Türkiye’de Gezilecek 15 Yer
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Türkiye’de Gezilecek 15 Yer

0

Konu Başlıkları

Asırlar boyu bir çok millete ev sahipliği yapan kültürü, tarihi ve insani zenginlikleri ile adından sıkça bahsettiren Türkiye, Asya ve Avrupa’yı kucaklayan göz kamaştırıcı bir ülkedir. Coğrafyası, meşhur yemekleri ve sanatı, güneşle ıslanan Akdeniz’den güçlü dağlara ve kurak bozkırlara kadar görkemli manzaraları kendi başlarına öne çıkarken, buradaki maceraya atılan herkesi hayrete düşürüyor. Kısacası Türkiye yaşanılacak, öğrenilecek, yaratıcı bir ülkedir. Tabi ki bunca güzelliği barındıran bir ülkede sadece 15 yer sıralamak mümkün değildir. Ancak listemizde yer verdiğimiz Türkiye’de gezilecek 15 yer mutlaka sizleri hayretlere düşürecektir.

Ayasofya 

Ayasofya Camii

Dünyanın en güzel yapılarından biri olarak tanınan Ayasofya Bizans imparatoru tarafından yapılan dini açıdan kilit bir yapıdır. İstanbul’da herkesin gidip görmesi gereken yüzyılların ve Fatih’in izini taşıyan muhteşem bir yapıdır.

Dış cephesinin şaşırtıcı kütlesi, Osmanlı fethinden sonra eklenen zarif minarelerle çevrelenirken, görkemli ve mağara şeklindeki iç kısmı Ayasofya’yı özel kılar. Bu ünlü eser, ülkeyi ziyaret eden her turistin gezi rehberinde yer alır.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Mutlaka görülmesi gereken Efes, devasa anıtlarla doludur. Mermer sütunlu yolları ile günümüze kadar gelmiş, bölgesindeki en eksiksiz Roma şehirlerinden biridir.

Kapadokya

Kapadokya

Kapadokya’nın muhteşem, uçsuz bucaksız kaya vadileri ve tepeleri her fotoğrafçı için bulunmaz bir güzelliktedir. Yüzlerce yıllık su ve rüzgar hareketleri tuhaf şekilli tepe ve vadilere kucak açıyor.

Yerdeki yürüyüşünüzün ardından sıcak hava balonuyla gezmek için tercih edebileceğiniz dünyanın en iyi yerlerinden biridir .  Bu vadilerde, bölgenin önemli Hristiyan bölgesi olan kaya kiliseler bulunmaktadır .Yılın her mevsiminde Kapadokya bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Türkiye’nin ve bölgenin en ünlü doğal harikalarından biridir Pamukkale, Beyaz traverten terasları, muhteşem manzaranın arasında, tepelerden aşağı beyaz bir kar akıyor gibi görünür.

Travertenlerin kendisi  gezide önemli bir nokta olsa da , antik bir kaplıca kenti olan Hierapolis’in uçsuz bucaksız ve başıboş kalıntıları da oldukça önemli bir adrestir.

Harika fotoğraflar çekmek için güneş ufukta batarken, travertenlerin parlaması sizlere ölümsüz anlar yaşatacaktır.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı (Meryem Ana Manastırı), bir uçurumun dibine inşa edilmiş çarpıcı, ıssız ortamı ile Karadeniz kıyısındaki ziyaretçiler için cazibe merkezidir. Göz kamaştırıcı ve canlı duvar resimleriyle dolu kilise iç mekanları ile bu terk edilmiş dini karışımın etrafında dolaşmak, Türkiye’nin kuzeydoğu bölgesine dikkat çekici bir merkezdir.

Manastır ilk olarak Bizans döneminde açıldı ve ancak 1923’te kapatıldı. Bugün, boş hücrelerini dolaşırken, bir zamanlar burada yaşayan keşişlerin yaşamlarını hayal etmek oldukça kolaydır.

Ölüdeniz

Ölüdeniz

Türkiye’de gezilecek 15 yer’den biri ise kaçınılmaz Ölüdenizdir. İnanılmaz derecede turkuaz mavisi su, bir uçurumdan beyaz kumlu bir plaja doğru yuvarlanan yemyeşil orman. Fethiye’den kısa bir yolculuk mesafesindeki korunaklı Ölüdeniz koyları, Türkiye’nin en ünlü plajıdır ve mükemmel bir kartpostaldan düşmüş olabilecek manzarasıyla, gördüğü ilginin neden azalmadığını anlamak kolaydır.

Plaj çok kalabalıklaşırsa, kıyıdan yükselen heybetli Babadağ’ın zirvesinde yamaç paraşütü ile gökyüzüne çıkma ve muhteşem hava manzaralarını deneyimleme zamanı. Aynı zamanda Ölüdeniz en iyi paraşütle atlama adreslerinden biridir.

Safranbolu

Safranbolu

Türkiye’nin en iyi korunmuş Osmanlı kasabası, bir zamanlar zengin tüccarların evi olan ve şimdi butik otellere ve restoranlara dönüştürülmüş, ince bir şekilde düzenlenmiş ahşap konaklarla dolu, dolambaçlı sokaklardan oluşan inanılmaz derecede kültürel bir yerdir.

Kasabada yapılacak çok az şey vardır. Bunun yerine, sokaklarda şehrin mimarisine hayran kalacağınız bir yerdir. Aynı zamanda geleneksel tatlıları ve el sanatları ile bilinir ve benzersiz bir hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda ilgi çekici dükkan vardır. İstanbul’dan iç kesimlerde bir yere yolculuğa çıkıyorsanız, burası gece mola vermek ve tarihi havayı solumak için harika bir yerdir.

Aspendos

Aspendos

Türkiye’de gezilecek 15 yer deyip Aspendos’dan bahsetmek olmaz. Antalya’nın hemen güneyinde ,dünyada hala ayakta duran bir klasik çağ tiyatrosunun hayatta kalan en güzel örneği olarak kabul edilen, antik çağın yıldız cazibe merkezlerinden biridir.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Türkiye’de gezilecek 15 yer denildiğinde Türkiye’nin doğusu için en iyi gezi yeri olan Nemrut Dağı akıllara gelmektedir. Nemrut Dağı’nın zirvesi bir zamanlar onu koruyan devasa heykellerin kırık kalıntılarıyla doludur. Bu garip ve ıssız yer, Türkiye’nin en ilginç arkeolojik alanlarından biridir. Gelme vakti gün doğumundadır, böylece karanlıkta görünen heykelleri de izleyebilirsiniz.

Patara

Patara

Akdeniz’in uzun kıyı şeridiyle, Patara en ünlü kum alanları arasında yer alıyor. Kıyı şeridinde 18 kilometre boyunca uzanan plaj, bol miktarda alan sunar, bu nedenle yaz aylarında bile kalabalıktan uzakta sakin bir yer bulabilirsiniz.

Güneşi, kumları ve yüzmeyi bitirdikten sonra, kum tepelerinin arkasında dolaşabilirsiniz. Patara’ya hem Kaş’tan hem de Fethiye’den kolayca ulaşılır .

Harran Arı Kovanı Evleri

Harran Arı Kovanı Evleri

Bu benzersiz yapılar bir dönemler eski Mezopotamya kenti Harran’ın bir parçasıydı. Tarih ve kültür alanında çok daha fazla bilgi edinmek için mükemmel bir yer.

Arı kovanı evleri 1980’lere kadar iskan edilmiş ve mimarisi 3000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Hattuşaş

Hattuşaş

Hitit imparatorluğunun başkenti ve UNESCO dünya mirası alanıdır. Yerleşim yeri olarak da kullanılan antik bir yerdir. Bugün, bazı iyi korunmuş kapılar, tapınaklar ve saraylar görebilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

İnancın ötesinde görkemli Topkapı Sarayı, sizi sultanların olağanüstü, zengin dünyasına götürür. Burada, Osmanlı Dönemi sultanları, Avrupa’ya, Orta Doğu’dan aşağıya ve Afrika’ya kadar uzanacak bir imparatorluk kurdular.

İç kısımlar gösterişli bir şekilde eşsiz fayansları vemücevherli dekorlarıyla, Osmanlı’nın gücünü hatırlatan bir bakış. Çevredeki halka açık bahçeler bir zamanlar Kraliyet Sarayının tek alanıydı, ancak şimdi halka açık sokaklardır.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen karla kaplıdır. Türkiye’nin doğusundaki dağın %65’lik bir kısmı Iğdır ilinde kalan %35’lik kısmı ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

Uzungöl

Uzun Göl

Uzungöl, dağların arasında yeşilin bin bir tonu, nefis Karadeniz Lezzetleri, güzel kokulu çiçekler, yayla serinliği, sıcak insanlar. Karadeniz’in gözde mekanlarından olan bu yer Türkiye’de gezilecek 15 yer arasından mutlaka gitmeniz gereken yerlerdendir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir