Tekkeköy Mağaraları
 1. Anasayfa
 2. Samsun

Tekkeköy Mağaraları

0

Tekkeköy Mağaraları Karadeniz yöresinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. Karadeniz’e özgü muhteşem bir doğa harikası olarak yer alan bölge içinde vadi boyunca mağaralar yer almaktadır. Büyük ve küçük mağaralardan oluşan Milattan Önce yıllara ışık kaynağı olan bu yer Arkeoloji Vadisi olarak da isimlendirilir. Vadinin üzerinde yer alan kaya kütlelerinde muhteşem tarih yolculuğu yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Tekkeköy Mağaraları 1941 yılında yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Mağaranın bulunduğu yerde ilkel insanlara ait bulguları gezerken, mağara içinde zamanda yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Özel hazırlanan heykel ve figürler içinde muhteşem bir gezinti yapmak için başka bir yer bulamazsınız. Tavsiyemiz Samsun yöresine gittiğinizde bu bölgede bulunan tarihi mağaraları ziyaret etmeniz yönündedir.

Tekkeköy Mağaraları 2

Gezilerinizde birçok bulgunun Anadolu’da yer alan eski antik eserlerden farklı olduğunu görebilirsiniz. İleri seviyede bir işçilik ile hazırlanmış olan eserlerdeki farklılıklar sizleri şaşkına uğratacak. Dönemsel olarak devamlı bir şekilde insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan yerde Delikli Kaya isimli ünlü bir mağara bulunuyor. Hititler zamanında da kale olarak kullanıldığı düşünülen kayalıklardaki birçok eser Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi içinde yer almaktadır.

Tekkeköy Mağaraları Nerede?

Orta Karadeniz’in en ünlü ve büyük şehri olan Samsun ilinin Tekkeköy ilçesinde yer almaktadır. Samsun civarında birçok kayalık bölgede mağara bulunmasına rağmen en eski ve tarihi yaşamın bulunduğu Tekkeköy mağaraları her dönem ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Tekkeköy Mağaralarına Nasıl Gidilir?

İl merkezinden gerek özel araçlarınız ile gerekse otobüsler ile bu bölgeye yaklaşık 25 dakika mesafede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca il merkezinden kalkan Tramvay da ilçe merkezine kadar gitmektedir. Samsun’dan Tekkeköy ilçesine buradan da vadinin olduğu bölüme rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Giresun Gezi Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir