Tekkale Manastırı
 1. Anasayfa
 2. Artvin

Tekkale Manastırı

0

Zamana meydan okuyan tarihi ile ün yapmış olan Tekkale Manastırı Artvin’in Yusufeli ilçesinde yine ismini aldığı Tekkale köyünde bulunmaktadır. Özellikle antik çağ merakı olan kişilerin gezintiler düzenlediği manastır, mimarisi ile o yörenin en çok ziyaret alan bölgelerinden bir tanesidir.

Manastırın yapılış tarihi ile ilgili net olarak bir kesin bilgi olmamasına rağmen, uzmanların yaptığı kazılar ve araştırmalar sonucunda 9. Yüzyıl eserlerinin olduğu vurgulanmaktadır. Yeşillikler içinde yer alan muhteşem doğası ve manzarasıyla yöre halkının da geçim kaynağı olarak gösterilen faaliyetlerde bulunulmaktadır. Tekkale Manastırı tarihsel yapısı “Dört Kilise” ismi ile de anılmaktadır. Manastır yapısının haricinde Kilise, Trapeza, Manastır ve Seminer odası bu mimari yapıyı tamamlamaktadır.

Tekkale Manastırı

Tekkale Manastırına Nasıl Gidilir?

Karayolu ile gidilmesi durumunda Tekkale Manastırı Yusufeli ilçesinden Tekkale Köyüne açık olan karayolu ile sağlanır. Uçakla gidilmesi durumunda ise Trabzon havaalanı veya Rize havaalanı kullanılarak Hopa üzerinden karayolu ile ulaşımlar sağlanabilmektedir. Tekkale köyü içinde yer alan özel kamp alanları ziyaretçilerine hizmet verebilmektedir. Yeşillikler içinde yapılacak olan yürüyüş gezileri de yine burada bulunan özel turlar sayesinde gerçekleşmektedir.

Tekkale Manastırı Nerededir?

Tekkale Manastırı Artvin ilinin Yusufeli İlçesine bağlı olan Tekkale Köyü içinde yer almaktadır. Manastırın tarihçesi çok eski olmasından dolayı geometrik süslemeler ile şöhrete kavuşması yine yapısında bulunan antik eserler ile günümüze gelmiştir. Manzarası ile ziyaretçilerine muhteşem görsel ziyafetler sunan manastırın bulunduğu köy içinde konaklama ve ulaşım için gerekli tüm olanaklar bulunmaktadır. Karadeniz Tatili düşünen tüm ziyaretçilerin mutlaka bu tarihi yapıyı da yakında görmesini tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir