Astım Mağarası
 1. Anasayfa
 2. Akdeniz

Astım Mağarası

0

Konu Başlıkları

Astım Mağarası yada Astım Dilek Mağarası olarak isimlendirilen mağara, Mersin’in Silifke ilçesinde Narlıkuyu mahallesinde bulunmaktadır. Bölgenin en ünlü cazibe merkezleri arasında yer alan Cennet – Cehennem Çökükleri‘ne de 600 metre mesafede yer alan mağara, Akdeniz Bölgesinin coğrafi yapısı olan karstik yapıyı en iyi yansıtan yerlerin başında gelir. Astım hastaları için iyi geldiğine inanılan mağaranın derinliği 15 metre iken, birbiri ile bağlantılı galerilerin uzunluğu 200 metreye kadar ulaşmaktadır.

Astım Mağarası Hakkında Bilgiler

İçine spiral şeklinde demir bir merdiven ile inilen mağaranın ilk oluşumu üçüncü jeolojik döneme kadar uzanmaktadır. Mağara içerisinde, silis minerallerinin birikmesiyle oluşan çok sayıda dikit ve sarkıt mevcuttur. Yine mağara girişinde yer alan çalı ve bitkilere dileklerinin gerçekleşmesini isteyen kişiler tarafından bezler asılmaktadır. Bu nedenle de Astım Dilek Mağarası olarak da anılmaktadır.

Mağara içerisinde nem oranı yaz aylarında yüzde 85, kış aylarında ise yüzde 95’e ulaşmaktadır. Eski dönemlerde bugünkü Antakya’ya da adını veren Roma Kralı Antiochus’un kızının astım hastalığına yakalandığı ve şifa için bu mağarada kaldığı, sonrasında ise bu hastalıktan kurtulduğu rivayet edilir. Mağaranın adının Astım Mağarası olarak anılması da bu nedenledir.

Astım Mağarası’nda sıcaklık hem yaz aylarında hem de kış aylarında 15 derece civarındadır. Mağaraya adımınızı atar atmaz içerisinin serinliğini hissetmeye başlamaktasınız. Mağaraya girerken vücut ısınızı korumak için üzerinize bir şeyler giymeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca mağara içerisinde yan duvarlardan ve tavandan damlayan su damlacıkları nedeni ile galerilerin yürüyüş güzergahında ıslak ve kaygan bir zemin oluşmaktadır. Bu nedenle mağarada istenmeyen bir durum ile karşılaşmamak adına tabanı kaymayan spor ayakkabılar, sandalet yada terlik giymeniz faydanıza olacaktır. Kış aylarında ise mağaranın sıcaklığı dışarıya göre daha sıcak olacağından yanınızda kalın kıyafet taşımanıza gerek yoktur.

Mağaranın ışıklandırması özellikle fotoğraf severler için birbirinden güzel kareler sunmaktadır.

Astım Mağarası
Astım Mağarası Nerededir ve Nasıl Gidilir

Astım Mağarası Nerededir?

Astım Mağarası, Mersin ili Silifke ilçesi Narlıkuyu Mahallesi Hasanaliler Mevkiinde yer almaktadır. Cennet ve Cehennem Mağaralarının da 600 metre kuzeybatısında yer almaktadır.

Astım Dilek Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Astım Dilek Mağarası’na Mersin, Silifke üzerinden gidilir. Antalya yönünden bölgeye gidecekler için Antalya, Alanya, Anamur ve Silifke güzergahı takip edilmelidir. Mersin yönünden gelecekler ise Mersin, Erdemli, Silifke güzergahını takip etmelidir. Bölgeye geldiğiniz zaman hediyelik eşya, ayran, sıkma, çay satan ve yörükler tarafından işletilen işletmelerin içinden giriş yapılan mağaraya, 78 basamaklı demir bir merdiven ile inilmektedir.

[alert-note]Astım Mağarası başlıklı yazımız ilginizi çektiyse Antalya Gezilecek Yerler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Zira bölgeye yakın konumda bulunan Antalya’yı da ziyaret etmenizi önermekteyiz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Afkule Manastırı 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir