Türkiye’nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri

0

Konu Başlıkları

Türkiye’nin gezilecek en önemli tarihi yerleri saymakla bitmez. Ancak bu her yanından tarihin gizeminden bir kesit bulabileceğiniz güzel ülke için mutlaka gezip de görmeniz gereken belirli yerleri size tanıtmak amacıyla yazmış olduğumuz makalemiz sizin için son derece faydalı olacak.

Türkiye, coğrafya olarak öyle bir yeri kapsıyor ki en kadim medeniyetlerin kendine bir beşik bulduğu ve son derece önemli topraklar üzerine kurulu bir bölgede yer alıyor. Milyonlarca yıllık bir geçmişin en derin izlerini taşıyor. Hem doğal güzellikler hem de derin bir tarih, bu güzel ülkenin dört bir yanına dağılmış bir durumdayken buraları hâlâ keşfetmemiş iseniz Türkiye tarihi yerler ya da Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri şeklinde bir arama yaparak bu kadim tarihi mercek altına alabilirsiniz.

Türkiye'nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri
Türkiye’nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri

Efes Harabeleri’nden tutun, Kapadokya’daki yer altı mağaralarına, Kaz Dağları’ndan Göbeklitepe’ye, İshakpaşa Sarayından Zeugmaya… Hem keyifli bir yolculuk yapmak hem de bu keyifli yolculuk sırasında bilgi birikiminize bir şeyler katmak istiyorsanız Türkiye’nin tarihi ve turistik yerleri nereler? Şeklinde yapacağınız bir araştırma sonucunda kendinize bir Türkiye tarihi yerler rotası çizebilirsiniz. Türkiye’de gezip görülecek tarihi yerler rotanıza katkıda bulunmak amacı ile size Türkiye için gezilecek en önemli tarihi yerler için bir liste hazırladık.

İlginizi Çekebilir: İğneada Gezilecek Yerler

Göbeklitepe

Dünyanın bugüne kadar bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe, mutlaka dünyanın dört bir yanından her insanın gezip görmesi gereken bir yer. Göbeklitepe, belki de dünyanın en gizemli yeri olabilir. Bu gizem dolu tapınakta on iki bin yıl öncesinden bir takım izler bulabilirsiniz. Dünyanın en önemli ören yerlerinden biri olarak Göbeklitepe Şanlıurfa ilinde yer almaktadır. Eğer ki Şanlıurfa’ya yolunuz düşerse Göbeklitepe’yi ziyaret etmeden gidersiniz çok şey kaybedersiniz diyebiliriz. Hatta insanlık tarihinin bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe’yi görebilmek adına mutlaka ama mutlaka yolunuzu Şanlıurfa’ya düşürmenizi de şiddetle tavsiye ederiz.

Göbeklitepe’deki figürler son derece etkileyici ve ilgi çekicidir. Geçmişte insanlık tarihinin en eski tapınağı olarak Stonehenge bilinirdi. Ancak artık ülkemizde var olan bir ören yeri dünyanın en eski tapınağı olarak bilinmekte. Bu durum Türkiye’ye binlerce turist gelmesini sağlamıştır. Arkeoloji ve sanat tarihi dünyası bu haberle yerinden oynamış ve sırrı hala çözülememiştir. Göbeklitepe’de sıradışı, kuş, tilki ve aslan gibi pek çok hayvan figürünün idealize edilmiş hali vardır. Bir takım farklı ayinlerin de resmedilmiş olduğunu görmek mümkün olacaktır. Son derece esrarengiz olan bu ören yerine mutlaka gidip görmek ölmeden önce yapılacak şeyler arasında liste başı olması gereken önemli bir şeydir.

 Zeugma Antik Kenti

Güneydoğu Anadolu Bölgesi için Türkiye’nin en popüler tarihi yerleri diyecek olur isek akıllara ilk gelen Gaziantep’te yer alan Zeugma Antik Kenti’dir. Zeugma antik kentinde dünyanın eşsiz mozaiklerini görmek mümkün olacaktır. M.Ö 300 yılında Fırat Nehri çevresinde kurulmuş olan Zeugma antik kent’i de Türkiye’de görülecek en değerli tarihi yerler arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri: Nemrut Dağları

1987 yılında UNESCO dünya kültür mirası olarak geçen Nemrut Dağı’nda güneşin doğuşunu izlemek Türkiye’de yapılacak en önemli şeylerden biridir. Anadolu tarihinin en önemli yerlerinden biri olarak Nemrut Dağları’nın tepesi kutsal alan olarak bilinmektedir. Komagene Kralı tarafından yapılan pek çok heykel de burada yer alır. Nemrut Dağları’nın bir yanında Pers krallığı’na ait yanında ise Yunan dönemine ait heykeller. Bu sebepten dolayı da Nemrut Dağları doğu ve batı arasında bir köprü olarak da bilinir. Türkiye’deki tarihi ören yerleri gibi bir araştırma yapıyor iseniz mutlaka ama mutlaka Adıyaman’da yer alan Nemrut dağlarına gitmeniz gerekli olacaktır.

Türkiye'nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri
Türkiye’nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri

Türkiye’nin Gezilecek En Önemli Tarihi Yerleri: Ayasofya Camii

Türkiye’nin tarihsel açıdan en değerli kenti olan İstanbul her zaman için görülmeye değer bir şehirdir. Eğer ki İstanbul’da gezilecek tarihi yerler arıyor iseniz bunun en başında Ayasofya Camii gelecektir. Bizans döneminden kalma bir kiliseden dönüştürülmüş olan Ayasofya Camii mozaikleri de son derece değerli ve görülmesi gereken yapılar arasında yer alır.

Ayasofya Kilisesi ilk olarak 360 yılında Doğu Roma imparatoru olan kostantios tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra Justinianus tarafından pek çok şey eklenerek günümüze kadar gelmiştir. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Ayasofya Kilisesi de Ayasofya cami olarak bugünkü haline gelmiştir. İçerisinde hala Bizans dönemine ait pek çok kalıntı mevcuttur. Bu sebepten dolayı mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer olarak Türkiye’de yapılacaklar listesine girmektedir.

 Efes Antik Kenti

Ege bölgesi için konuşacak olur istek en önemli tarihi değerlerin olduğu yer Efes Harabeleri’dir diyebiliriz. Türkiye’de yapılacaklar listesi için son derece uygun bir yer olarak Efes Antik Kenti tarihin derinliklerinden bir parça olarak karşımıza çıkar. Dünyanın 7 harikasından biri olarak geçen Artemis Tapınağı milattan önce 7 binlere kadar uzanan koskoca bir tarihle karşımızda durmaktadır. Kendini koruyarak bugünlere kadar gelmiş olan bu tarihi eser mutlaka ama mutlaka görülmeye değerdir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir