Ayder Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Ayder Yaylası

0

Bol Oksijen mis gibi temiz hava ve muhteşem yeşillikler içinde harika doğanın tadını çıkartabileceğiniz tek yer Ayder Yaylası desek abartmış sayılmayız. Mis kokan tereyağları, kendine özgü çiçekleri ile hazırlanmış organik şekersiz balı, sütü, yoğurdu ve daha nice sayabileceğimiz farklı doğal yaşam için Karadeniz’i ön planda tutan özellikler ile doludur. Ülkemde yayla sözünün geçtiği her alanda ismi en baş tacı yapılan Ayder yaylası büyük bir tarihi geçmişe sahip yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinmektedir.

Ortalama bir hesapla 13. Yüzyıllardan beri hakimiyetini bu alanda lider olarak elinde tutan eşsiz güzelliğinin yanı sıra kaplıcaları ile insanlara sağlıklı günler vaat eden bir mekan olarak bilinmektedir. Ülkemizde ilk olarak 1987 yılında büyük ziyaretçi akınlarına vesile olmasından dolayı Turizm Bölgesi seçilmiştir. Birçok yapılan şenliklere ev sahipliği yapan yayla 1994 yılında ise Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Yaz ve kış hiçbir zaman ziyaretçisi eksik olmayan yaylada yazın şenlikler, rafting sporları, son dönemlerin en sevilen Tracking faaliyetleri ve tabi ki olmazsa olmazı olan Horon tepilen gezintileri ile muhteşem anlar yaşayacaksınız. Cennetin gizli kalmış köşesi olarak adlandırılan bu bölgede yer alan beş yıldızlı oteller sayesinde günlük konaklama ihtiyaçlarınızı bile karşılayabilirsiniz. Muhteşem tesislerdeki doğal ve lezzetli ürünler ile sabahlarınıza bir başka kalkacaksınız.

Ayder Yaylası 2

Ayder Yaylası Nerede?

Karadeniz’in en bilindik şehri olan Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Bilinen en büyük ilçesi olan Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre uzaklıktadır. İlçenin güneydoğu bölgesinden ayrılan yol ile muhteşem görünümlü, şifa kaplıcaları, çam ormanlıkları, yayla evleri ve şifalı ürünleri ile ün salmıştır. Kaplıca içinde hizmet veren doktorlar eşliğinde sizlerde bu alanlardaki şifalı yüzlerce çeşitleri deneyebilirsiniz.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir?

Rize merkezden Çamlıhemşin ilçesi üzerinden özel araçlarınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Karayolları yaz kış her dönem açık ve kullanışlı vaziyettedir. Ayrıca Ayder kaplıcalarının olduğu bölgeye minibüsler şehir merkezinden işlemektedir. Yaylaya gidişler için ulaşım konusunda kesinlikle sıkıntı çekmeyeceksiniz. Gezilerinizi eşsiz güzellikteki manzaralar ile doldurmak için aracınızla gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
otingo-kaplicasi-artvin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir