Tohumoğlu Köprüsü
 1. Anasayfa
 2. Gümüşhane

Tohumoğlu Köprüsü

0

Konu Başlıkları

Tohumoğlu Köprüsü Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan tarihi yapılar arasında ilk sırada gelen 1575 yılındı inşa edilen muhteşem bir Selçuklu mimarisine sahip eserdir. Bu yöre içine yer alan tarihi köprü sayısı yaklaşık 41 tanedir. Osmanlı mimarisine sahip olan çoğunluk arasında bilinen ve en eski köprü olarak adlandırılan Tohumoğlu Köprüsü sivri kemerli köprü olarak ziyaretçilerin en sıklıkla uğradığı mekanlar arasında yer almaktadır. Altından akan Harşit çayı ile muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır.

Yıllara meydan okuyan bir simge olarak bölge halkı tarafından lanse edilen köprüde zaman zaman restorasyon çalışmaları yapılmış. Mimari özelliği kaybolmayacak şekilde yapılan tadilatlarda köprünün iki gözlü sivri kemerli küçük taşlı yapılarına güçlendirmeler yapıldığını görebilirsiniz. Köprünün anlatılan bir hikayesini de orada yaşayanlardan dinleyebilirsiniz. Hikayeye göre Haç yolculuğuna çıkan ve Gümüşhane’de mola veren Ferruh Zad Oğlu isimli bir burada bir rüya görür ve köprünün olduğu yerde kalmaya karar verir. Yanında bulunan arkadaşına “Sen hac vazifeni yap, bana akşam rüyamda buraya köprü yaparak hac sevabımın müjdesi verildi” der.

Tohumoğlu Köprüsü Nerede?

Doğu Karadeniz’in tarihi yapıları ile ünlü Gümüşhane il merkezinde bulunmaktadır. Merkeze yakın olan Yeniköy sorumluluk sahasında olan Tohumoğlu Köprüsü Erzurum ve Gümüşhane yolu üzerindedir.

Tohumoğlu Köprüsü 2

Tohumoğlu Köprüsüne Nasıl Gidilir?

Erzurum-Gümüşhane yolu üzerinden gidecekler için merkeze varmadan Yeniköy sapağından girilmesi ile ulaşım sağlanacaktır. Ancak Karadeniz tarafından gelenler için il merkezine geçtikten sonra kendi araçları ile gidebilirler. Ayrıca şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile de bu turistik tarihi yapının olduğu mekanlara ulaşabilirsiniz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
artvin-kafkasör-yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir