Trabzon Gezi Rehberi
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Trabzon Gezi Rehberi

0

Karadeniz Bölgesini gezmeye karar verdiyseniz büyüleyici bir yolculuğa çıkmaya hazır olmalısınız demektir. Bu sebeple de Karadeniz Bölgemizin en önemli şehirlerinden biri olan Trabzon’a gitmeden önce bilmeniz gereken bazı bilgiler söz konusu. Trabzon ilimiz, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan merkezi bir şehrimizdir. Trabzon, Karadeniz sahili ile Zigana Dağlarının arasında kalmış oldukça güzel bir şehrimizdir.

Bulunduğu konum gereği eşsiz manzarası, tertemiz havası ve büyüleyici bir atmosferi vardır. Işık kirliliği nedeniyle şehirde göremeyeceğiniz kadar yıldız geceleri sizi bekliyor olacaktır. Bu eşsiz görüntünün sizi masal diyarlarına sürükleyeceğini düşünüyoruz. Pek çok uygarlığa da ev sahipliği yapmış bu şehrimiz hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile de sizi kendisine hayran bırakacaktır.

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon’a gitmeye karar verdiyseniz mutlaka yanınızda elinden tutabileceğiniz birileri de olsun deriz. Çünkü o kadar büyüleyici bir şehir ki ister romantik bir tatil için sevdiğinizle, ister kalabalık arkadaş grubunuzla gezip eğlenmek ve kamp kurmak için, ister ailenizle temiz havanın ve huzurun tadını çıkarmak için gelin yalnız olduğunuzda yeterli tadı alamayacağınızı düşünüyoruz. Gün içinde gittiğiniz yerleri geceleri yıldızların ışığı altında konuşmak keyfinizi ikiye katlayacaktır. Trabzon ilimiz yaz aylarında sıcak kış aylarında ise ortalama soğuklukta bir şehrimizdir. İlkbahar ayları ise çoğunlukla yağmurlu ve sislidir. Valizinizi hazırlarken buna dikkat etmenizde fayda olacağını düşünüyoruz.

Trabzon yollarının dünyanın en zorlu yolları arasına girdiğinin de bilgisini vermek isteriz. Özellikle Trabzon’un Of ilçesinden başlayan ve Bayburt’a kadar uzanan D915 karayolunun Karaçam mevkiindeki Derebaşı virajlarının oldukça zorlu ve tek seferde dönülmesi mümkün olmayan virajlar olduğunu da bilmenizi isteriz. Yılın büyük bir çoğunluğu yağışlı olan bu ilimizde aracınızın lastiklerinin de iyi olmasında fayda olacağını düşünüyoruz. Ek oalrak, Evliya Çelebi’nin de ‘Küçük İstanbul’ olarak nitelendirdiği Trabzon da merkezi konumu gereği neredeyse her ilçesinde otel bulmak mümkündür. Özellikle Trabzon şehir merkezi ve sahil yolu otellerinin sizin için oldukça uygun seçimler olacağını düşünüyoruz.

Trabzon Hakkında Bilgiler? Trabzon Nerede?

Trabzon, Zigana Dağları ile Karadeniz sahili arasında yer alan yeşilin ve mavinin buluştuğu merkezi bir Doğu Karadeniz şehrimizdir. Çevresinde Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Batum gibi popüler şehirler de yer almaktadır. Türkiye’nin nüfusu oldukça kalabalık olan şehirlerinden olan Trabzon ilimizin 2018 verilerinde 790.258 kişi olduğu diğer yıların verilerine göre tahmini olarak hesaplanmıştır. Bu durumda yüz ölçümü 4.662 km2 olan Trabzon’da km2 ye 169 insan düşmektedir.

Trabzon Gezi Rehberi 5

Trabzon’un Yerel Özellikleri

 • Trabzon’da yerleşim yoğunluğu sahil bölümlerinde iç kesimlerine göre daha yoğundur.
 • Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve oldukça yağış alan ilin iç kesimlerine doğru gidildikçe yağış miktarının arttığı görülmektedir.
 • Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık illerinden biri olma özelliğindedir.
 • Deniz seviyesinden itibaren güneye doğru yükseklik artar ve 3000 m yi bulur.
 • Yaz aylarında ortalama sıcaklık 32 dereceleri bulurken kışın en soğuk ayı olan şubat ayında sıcaklık -6 dereceye kadar düşer.
 • Kent tarihinde ilk defa M.Ö. tam olarak 5. yüzyıla gelen dönemde Miletli Kolonistler tarafından kurulmuştur.
 • En ünlü yemekleri; hamsi, karalahana ve mısır ekmeği, Akçaabat köftesi, Hamsiköy sütlacı, laz böreği ve hamsili kaygana, kuymak, tomara kızartması, pazılı kaygana, pancar gibi yemekleri oldukça meşhurdur.

Trabzon Gezi ve Seyahat Rehberi

Trabzon yolculuğuna çıkmadan önce yapacağınız hazırlıklar ve valizinize koyacağınız eşyalar oldukça önemlidir. Trabzon ilimizde tipik Karadeniz iklimi hüküm sürer. Bu sebeple de yılın her mevsimi yağış alıyor demek mümkündür. İç kesimlerdeki iklim daha sert kıyı şeridinde iklim daha yumuşaktır. Valizinizde mutlaka yağmurluk ve bot bulundurmanızda fayda olacaktır. Dağlık kesimleri de kış aylarında çoğunlukla karlı olan Trabzon ilimize giderken gün içinde bile dört mevsim yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Yılın çoğu günü yağışlı olan Trabzon ilimizde gür bir de bitki örtüsü vardır. İlin %45 ini ormanlar oluşturur. Trabzon dağlarında görebileceğiniz ormanlarda oldukça sık ve çeşitli ağaç türleri de mevcuttur. Gözünüze en çok çarpabilecek ağaçlar ise;

 • Trabzon Hurması
 • Akçaağaç
 • Şimşir
 • Karayemiş
 • Defne
 • Ardıç
 • Kızılağaç
 • Kestane
 • Doğu çınarı
 • Beyaz söğüt
 • Ladin
 • Göknar
 • Kayın gibi çeşitli türlerdedir.

Bu saydığımız ağaç türleri dışında da çeşitli ağaçlara sahip olan ormanları adeta sizi büyüleyecektir.

Trabzon’a Ulaşım

Trabzon’a ister hava, ister kara isterseniz de deniz yolu ile ulaşmanız mümkündür. Trabzon’a Türkiye’nin her yerinden ulaşmak mümkündür. Eğer Karadeniz Bölgesi’nden gelecekseniz her şehirden otobüs seferleri yapılmaktadır. Ancak Türkiye’nin diğer şehirlerinden geliyorsanız sizin için en kısa yol havayolunu kullanmak olacaktır. Trabzon Havalimanı sayesinde bölgeye gelen turist sayıda iyice artmıştır. Havayolu ile Trabzon’a gelmek istiyorsanız, en ucuz bileti yılın belli dönemlerinde havayollarının yaptığı kampanyalardan bulabilirsiniz. Yalnız bunun için planınızı aylar öncesinden yapmalısınız. Trabzon’a feribotla bir deniz yolculuğu yapmak isterseniz de 15 Ekim tarihine kadar seferler mevcut.

Şehre vardığınızda cep telefonlarınızdaki navigasyon uygulamaları ile rotanızı rahatlıkla bulabilirsiniz ancak yanınızda iyi bir şehir haritası bulundurmanızda da fayda olacağını düşünüyoruz.

Trabzon’da Konaklama, Trabzon Otelleri, Nerede Kalınır?

Trabzon’da konaklamak için otel bulmanız oldukça kolay, neredeyse her semtte birkaç seçenek bulmanız mümkün. Üstelik şehirde her bütçeye ve zevke göre de konaklama yeri bulmanız söz konusu. Trabzon’da nasıl bir otel aradığınıza bağlı olarak 1 gece kişi başı konaklama fiyatı 120.00TL den başlayıp 1.600.00TL ye kadar yükseliyor. İster şehir merkezinden uzak ağaçların ve kuş cıvıltılarının içinde, adeta doğanın kucağında bir mekanda konaklayabilirsiniz, isterseniz de lüks 5 yıldızlı sofranızda kuş sütünün dahi eksik olmadığı bir konaklamayı da tercih edebilirsiniz. Keyif ve bütçe size kalmış. Geniş bir konaklama seçeneği sunan Trabzon’da kahvaltı dahil ya da her şey dahil olarak hizmet sunabilen toplam 249 adet konaklama noktası söz konusu.

Trabzon Alışveriş, Gece Hayatı

Trabzon’da, Karadeniz Bölgesi’nin diğer şehirlerine göre özellikle hafta sonları oldukça renkli, canlı ve enerjik gece hayatı bulmanız da söz konusu.  Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin şehirde oluşu sebebiyle de bir öğrenci şehri olan Trabzon bu yönüyle de yaz mevsimi dışında da hareketli bir gece hayatına sahip. Trabzon geceleri üstelik sadece şehir merkezinde değil, kırsal bölgelerde de oldukça hareketli.  Kemençe ve tulum sesleri eşliğinde yaylalara çıkan halk geceleri neşelendiriyor hatta bazen bu eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar da sürdüğü oluyor.

Trabzon Gezi Rehberi 6

Eğer klasik bir eğlence anlayışına sahipseniz de Trabzon’da gece kulüplerinin yanı sıra sizin eğlence anlayışınıza göre barlar da bulmanız söz konusu olacaktır.

Trabzon’da alışveriş yapmak isterseniz de; günlük kıyafet alışverişinizi yapabileceğiniz Forum Trabzon, Trabzon Cevahir Outlet, Varlıbaş Atapark Alışveriş Merkezi gibi AVM’ler bulabileceğiniz gibi yöreye özgü alışveriş yapabileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Özellikle Rus Pazarı,  semt pazarları ve yerel halktan alışveriş yapmak bunun için oldukça uygundur.  Alabileceğiniz bölgeye özgü hediyelik eşyalar ise sıralarsak;

 • Kemençe
 • Telkâri işlemeler
 • Beton Helva
 • Mısır Ekmeği
 • Peştemal
 • Kuşak ve yöresel elbiseler
 • Hasır bilezik ve telkâri usulü yapılmış dokuma eşyalar
 • Şal
 • Sürmene çakısı
 • Keşan
 • Bakır ibrikler, mangallar, maşrapalar, hamam tasları, sahanlar ve tencereler almak mümkündür.

Trabzon Yemekleri, Trabzon’da ne Yenir?

Karadeniz Bölgesinin tamamında oldukça çeşitli ve lezzetli yemekler yemeniz söz konusudur. Trabzon ilimiz de tüm Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi damak zevkinize uygun oldukça güzel yemek seçenekleri bulmanız mümkündür. İl merkezinde ve civarlarında bu yiyecekleri keyifle yiyebileceğiniz lokanta çeşitleri de oldukça fazla sayıdadır. Trabzon’da yemeden dönmeyin diyebileceğimiz yiyecekleri sıralarsak;

 • Akçaabat Köftesi: Neredeyse her şehrimizin kendine özgü son derece lezzetli bir köfte çeşidi bulunmaktadır. Ancak ilk 3 en iyi köfteyi sıralayın derseniz kesinlikle Akçaabat Köftesi ilk üçte yer alır. Bu eşsiz lezzeti yemeden dönmeyin deriz.
 • Laz Böreği: Adına bakıp sakın çayın yanında güzel gidebilecek bir börek çeşidi zannetmeyin. Son derece lezzetli olan bu ‘Laz Böreği’ baklavaya benzer bir tatlı çeşididir.
 • Kuymak: Kuymak aslında sadece Trabzon’da değil; tüm Karadeniz Bölgesi’nde ünlü tereyağ, peynir (özellikle kolot peyniri) ve suyun birleşiminden oluşan eşsiz bir lezzettir. Sadece kuymak bile Trabzon’a koşarak gitmenize sebep olacaktır.
 • Pazılı Kaygana: Pazı hem Trabzon hem de tüm Karadeniz Bölgesinde önemli bir yere sahiptir. Pazılı kaygana da mısır unu, kuru ve taze nane, pazı ve yumurtanın birleşiminden oluşan mükemmel bir lezzettir.
 • Hamsiköy Sütlacı: Hamsiköy adını Arapça’da 5 anlamına gelen ‘hams’ kelimesinden alır. Hamsiköy sütlacı da bu yöreye özgü çok özel bir sütlaçtır.
 • Tomara Kızartması: Tomara yöreye özgü ve pazıya benzeyen, saplarının kızartılması ile yenebilen bir sebze çeşididir. Tomara kızartması da yumurta, mısır unu ve tereyağ ile pişirildiğinde lezzetinin zirvesinde tüketilebilecek bir yemektir.
 • Hamsi: Trabzon’a kadar gelmişken hamsi ile yapılan yemek çeşitlerinden yemeden dönmek olmaz. Hamsi kuşu, hamsili kaygana, hamsi kızartması, hamsi buğulama… Tadına doyamayacağınız lezzetler arasındadır.

Trabzon’da Yürüyüş ve Kamp Hazırlıkları

Yürüyüş ve kamp hazırlıkları Trabzon yolculuğunuzun en önemli ve en zevkli kısımlarından birini oluşturuyor.  Karadeniz Bölgesinde kamp yapacaksanız zaten saati saatine uymayan hava koşullarına sahip bir bölge olduğunu da göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Yolculuğunuzda araç kullanabileceğiniz yollar olabileceği gibi araç kullanamayacağınız arazi yolları da bulunmaktadır. Ayağınızda sağlam bir bot olmasında da fayda olacağını düşünüyoruz.

Trabzon Gezi Rehberi 7

Bu yolculuğa çıkmadan önce de geçeceğiniz noktaları, döneceğiniz sapakları iyice belirlemenizde fayda olacaktır. Yanınıza alabileceğiniz basit bir el haritası ile teknolojinin her ne kadar büyük bir nimeti olsa da navigasyon cihazlarınız ve cep telefonlarınız bu alanlarda çekmeyecektir. Ayrıca engebeli virajlardan geçerken yolunuzu kaçırmamanızda faydası olacaktır. Araçla Trabzon’un oldukça tehlikeli virajlarını tırmanırken de oldukça yavaş ve dikkatli olmanızda güvenliğiniz için fayda var.

Trabzon Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı oldukça ünlü bir tarihi eserdir. En çok turist çeken yerler arasında da ilk sıralarda gelen Sümela Manastırı, 365 – 395 (tahmini) yılları arasında sarp kayalar üzerine kurulmuştur. Adı halk arasında ‘Meryem Ana’ olarak da bilinmektedir. Burada çekeceğiniz fotoğraflar albümünüzde en güzel yerlerini alacaktır.

Trabzon Kalesi

Trabzon il merkezinde yer alır. Trabzon Kalesi, M.S. 5. Yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiş önemli bir eserdir. Yıllar önce Evliya Çelebi bu kaleden söz ederken ‘’ Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde cami, muhafazacı evleri, mahzenler, cebehanneleri vardır.’’ Demiştir.

Vazelon Manastırı

Maçka ilçesinde bulunan bir diğer manastır da Vazelon Manastırıdır. Ancak Sümela Manastırından farklı olarak Vazelon Manastırı içinde mağaralar ve ayazma bölümleri yer almaktadır. Aslında kurucusu ve kuruluş tarihi belli olmayan manastırın bir rivayete göre M.S. 270 – 317 yılları arasında kurulduğu söylenmektedir.

Uzungöl

Adını ve güzelliğini çokça duymuşsunuzdur. Ancak Uzungöl’e gitmeden duyduklarınızı tam olarak anlamanız mümkün değil. Tam bir doğa harikası olan bölgede son derece lezzetli yemekler yiyebileceğiniz mekanlar da bulabilirsiniz. Eee tabi ki hatırlatmamıza gerek yok, buraya gelirken fotoğraf makinenizi unutmazsınız değil mi?

Ayasofya Müzesi

Trabzon İmparatorluğu döneminde Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından klişe olarak kullanılmak üzere inşa ettirilmiştir. Daha sonra ki yıllarda ise hastane ve cami olarak kullanılmış olan kilise, günümüzde restorasyon çalışmaları sonrasında müze olarak kullanılmakta ve ziyaretçilere açık durumdadır. 1250 -1260 yılları arasında yaptırıldığı bilinen Ayasofya Müzesi, Trabzon ilimizi ziyaret edenlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir.

Peristera Manastırı

Peristera adı ile bilinen bu manastırın 8. yüzyılın ortalarında kurulmuş olduğu bilinmektedir. Maçka ilçesinin Şimşirli Köyü yakınlarında kurulmuş olan bu manastır günümüze kadar gelmiş özel bir yapıdır. En az Sğmela Manastırı kadar ilgi çeken bu manastır da tarihi mekanları gezip görmeyi sevenlerin gitmesi gereken önemli bir eserdir.

Boztepe

Trabzon’a kadar gelmişken Boztepeyi ziyaret etmeden dönmeyin deriz. Çünkü Boztepe size Trabzon’u tepeden seyredip keyifli bir vakit geçirme imkanı sunacak özel bir noktadır. Deniz manzaralı bu tepede muhteşem bir gün batımı izleyip çayınızı yudumlama keyfini yaşayacaksınız.

Çal Mağarası

Dünya üzerinde görebileceğiniz en esrarengiz yerlerden birisi de Çal Mağarası’dır. Ayrıca, Çal Mağarası Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olma özelliğindedir. Mağaranın tam 8 milyon yılda bugünkü halini aldığı bilinmektedir. Mağaranın hemen yürüyüş yolunun altında debisi dönem dönem yükselen bir su yolu da bulunmaktadır. Oldukça ilginç zaman geçirmenizi sağlayacak olan bu mağaranın ayrıca astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu söylentiler arasındadır.

Altındere Vadisi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel manzaralarından birini Altındere Vadisi’nden izleyebilirsiniz. Milli Park içindeki derin bir vadiden akan Altındere zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile de ziyaretçilerini etkisi altına almaktadır.

Atatürk Köşkü Müzesi

Barok dönem mimarisi özelliğinde inşa edilmiş olan yapı 1890 yılından günümüze kadar gelmiştir. Köşk Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından yazlık olarak yaptırılmıştır. Soğuksu semtinde bir çam korusu içinde yer alan köşk oldukça güzel bir görünümdedir. 1923 yılından sonra köşk hazineye kalmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk 1924 yılında bir Trabzon gezisi sırasında bu köşkü çok beğendiğini dile getirmiştir. Sonrasında da Atatürk 1934 ve 1937 yılları arasındaki Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte ağırlanmıştır. Hatta Atatürk’ün 1937 yılındaki ziyareti sırasında da burada vasiyetnamesini hazırladığı da bilinmektedir. Geldiğinizde oldukça duygusal anlar da yaşayacağınızı düşünüyoruz.

Trabzon Gezi Rehberi 8

Zağnos Vadisi Parkı

Park Trabzon şehir merkezinde Yavuz selim Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Zağnos Vadisi Parkı en son kentsel dönüşüm projeleri kapsamında restore edilmiş ve daha da güzel bir görünüme kavuşmuştur. İçerisinde yapay havuzlar, ağaçlar ve çeşit çeşit bitkiler, rekreasyon alanları, piknik yerleri ve çay bahçesi de bulunan park oldukça keyifli bir zaman geçirebileceğiniz oldukça güzel bir parktır.

Bedesten

Trabzon’a kadar gelmişken Bedesten’e uğramadan dönülmez. Kelime anlamı olarak kumaş, mücevher gibi değerli eşyaların satıldığı ve sergilendiği yer anlamındadır. 1461 – 1512 yılında Sultan Selim’in annesinin isteği üzerine inşa edildiği bilinen Bedesten günümüzde de halen bir alışveriş noktası olarak kullanılmaktadır.

Orta Hisar Camii

Roma İmparatorluğu döneminde Altınbaşlı Meryem Kilisesi olarak bilinen yapı sonrasında cami olarak kullanılmaya başlamış. Döneminde kilise olarak kullanılan yapıyı Roma imparatoru Constantinus’un yeğeni Hannibalius’un yaptırdığı bilinmektedir. Fetihten sonra camiye çevrilen yapının mihrap işlemeleri oldukça dikkat çekmektedir.

Yeni Cuma Camii

Günümüzde cami olarak kullanılan yapının inşa edildiği tarih tam olarak bilinmemekle beraber 14. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Trabzon’da Hristiyanlığı yayma girişimlerini hayatıyla ödeyen Aziz Eunios’a ithafen kilise olarak yaptırılan yapı oldukça güzel bir mimariye sahiptir.

Cephanelik

İç içe geçmiş iki yapıdan oluşmaktadır. Yapı Boztepe’nin batı yamacında yer alır ve bu içi içe geçmiş yapıların adı da Fatih ve ve İrene kulesi olarak bilinir. Uzunlukları da 25 m yüksekliğinde olan bu kuleler ziyaret listenizde yer almalıdır.

Santa Maria Kilisesi

Yapı 19. yüzyılda Sultan Abdülmecit’in fermanıyla bölgeye gelen yabancılar için Katolik kilisesi olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Yapı bugün de hala amacına uygun olarak kullanılmaktadır. Kilise içindeki ve dışındaki süslemeler görülmeye değerdir.

Kızlar Manastırı

Boztepe’nin güney yamacında yer alan manastır, kaya kilisesi etrafına kurulmuştur. 1349 yılında kurulmuş olan manastırın, kesme taşlardan kalın ve yüksek duvarlardan örülmüş olduğu göze çarpmaktadır. Manastırın içinde Kaya kilisesi, Şapel ve 3. Alexios ve eşi Teodora’ya ait freksler bulunmaktadır.

Büyük İmaret (Hatuniye) Camii

Cami Zağanos Köprüsü’nün oldukça yakınında yer alıyor. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun adına yapıldığı bilinen cami yapısını günümüze kadar korumuştur.

Trabzon Yaylaları

Buraya kadar gelmişken temiz havası ve harika manzaraları ile turist akınına uğrayan Trabzon yaylalarını görmeden dönmek olmaz deriz. Bu yaylalarda doğanın güzelliği kelimenin tam anlamıyla sizi hayrete düşürecektir. Trabzon’un yaylaları; Şolma, Mavura, Kiraz, Lapazan, Çakırgöl, Karadağ, Sis Dağı, Kadırga vb. dir.

Trabzon’u gezmek için Kaç Gün Yeterli?

Yüz ölçümü olarak çok büyük bir alan olmasa da ne kadar kalsanız da gezmeleri bitiremeyeceğiniz bir şehir Trabzon. Hem eğlence hem huzur isteyenler için ideal bir gezi noktası. Tam olarak şehrin her yerini gezmek isterseniz 7/10 gün arasında bir süre yeterli olacaktır. Aslında tatilinizi daha da uzatmayı düşüneceğinize eminiz ama vaktim dar derseniz; gelmişken görmeden gitmemeniz gereken yerleri sıralayabiliriz:

 • Sümela Manastırı
 • Çal Mağarası
 • Trabzon Yaylaları
 • Altındere Vadisi
 • Uzungöl
 • Atatürk Köşkü Müzesi

Görmeden gitmemeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Ziyaretinizi bu şekilde planlarsanız ortalama 4/5 günde sizin için yeterli olacaktır. Ancak bir sonra ki tatilinizde de mutlaka göremediğiniz diğer noktalar için planlar yapacaksınız.

Trabzon Mutlaka Katılmanız Gereken Aktiviteler

Trabzon hem şehir hayatını hem de doğal yaşamı, üstüne bir de tarihi mirasları size bir arada sunan özel bir şehirdir. Bu sebeple gündüzleri tarihi eserleri doğal yaşamı gezip geceleri bir kulüp ya da barda eğlenebilirsiniz. Yaylaya çıkıp temiz havayı içinize çekip bir gece yaylada konaklayabilirsiniz. Hele ki kemençeli, tulumlu horonlu bir gecesine denk gelirseniz yaylanın keeyfiniz sabahın ilk ışıklarına kadar sürecektir. Bir akşam da güneşi Boztepe’de batırın deriz. Trabzon hem tarihi, hem doğa güzellikleri hem de kentsel yapısı ile tam anlamıyla sizi doyuracaktır.

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum aslında. Bize kalırsa hem yaz hem de kış mevsiminde de Trabzon’u gidip görebilirsiniz. Yılın her mevsiminde şehir size ayrı bir keyif verecektir. Ancak yaylalara çıkmak isterseniz kış ayları bunun için uygun olmayacaktır. Özellikle sis yoğunluğu yüksek olan bir şehir olduğu için kış aylarında rotanızı bulmak zor olabilir. Yılın büyük bir çoğunluğu yağışlı olan bu şehir için Temmuz – Ağustos ayları arasında ortalama 3 / 4 haftalık bir dönemde gitmeniz daha rahat vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği aylar Haziran – Eylül ayları arasındadır. Yaz dönemi şenlikleri de bol olan Trabzon daha eğlenceli vakit geçireceğiniz bir hal almaktadır.

Trabzon Seyahati Ne Kadara Mal Olur?

Trabzon‘ a oldukça uygun fiyatlara gelmek istiyorsanız havayollarının yaptığı kampanyalı günlerden birine denk gelirseniz gidiş – dönüş biletinizi 50 TL ye bile almanız mümkün olacaktır. Ancak bu geziyi çok önceden planlamalısınız. Şehirde her bütçeye uygun otel bulma imkanınız da söz konusu olduğu için tatilinizin çok maliyetli olmayacağını düşünüyoruz. Trabzon’da en çok parayı yemeğe ve hediyelik eşyalara harcayacağınızı düşünüyoruz. Yemekler çok pahalı olduğundan değil ama yemelere doyamayacağınızdan bunu düşünüyoruz belirtelim.

Otel fiyatları zaten 120 TL den başlıyor ve bilmenizi isteriz ki en uygun fiyatlı otel bile oldukça temiz ve rahat. Maksimum da 5 gün kalacağınızı düşünürsek ortalama bütçenizin 1500 – 2000 TL arasında olmasında fayda olacağınızı düşünüyoruz. Eğer yaylaya çıkıp çadırda konaklamayı düşünüyorsanız da konaklama maliyetini çıkardıktan sonra yol, yemek ve alışveriş için bütçe ayırmanız sizin için yeterli olacaktır.

Trabzon Kadar Gelmişken Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler

Trabzon’a kadar gelmişken Karadeniz Bölgesi’nin en meşhur yaylaları bulunan Rize’ye de uğramanız tatilinizi daha da renklendirecektir. Rize ilimizde Ayder Yaylası gidip görmeniz gereken en güzel yaylalarımızdan biridir. Aslında hazır Doğu Karadeniz Bölgemize gelmişken görmeniz gereken çok güzel şehirlerimiz bir birinden güzel tarihi kalıntılar ve doğa güzellikleri vardır. Rize de bir de Fırtına Deresi vardır ki kesinlikle görülmeye değer. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile eşsiz bir görüntü sunmaktadır.

Ayrıca Artvin’de bölgede bulunan hem doğal hem de kültürel güzellikleri bir arada barındıran bir diğer ilimizdir. Artvin’de Karagöl ve çevresi size daha önce benzerine az rastlanan doğal bir güzellik ve huzur sunacaktır.  Eee hazır yolunuz buralara kadar düşmüşken Gürcistan gecelerini de görmek isterseniz buradan Gürcistan’a da geçmek çok vaktinizi almayacaktır. Ayrıca bir diğer ziyaret noktası olarak da Batum’u da mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Trabzon Gezisi Yapacaklara Uyarılarılar

Trabzon ilimize yapacağınız ziyaret sırasında en çok dikkat etmeniz gereken şeyler olacaktır. Havası, dünyanın da en tehlikeli virajları arasına giren virajları ve yayla yolları olacaktır. Gün içinde hava değişiminin sık görüldüğü ilimizde her zaman hazırlıklı olmanızda fayda var sırt çantanızda küçük bir yağmurluk, hırka ve ayağınızda mutlaka bot olmalı ve hastalanma ihtimalinize karşı birkaç ilaç almalısınız. Ayrıca yaylalara çıkan yollarda bileğinizi burkabileceğiniz ya da yaralanacağınız ihtimalini de göz önünde bulundurmalı ve yanınıza ilaç, sargı bezi, oksijenli su ve bandaj almanızda fayda olacaktır.

Özellikle aracınızla yola çıkacaksanız dünyanın da en tehlikeli virajları arasına giren özellikle Trabzon – Bayburt yolu üzerindeki virajlarda oldukça yavaş ve dikkatli olmanız can güvenliğiniz için önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir