Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti
PAYLAŞ

Ege Bölgesi insanlık tarihi boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bir coğrafyada bulunmaktadır. Daha çok kıyı kesimlerinin tarihi bilinen bu bölgede iç kesimlerde de antik kentler yer almaktadır. Bunlardan biri de Kibyra Antik Kenti bölgesidir. Burdur il sınırları içinde bulunan Kibyra Antik Kenti şehre 106 kilometre uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesine bağlı bir noktada bulunmaktadır.

Kibyra Antik Kenti

Daha çok kibyra antik kenti medusa ile bilinmektedir. Bu mozaiği görmek isteyen çok sayıda yabancı turistin bölgeye gelmesi söz konusu oluyor. Bölgeye rahatlıkla kibyra antik kenti harita bilgisi üzerinden bakılarak gelinebilmektedir.

Kibyra Antik Kenti Nerede Bulunur?

En çok bilinen kibyra medusa mozaiğinden başka bu bölgede antik kent özelliklerini ortaya çıkarabilecek çok sayıda detayı bir arada görmek mümkün olabilmektedir. Eğer gölhisar kibyra tarihi bilgilerine bakılırsa buranın Likya eyaletine bağlı 4’lü bir kent sisteminin başkenti olduğu görülecektir. Bu yönüyle çok önemli bir yer olan ve kibyra kazısı yapılarak daha çok bilgi edinilmeye çalışılan bir bölge olan bu yerde çok sayıda yapı yüzüstüne çıkarılmaktadır.

Eğer kibyra harita üzerinden de bakılırsa çok geniş sayılabilecek bir alana yayılmış bölgede bulunmaktadır. İçerisinde tiyatrodan odeona, stadyumdan tapınağa, agoradan anıtsal yollara kadar çok sayıda yapı bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için kibyra antik şehri vikipedi sayfası ziyaret edilerek bölgenin önemi anlaşılabilir.


PAYLAŞ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü
03 Ara, 2017     2

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Fethiye Koyları ve Plajları
06 Eki, 2017     0

Fethiye Koyları ve Plajları

Fethiye Su Sporları
12 Eyl, 2017     0

Fethiye Su Sporları

Yeşil Vadi
09 Eyl, 2017     0

Yeşil Vadi

Yakapark
04 Eyl, 2017     0

Yakapark