yazısını göreceksiniz ve o tabelayı takip ederek milli parka ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer toplu taşıma vasıtasıyla milli parkı ziyaret etmek isterseniz de belediye tarafından belirlenen noktalardan seferlere katılarak 2 saat içerisinde parka ulaşabilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti

Soğuksu Milli Parkı giriş ücreti merak edilenler arasında. Milli parka girişler ücretsiz. Sadece büyük otobüslerle girilirse otobüslerden ortalama 200 lira talep edilmekte.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir