Yılanlıoğlu Camii
 1. Anasayfa
 2. Akdeniz

Yılanlıoğlu Camii

0

Konu Başlıkları

Isparta İlimizin Aksu İlçesi sınırları içerisinde yer alan, Yılanlı Köyündeki Yılanlıoğlu Camii, Yılanlıoğlu Şeyh Ali tarafından 1809 tarihinde inşa ettirilmiştir. Kesme ve moloz taştan yapılmış olan cami dikdörtgen planlıdır. Ayrıca üzeri ahşap çatılıdır.

Yılanlıoğlu Camii Hakkında Bilgiler

Son yıllarda restore edilmiş ve bu restore sırasında üzeri kiremitten bir çatı ile kapatılmıştır. Minaresi taş malzemeli olan yapının kuzey kısmında son cemaat yeri bulunmaktadır. Ve bu son cemaat yeri dikdörtgen şeklindedir. Ayrıca tavanı da ahşaptır. Caminin ön cephe duvarında her birinin ölçüleri birbirinden farklı 3 adet pencere yer alır. Kuzey kısmındaki son cemaat yerinin üst tarafında da yine 3 adet küçük pencere bulunmaktadır. Son cemaat yerinde bulunan kapıdan kadınların namaz kıldığı bölüme ve minareye çıkılmaktadır.

Dikdörtgen şekilde planlanan ibadet mekanını 4 tane ahşap sütun taşımaktadır. Tavan kısmı da ahşap olan caminin, tavan kısmının ortasında yıldız desenleri bulunmaktadır. Mihrap kısmı orijinal olup üzeri boyalı şekildedir. Fakat minber ve vaaz kürsüsü ahşap olarak yeni yapılmıştır. Yine kadınların namaz kıldığı kısımda ahşap olarak yenilenmiştir. Ayrıca doğu ve batı cephesinde 4 tane dikdörtgen pencere bulunmaktadır. Güney cephesinde ise 3 tane alüminyum doğrama şeklinde pencere yer almaktadır.

Minare ise yapının sağ kısmında yer alır. Ve taş malzemeden yapılmıştır. Minarenin üzerinde ise firuze çiniler yer almaktadır. Caminin inşasında Roma Dönemine ait olduğu sanılan ve bazıları da yazıtlı, devşirme malzemeler kullanılmıştır. Caminin giriş kapısının üzerinde yer alan Türkçe kitabede 1810, orijinal Osmanlıca kitabede ise 1225 tarihleri bulunmaktadır. Bahçe kısmında ise abdest alma yerleri, şadırvan ve tuvaletler bulunmaktadır..

Yılanlıoğlu Camii Nerededir?

Yılanlıoğlu Cami Isparta İli Aksu İlçesi sınırları içerisinde yer alan Yılanlı Köyünde yer almaktadır. Isparta iline 57 kilometre ve Aksu ilçesine 7 kilometre mesafede yer almaktadır. Cami, Geç Osmanlı Dönemine ait Cami mimarisini yansıtmaktadır. Bu açıdan da önem taşımaktadır.

Yılanlıoğlu Camii
Yılanlıoğlu Camii Nerededir ve Nasıl Gidilir

Yılanlıoğlu Camii’ne Nasıl Gidilir?

Yılanlıoğlu Camii’ne hem Isparta Merkez yönünden hem de Aksu ilçesi yönünden ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta merkez üzerinden ulaşmak isterseniz 57 kilometre yol katetmek durumundasınız. Aksu ilçesi üzerinden gelecekler ise 7 kilometrelik bir yol katetmek durumundadır.

[alert-note]Yılanlıoğlu Camii başlıklı yazımız ilginizi çektiyse Salda Gölü yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Zira bölgeye yakın konumda bulunan Salda Gölü’nü de ziyaret etmenizi önermekteyiz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir