Zil Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Rize

Zil Kalesi

0

Yeşil tonunun her türlüsünün bulunduğu Karadeniz bölgesinde tarihi kalıntılarının en güzel izini taşıyan temsili yapıt Zil Kalesi olarak bilinmektedir. Karadeniz sınırlarında yapılan arkeolojik çalışmalarda birçok insanın ziyaretine açık olan kale yamaç üzerine inşa edilmiş ve ihtişamlı görünümü ile zamanının en önemli ticaret merkezlerinden birisi olduğunu hissettiriyor.

Doğa arasında yer alan muhteşem görünümü ile yıllara meydan okuyan Zil Kalesi Fırtına Deresi yamaçlarında yer almaktadır. Üç bölümden oluşan kaleye patika yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz. Eski zamanlarda büyük kervanların ve bölgenin koruma görevini sağlayan bu özel yapıt içinde muhafız binası, baş kule ve şapel gezilerinizde görmeniz gereken yerlerdir. Yaylalar arasında yer alan, doğanın içinde kendisini oraya ait olduğunu hissettiren bu mekanın korunması çok iyi şekilde sağlanmış.

Zil Kalesi 2

Kaleyi gezenler için etrafta pek bir tesis olmamasına rağmen kale içinde yer alan restoran sayesinde yeme içme gibi özel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yamacın güney kısmında bulunan bu muhteşem mekanın orta surlarındaki teras size heyecan verecek. Ortaçağı esintilerine rastlayabileceğiniz tarihi yapı içinde muhafız binasına çıkarken kalenin ihtişamı size biraz korkunç gelebilir. Ancak gezileriniz sırasında unutamayacağınız duyguları yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Zil Kalesi Nerededir?

Rize ilinde bulunan kale Çamlıhemşin ilçesine yakın olan Ayder yaylası bitişiğindedir. İlçe merkezine yaklaşık olarak 12 kilometre uzaklıktaki kale doğa ile özdeşleşmiş bir şekilde sizleri beklemektedir.

Zil Kalesine Nasıl Gidilir?

Kendi özel araçlarınız ile gitmeyi hedefliyorsanız yolların kötü olmasından korkmanıza gerek yok. Kalenin önüne kadar giden kullanışlı yol ile Zil Kalesine varabilirsiniz. Rize Merkezden Çamlıhemşin ilçesine buradan yaklaşık 12 kilometre sonra Fırtına Vadisine ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir