Vazelon Manastırı
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Vazelon Manastırı

0

Vazelon Manastırı ülkemizde tarihi yapılar arasında en eski olanlarından bir tanesidir. Yeni yapılan tadilatlar sayesinde ziyaretçileri  günden güne artan manastır Karadeniz bölgesinde Trabzon il sınırları içinde yer almaktadır. Eski kaynaklardan alınan bilgiler ışığında M.S. 270 yılında inşa edilmiştir. Zamanla ismi değişerek bugünkü halini almıştır.

Karadenizin yayla yolları ve muhteşem yeşilliği arasında yılların gizli kalmış tarihi olarak adlandırılan bu dini mekanın arkeologlar tarafından ayrı bir önemi bulunmaktadır. Yerleşke ilk merkezlerin içinde yer alan ve tarihin derinliklerine yolculuk yapmak isteyenlerin uğrak mekanlarından birisidir. Turizm ve Kültür Bakanlığının atılımları sonucunda eskiyen ve neredeyse harabeye dönmek üzere olan bu başyapıtın şu an için tadilat çalışmaları devam ediyor.

Vazelon Manastırı 2

Bakımsızlıktan dolayı harabeyi dönmek üzere olan bu muhteşem mekanın son günlerde ziyaretçilerinin artışı nedeni ile yeniden gündeme geldiği biliniyor. Tarihin gizli tanıkları arasında yer alan bu muhteşem yapıyı sizlerde Karadeniz gezilerinizde yakından görebilirsiniz. Dağın alt kısmında bulunan ve aşağı kısmının alabildiğine yeşillikler ile bezendiği bu muhteşem alanın manzarası gezilerinizde sizleri çok etkileyecektir.

Vazelon Manastırı Nerededir?

Gizli sırlar ile dolu ve gizemli duruşu ile sizleri merak içinde bir gezintiye davet eden tarihi mekanımız Trabzon ilindedir. Manastır Gümüşhane yolu üzerinde yer alan Kiremitli Köyü’nün çam ormanları arasında yer almaktadır.

Vazelon Manastırına Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinin güney kısmında yer alan manastıra gidişler için ziyaretçi çoğunluğu olduğu için artık il merkezinden minibüsler çalışmaktadır. Önceleri gidiş güzergahı patika olan yollar yapılış ve asfalt yol ile daha rahat bir ulaşım sağlanmıştır. Trabzon Maçka ilçesi sınırlarında yer alan bu seyahatleriniz için ilçe merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi köprü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir