Tunca Dere Mezra Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Rize

Tunca Dere Mezra Yaylası

0

Konu Başlıkları

Tunca Dere Mezra Yaylası otantik ve dinlendirici bir tatil yapmak istiyorsanız tamda size göre. Şehrin gürültüsü ve kirli havasından bıktıysanız, yeşili ve doğayı özlediyseniz Karadeniz Bölgesi tam da sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde o kadar güzel yaylarımız var ki kesinlikle görülmeye değer. Bunlardan biri de Rize ilimizin Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca Dere Mezra yaylamızdır.

Tunca Dere Mezra Yaylasına Ulaşım

Tunca Dere Mezra’ya ulaşmak için Rize iline gelip Ardeşen ilçesine geçtikten sonra Eunca Eski Armutluk güzergahını kullanarak ulaşabilirsiniz.  Güzergah boyunca da göreceğiniz tarihi taş kemer köprüleri özellikle fotoğraf çekmeyi sever biri iseniz oldukça dikkatinizi çekecektir.

Bölgeye iki ayrı güzergah kullanılarak da ulaşılabilmektedir. Birinci alternatif olarak; Ardeşen Tunca Gurup yolu kullanılarak Tunca Vadisinden Eski Armutluk köyü üzerinden 10 km kadar sonra yaylaya ulaşabilirsiniz. İkinci alternatif olarak da; Ardeşen Aşağıyukarı durak vadisini kullanarak sırt ve Golezana Yayla yolu üzerinden de geçerek Zizeni Yaylasından da sonra Deremezra sapağı kullanılarak da Tunca Dere Mezra yaylasına ulaşabilirsiniz.

Tunca Dere Mezrası Yaylası Hakkında Bilgiler

Tunca Dere Mezra oldukça otantik, yeşilin her tonunu barındıran ve tertemiz bir havaya sahip eşsiz bir güzelliğe sahip adeta dokusu hala bozulmamış diyebileceğimiz yaylalarımızdandır. Kesinlikle gidilip görülmeye değer olan bu yaylamızda muhteşem bir atmosfer sizleri bekliyor olacak.

Ardeşen ilçe merkezine de yaklaşık 39 km mesafede bulunan Tunca Dere Mezra Yaylası, tabiat parkı da ilan edilen Tunca Vadisi’nin içinde yer alan oldukça güzel bir yaylamızdır. Tunca Dere Mezra adı ile bilinen yaylamız Aşağıdurak ve Yukarıdurak köylüleri tarafından kullanılmaktadır.

Deniz seviyesinden ortalama 1100 m yükseklikte yer alan Tunca Dere Mezra’nın ormanlarla çevrilmiş bir ortamda yer alması dikkatleri daha da üzerine çekmektedir. Son dönemlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ile de yayla turizme açılma faaliyetleri sürdürülmektedir.

Tunca dere Mezra Yaylası Altıparmak yaylalarına da oldukça yakın bir konumda yer alır. Bununla birlikte göl ve zirvelere ulaşabilme imkanı ve en önemlisi de yörede üretilen tarım ürünlerinin kalitesi nedeni ile de çok yakın bir zamanda cazibe merkezine dönüşeceği düşünülmektedir.

Bu nedenle de Ardeşen’e yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ilgisi son dönemlerde iyice artmıştır. Hatta AB uyum süreci kapsamında son dönemde Tunca Dere Mezra Yaylasının doğal yaşam alanına dönüştürülme çalışmaları hızla artmaktadır. AB uyum kapsamında yapılan çalışmalar tamamlandıktan sonra da bölgede ciddi gelişmelerin olacağı düşünülmektedir.

Tunca Dere Mezra Yaylası Konaklama

Yolunuz bu eşsiz doğaya düşmüşken mutlaka konaklamak isteyeceğinizi düşünüyoruz. Kaldığınız otel ya da pansiyon da mutlaka yorgunluğunuzu rahatlıkla atabileceğiniz, temiz, iyi hizmet alabileceğiniz ve tabi ki fiyat olarak da bütçenizi çok sarsmayacak makul aralıklarda olmasında fayda vardır. Bu durumda size tavsiye edebileceğimiz birkaç konaklama noktası da mevcut.

Hanedan Suit Hotel: Rize Ardeşen de bulunan otel fiyatına kahvaltı da dahil edilmektedir. Trabzon Havalimanına ortamama 127 km mesafede bulunan otel Migros markete de 12 km mesafede bulunmaktadır. kahvaltı dışındaki tüm yiyecekler ücretlidir. Resepsiyon bölümü de ücretsiz olarak 24 saat açıktır.

Tunca Dere Mezra Yaylası 2

Ela Hotel Rize: Otel Rize Ardeşen ilçesinde bulunmaktadır.  Hanedan Suit Otele göre daha uygun fiyatları olan otel oldukça güzel ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Trabzon Havalimanına 100 km ve Migros markete de 1 km mesafede yer almaktadır. Tesisin tüm odalarında telefon, minibar, klima, kablosuz internet, duş ve LCD TV bulunmaktadır. Tesis 24 saat açık oda servisi hizmeti de vermektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
yaylalar-koyu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir