Antalya’da Rafting Yapmak
 1. Anasayfa
 2. Antalya

Antalya’da Rafting Yapmak

0

Antalya Türkiye’de yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirler arasında zirvede yer almaktadır. Sayısız doğal güzelliğe sahip pek çok mekanı içinde bulunduran Antalya, doğa sporları için de oldukça elverişlidir. Özellikle rafting denince Türkiye’de ilk akla gelen şehirdir. Antalya’da Rafting Yapmak şehirde yapılacak en eğlenceli aktiviteler arasında üst sıralarda yer alır. Antalya’da rafting yapmanın ne kadar güzel olabileceğini anlatmadan önce biraz rafting nedir, ondan bahsedelim. Rafting, en temel anlamıyla bir su sporudur.

Raft adı verilen botlarla, yüksek bir noktadan aşağı doğru akan nehirlerde yapılır. Bu sporun amacı, küreklerle raftı kontrol ederek, devirmeden bitiş noktasına ulaşmaktır. Rafting genellikle 6-8 kişilik takımlarla yapılır. Değişik zorluk sınıfları olan raftingde ırmağın hızı, taşların yoğunluğu, suyun seviyesi, suyun debisiyle alakalı olarak 6 zorluk derecesi bulunur. Türkiye’de rafting yapmaya el verişli pek çok akarsu ve kanyon vardır. Bunlardan biri de Antalya’da rafting yapmak için tercih edilen Köprülü Kanyon‘dur.

Antalya'da Rafting Yapmak

Antalya’da rafting yapmak için en bilinen, en meşhur yer Köprülü Kanyon’dur. Köprülü Kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya sınırları içinden geçerek Akdeniz’e denize dökülen, rafting yapmaya oldukça uygun bir akarsudur. Rafting yapılan bölgeye ulaşmak için, Serik ile Manavgat arasında bulunan yol ayrımından kuzeye, Toros Dağları’na doğru yol alınarak 38 km gidilir. Yolculuğun sonunda Köprülü Kanyon’a ulaşılır. Köprülü Kanyon, Isparta-Sütçüler’den kaynağını alır. Denize döküldüğü yer Antalya sınırları içerisindedir.

Antalya’da Rafting Yapmak

Rafting yapmaya uygun bir kanyondur. Rafting yapmaya elverişli olan bölgeye, Serik ile Manavgat arasındaki kavşaktan kuzeye doğru, Toros Dağları dağları yönüne 38 kilometre ilerledikten sonra ulaşılır. Rafting’e elverişli olan bölgenin başlangıcında kanyona da ismini veren iki adet tarihi köprü bulunmaktadır. Bu köprülerin hikayeleri de oldukça ilginçtir. Rivayete göre köprülerden küçük olanı asıl usta tarafından yapılmıştır. Kemerli olan büyük köprü ise ustanın bir kalfası tarafından yapılmıştır. Asıl usta, küçük bir köprü yapabilirken, kalfası büyük ve kemerli bir köprü inşaa etmeyi başarmıştır. Kanyonun ismini aldığı köprülerin hikayesi bu şekilde anlatılır.

Antalya'da Rafting Yapmak 2

Özellikle yaz aylarında Köprülü Kanyon, Antalya’da rafting yapmak için oldukça yoğun bir ilgi görür. Hatta yaz döneminde günde 7 binden fazla kişiye rafting imkanı sağlayabilecek kapasiteye ulaştırılmıştır. Nehrin suyu oldukça temizdir, hatta suyun geldiği kaynaktan rahatlıkla su içilebilir. Nehrin raftinge imkan sağlayan bölümünde çevrenin güzelliği de insanı büyüleyecek cinstendir. Tamamen doğal, yeşillikler içinde, doğaya karşı bir spor yapmak isterseniz mutlaka Antalya’ya gelip Köprülü Kanyon’da rafting yapmalısınız.

Köprülü Kanyon’un bulunduğu alanda aynı zamanda bir de milli park vardır. Üst kısımlarda belirttiğim güzelliklerin, doğallığın bulunduğu milli parkın adı da Köprülü Kanyon Milli Parkı‘dır. Dilerseniz, bu doğal güzelliklerin yer aldığı parkta zamanınızı keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Antalya’ya geldiğinizde yapabileceğiniz pek çok farklı aktivite vardır. Bu yazımızda raftingi anlattık. Diğer aktiviteler için sitemizin Antalya’yı anlatan bölümlerini gezebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
antalya-gece-hayati

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir