Kibyra Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Fethiye

Kibyra Antik Kenti

0

Ege Bölgesi insanlık tarihi boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyada bulunmaktadır. Daha çok kıyı kesimlerinin tarihi bilinen bu bölgede iç kesimlerde de antik kentler yer almaktadır. Bunlardan biri de Kibyra Antik Kenti bölgesidir. Burdur il sınırları içinde bulunan Kibyra Antik Kenti şehre 106 kilometre uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesine bağlı bir noktada bulunmaktadır.

Kibyra Antik Kenti

Daha çok kibyra antik kenti medusa ile bilinmektedir. Bu mozaiği görmek isteyen çok sayıda yabancı turistin bölgeye gelmesi söz konusu oluyor. Bölgeye rahatlıkla kibyra antik kenti harita bilgisi üzerinden bakılarak gelinebilmektedir.

Kibyra Antik Kenti Nerede Bulunur?

En çok bilinen kibyra medusa mozaiğinden başka bu bölgede antik kent özelliklerini ortaya çıkarabilecek çok sayıda detayı bir arada görmek mümkün olabilmektedir. Eğer gölhisar kibyra tarihi bilgilerine bakılırsa buranın Likya eyaletine bağlı 4’lü bir kent sisteminin başkenti olduğu görülecektir. Bu yönüyle çok önemli bir yer olan ve kibyra kazısı yapılarak daha çok bilgi edinilmeye çalışılan bir bölge olan bu yerde çok sayıda yapı yüzüstüne çıkarılmaktadır.

Eğer kibyra harita üzerinden de bakılırsa çok geniş sayılabilecek bir alana yayılmış bölgede bulunmaktadır. İçerisinde tiyatrodan odeona, stadyumdan tapınağa, agoradan anıtsal yollara kadar çok sayıda yapı bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için kibyra antik şehri vikipedi sayfası ziyaret edilerek bölgenin önemi anlaşılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir