Ferhatlı Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Artvin

Ferhatlı Kalesi

0

Karadeniz’in tarihi yapısına uygun olarak inşa edilmiş olan kaleleri arasında yer alan Ferhatlı Kalesi su kenarında bulunan vadinin üst kısmındaki ana kayanın üzerinde imar edilmiştir. Kalenin ismi de yine orda bulunduğu köy gibi Ferhat ile Şirin efsanesinden ismini aldığı bilinmektedir. Kalenin asıl yapılışı ise 5. Yüzyılda Gürcü Kralı Vahteng’in savunma amacı ile inşa ettirdiği iddiasıdır.

Kalenin tarihi geçmişi ve özellikli yapısının yanı sıra zamanla harap bir hal aldığı gerçeği de ortadadır. Bakımsızlıktan ve define arayıcıları tarafından bu tarihi yapıya verilen zararlar büyüktür. Ancak yine de yılların verdiği tarihi kokuyu burada teneffüs edebilirsiniz. Vadi üzerinde kurulmuş olan kale üzerindeki muhteşem haz ve manzara sizi adeta uçuruyor. Yeşillikler arasında yer alan ve altından suların aktığı bu harika geziyi hepinize tavsiye ediyorum.

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi Nerededir?

Ferhatlı Kalesi Artvin ilinin Ardanuç ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Eski ismi ile Ahğıza bilinen ismi ile Ferhatlı köyü sınırlarındadır. Kale de köy de Ferhat ile Şirin efsanesinden ismini almıştır. Efsaneye ve anlatılanlara göre Ferhat ile Şirin el ele tutuşarak intihar etmişler ve mezarları bu kalenin altına yapılmış. Ancak baraj dolayısı ile artık mezarları sular altında kaldı diyenler bile var.

Ferhatlı Kalesine Nasıl Gidilir?

Kalenin seyahati için araçla ulaşım bulunuyor. Ardanuç ilçesinden batı tarafına doğru yaklaşık 5 kilometre gidildiğinde Ferhatlı Kalesine ulaşabilirsiniz. Köy içinden ister patika yoldan ister ana yol üzerinden kaleye gidişler bulunuyor. Karadeniz tatili için yola çıktığınızda bu tarihi yapıyı mutlaka gezmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
bayburt-ulu-cami

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir