Yeşilce ve Topçam Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Ordu

Yeşilce ve Topçam Yaylası

0

Yeşilce Topçam Yaylası, yayla denildiği zaman şehir hayatına alışkın insanlar olarak biz ancak coğrafya dersinden öğrendiklerimiz kadar bilebiliyoruz. Ancak bu yaylalar içinde bambaşka bir yaşam söz konusu olmaktadır. Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaylalara çıkan köy halkı hem hayvanlarını otlatmak hem de kış mevsimi için yiyecek hazırlamak için yaylada son bahar mevsimine kadar vakit geçirirler. Bu ancak son dönemlerde bambaşka bir hale büründü ve yaylalar yavaş yavaş turizme açılmaya başladı. Böylelikle şehir hayatının havasızlığından, yorucu ve karmaşasından çıkıp gerçek anlamda nefes almak isteyenler kendilerini birer birer yaylalara attı. Biz de bu yazımızda son dönemlerde oldukça dikkat çeken Karadeniz Bölgesi Ordu ilimizdeki Yeşilce Topçam Yaylasını anlatmaya çalışacağız.

Yeşilce Topçam Yaylası Hakkında Bilgiler

Yeşilce Topçam Yaylaları Mesudiye ilçesi Yeşilce ve Topçam Beldelerine bağlı bulunan Kızılağaç, Beyağaç, Kıyıyurt ve Çukuralan yaylalarını içeren yaylalar topluluğunu oluşturmaktadır. Geleneksel Kültür ve Yayla Şenliklerinin düzenlendiği yaylalar zengin çiçek çeşitliliğine, ormanlara, otsu bitki örtüsü varlığına sahiptir. Hatta son yapılan araştırmalarda sadece Kızılağaç Yaylası’nda bile 170’den fazla çiçek çeşidi olduğu tespit edilmiştir.

Mesudiye ilçesi zaten yaylalar bakımından çok zengin bir Ordu ilçesi olması ile ünlüdür. Yaylarda aynı zamanda harika obalar bulunmaktadır. Ayrıca bu yaylalar 1998 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Yaylalar da özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde yapılan etkinlikler de yaylalara olan ilgiyi artırmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken yayla her geçen gün daha da turizm merkezi haline gelmiştir.

Yeşilce Topçam Yaylası

Ancak bu yaylalar el değmemiş görünümünden hiç de ödün vermemiştir. Halen tipik yayla evleri ve doğal bir köy yaşantısı devam etmekte yaylalar masal diyarlarına benzemektedir. Aslında bu doğallık daha çok ilgi çekmektedir.

Yeşilce Topçam Yaylasına Ulaşım

Ordu ili merkezi ile Mesudiye ilçesi arası toplam 114 km kadardır. Mesudiye ilçesi ile Yeşilce arası ise yaklaşık 18 km dir. Yeşilce ve Topçam arası ise 6 km dir. Bu yaylalara ulaşım asfalt yapılan yol sayesinde rahatlıkla sağlanmaktadır. İsterseniz özel aracınızla her mevsim bu yaylalara ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Yeşilce Topçam Yaylası Konaklama

Hazır doğanın ve huzurun kucağına geldiyseniz; burada konaklamak size oldukça iyi gelecektir. Eğer çadır kurup kamp yapmayı düşünmüyorsanız; biz de sizin için rahat edebileceğinizi düşündüğümüz birkaç otel seçeneği hazırladık.

Fidangör Butik Hotel: Hem ekonomik fiyatlı hem temiz hem de işini bilen personelleri ile son derece iyi hizmet veren bir otelde konaklamak istiyorsanız Fidangör Butik Otel beklentilerinizi karşılayacaktır diyebiliriz. Bu otelde ister aileniz ister de arkadaş grubunuzla çok rahat konaklayabileceğinizi düşünüyoruz.

Home Stay Süllü Dağ Evi: Aslında bu dağ evi Giresun ilinin Dereli ilçesinde bulunmaktadır. Ancak Ordu ili ile Giresun arası çok mesafe bulunmadığı için burada da çok otantik bir konaklama yapabilirsiniz. Giresun ilinin en yüksek ve ihtişamlı Karagöl dağlarını (3200 m) tam karşıdan gören, alp ikliminin en güzel örneği bir çevrede bulanan tesis konaklamanız için harika bir ortam sunmaktadır. Hem yöresel lezzetler tadıp hem de doğanın kucağında olan bu otelde oldukça güzel vakit geçireceğinizi düşünüyoruz.

Enginyurt City Hotel:  Oldukça modern bir binada hizmet veren Enginyurt City Otel’in konaklama birimlerinin tamamı şık bir tasarıma sahiptir. Her sabah konukların damak zevkine uygun, yöresel ürünler de içeren zengin bir kahvaltı menüsü sunulmaktadır. Diğer öğünler için teraslı ve dağ manzaralı tesisin restoranında yemek yemek de oldukça keyiflidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kulakkaya Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir