Şavşat Satlel Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Artvin

Şavşat Satlel Kalesi

0

Şavşat Satlel Kalesi Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı bir köyüne 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihsel bir kökene sahip olan Artvin bölgesinde birçok yerde Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi olmasından dolayı bölgenin turist akını çoktur. Kalenin şu anki durumu biraz harap bir şekilde bulunsa da yine de yıllık yabancı turist sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur. Tarihi bir gezinti yapmak istiyorsanız muhakkak Şavşat Satlel Kalesi için bir gezi planlamalısınız. Kalenin yapımı konusunda net bir kitabe olmamasından dolayı inşa tarihi ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kalenin mimari özelliklerinden yola çıkan uzmanlar kalenin IX. yy’ da yapıldığı görüşünde buluşmuşlar.

Şavşat Satlel Kalesi

Mahallenin üst kısmında yer alan ve turistler tarafından devamlı ziyaretleri yapılan kale ve civarında özel işletmelere rastlayabilirsiniz. Doğa ile iç içe bir şekilde muhteşem manzarası ile adeta büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kalenin yıllara meydan okuyan bir duruşu var. Artvin’e gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sıraları alacak bu mekanı sizlerde gezinti programlarınıza eklemeyi unutmayın.

Şavşat Satlel Kalesi Nerededir?

Tarihi Şavşat Satlel Kalesi Artvin’in Şavşat İlçesi içinde yer alan Söğütlü Mahallesi içinde yer almaktadır. Şavşat ilçesinden yaklaşık olarak 2 km. uzaklıkta bulunan mahallenin güney kısmında yer alan bu muhteşem eser her yıl düzenli olarak yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bile yer alan bu muhteşem atmosferi görmek için Artvin’e yolunuz düşerse mutlaka gezin. Doğa ile iç içe yer almış kalenin alt ve üst bölümlerinde ayrı girişler bulunmamaktadır.

Şavşat Satlel Kalesi 2

Şavşat Satlel Kalesine Nasıl Gidilir?

Karadeniz Sahil yolundan araçla gidilmesi halinde Artvin merkeze varmadan Hopa’dan Borçka tarafına dönülüp tarihi köprü olan Berta köprüsü üzerinden Şavşat ilçesine karayolu ile gidebilirsiniz. Şavşat ilçesinden yaklaşık 2 kilometre sonra Söğütlü Mahallesinde Şavşat Satlel Kalesine ulaşabilirsiniz. Kara yolu ile yapacağınız bu yolculukta bölgede birçok farklı tarihi eseri de görebilme şansına sahip olacaksınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir