Antiphellos Antik Kenti
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Antiphellos Antik Kenti

0

Antiphellos Antik kenti Antalya’nın ilçesi olan Kaş’a, Likya döneminde verilen isimdir. Birtakım farklı kaynaklarda bu isim Nisa veya Meryemlik olarak da geçmektedir. Kaş civarında yapılan kazılarda elde edilen iki dilde yazılmış olan kaynakta Kaş ilçesinin eski isminin Antiphellos olduğu net olarak anlaşılmıştır. Daha eski tarihlere dayanan kaynaklara göre, ilk zamanlar bu bölge Habesos olarak anılmaktaydı. Helenistik çağın ardından gelişme göstererek önem kazanmaya başlayan kent, Roma döneminde de gelişmesine devam ederek bölgedeki ormanlardan elde edilen sedir ağacı ve denizden elde edilen sünger ticareti sayesinde zengin bir yerleşim yeri haline gelmiştir.

Antiphellos Antik Kenti 4

Antiphellos kalıntıları incelendiğinde günümüze kadar kalabilen yapılar arasında en görkemli kalıntı antik tiyatrodur. Etrafında her hangi bir düzen görülmese de tiyatronun bulunduğu alan, insanı hemen etkileyebilecek şekilde bir bütün halinde ayakta kalmış. Tiyatronun en üst basamaklarından görülen Kaş ve Meis adası manzaraları, hayranlık uyandıracak derecede güzel görüntüler oluşturuyor. Likya döneminde birçok antik kentteki ortak özellik, tüm kentlerin yüksek yerlere inşa edilmesi ve görülen muazzam doğa manzaralarıdır. Antiphellos Antik kenti bu geleneğe uygun şekilde yüksek bölgelerde inşa edilmiştir.

Antiphellos Antik Kentine Ulaşım

Antalya bir bütün olarak incelendiğinde, belki de dünyada en fazla antik kent barındıran şehirdir. Bu sebeple her bölgesi adeta bir açık hava müzesi durumundadır. Birçok antik kent kalıntısı barındıran bölgeler arasında, Kaş ilçesi ilk sıralarda gelmektedir. Her yıl binlerce turist ağırlayan bölgelere ulaşım konusunda farklı alternatifler bulunmaktadır. Görkemli tiyatro binalarıyla hala dimdik ayakta duran  Antiphellos Antik kentine ulaşım havayolu ve kara yolu ile yapılabilmektedir.

Antalya havalimanı kaş ilçesine 220 Km uzaklıkta yer almaktadır. Uçak yolculuğu sonrası, Antalya’dan kaş ilçesine direk otobüs seferleri ile ulaşım sağlamak mümkündür. Bölgeye yakın olan başka bir havayolu lokasyonu ise Dalaman havaalanıdır. Kaş ilçesine 150 km mesafede yer almaktadır. Dalaman’dan ulaşım sağlamak otobüs seferleri ile mümkün olmaktadır. Kendi aracınızla gelmek istediğinizde Kemer Kumluca istikametinden devam ederek Fenike-Demre yolunu kullanarak bölgeye gelebilirsiniz.

Antiphellos Antik Kenti Bölgesinde Yer Alan Oteller

Antalya bölgesinde en fazla ziyaretçi alan ilçeler arasında bulunan Kaş, olağanüstü sahilleri, muazzam doğal güzellikleriyle bölge turizminin can damarlarından biridir. Oldukça yoğun turist akınına uğrayan ilçede konaklama konusunda birçok alternatif bulunmaktadır. Otel, motel, pansiyon türü konaklama yöntemleriyle taleplere karşılık verilmektedir. Antiphellos Antik kenti otelleri muhteşem deniz manzaraları ve yüksek konforlu konaklama imkânlarıyla ziyaretçilerin tercih sebebi olmaktadır.

Club Antiphellos: Kaş ilçesinde bulunan otel, toplam 21 odadan oluşan 45 yatak kapasitesine sahip bir tesistir. İki kişilik gecelik konaklama fiyatları yaklaşık olarak 150 TL civarındadır. 24 saat oda servisi hizmeti verilen otelde, yetişkinler ve çocuklar için açık yüzme havuzları, Türk hamamı, jakuzi, havuz bar bulunmaktadır. Tüm odalarında tv ünitesi klima, internet bağlantısı, direkt hatlı telefon gibi özellikler yer almaktadır. Otel bölgesinde dalış, kanyon turu, bisiklet turu, yamaç paraşütü, tekne turları, jeep safari turu gibi sosyal aktiviteler yapılmaktadır.

Antiphellos Antik Kenti 5

Antiphellos Pansiyon: Kaş ilçesinde Küçükçakıl mevkiinde yer alan pansiyon, 3 katlı ve 15 odalı bir konaklama yeridir. Plaja yakın bir konumda bulunan pansiyon sabahları açık büfe kahvaltı ve lobide sabah kahvesi servisi yapmaktadır. İki kişilik geceleme fiyatı yaklaşık olarak 125 TL civarında olan pansiyonda odaların tamamı klimalı ve ücretsiz internet bağlantısına müsait durumdadır. Günlük olarak yapılan kat hizmetleri sebebiyle pansiyon her zaman düzenli ve temiz bir görünümde.

Antiphellos Antik Kenti Bölgesinde Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Antalya turizm başkenti olmasının yanı sıra ayrıca eğlencenin de başkenti olduğu söylenebilir. Turistik bölgelerin tamamında son derece keyifli eğlence mekânları boy gösteriyor. Kaş ilçesi de, sınırları içerisinde bulunan birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapıyor. Bu tarihi mekânlar arasında yer alan ve önemli sayıda turist çeken Antiphellos Antik kenti eğlence mekânları açısından oldukça zengin bir görünüme sahip.

Barcelona: Kaş ilçesinde uzun çarşı mevkiinde bulunan eğlence mekânı, bar gece kulübü tarzı bir işletme. Rock n roll müzik tarzı ve oluşturulan ambiyans oldukça keyifli, birbirinden farklı birçok çeşit alkollü kokteyller çok tutuluyor. Sürekli olarak kalabalık olan kulüpte müziğin etkisiyle herkes kıpır kıpır. Servis personeli ve mekân sahipleri müşteriye karşı oldukça ilgili. Fiyatlar ise bu tarz mekânlarda beklendiği gibi biraz yüksek ama pek şikâyet eden de görülmüyor.

Deco Boat Bar: Kaş ilçesinde hükümet caddesi üzerinde bulunan mekân, bir teknenin farklı şekillerde dekore edilmesiyle oluşturulmuş. Acılı Meksika yemeği sevenlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor. İşletmede rahatça dolaşan kediler sebebiyle hayvan sever ziyaretçilerin severek gittiği bir bar. İşletme sahibi ve çalışanların sıcak ilgisi, çalınan müzikler, faklı lezzetlerde hazırlanmış kokteyl çeşitleriyle, mutlaka uğranılması gereken bir yer olarak listede bulunmalı.

Bölgede turizme yönelik olarak yer alan eğlence mekânlarının yanı sıra, farklı lezzetlerin sunulduğu birbirinden güzel restoranlar ziyaretçilere yeme içme konusunda hizmet veriyor. Bu restoranlar arasında geleneksel lezzetlerden tutun, dünya mutfağına ait birçok lezzeti bir arada bulmak mümkün Kaş ilçesinde konumlanan Antiphellos Antik kenti restoranları turistlerden tarafından oldukça rağbet görüyor.

Sempati Turkish Cuisine: Kaş ilçesinde uzun çarşı caddesinde yer alan restoran, Akdeniz mutfağı, deniz ürünleri ve biftek çeşitlerinden meydana gelen bir menüye sahip. Akdeniz mutfağına ait mide dostu zeytinyağlı mezelerle servis edilen ana yemekler arasında, özel soslarla servis edilen bonfilesi ile oldukça büyük bir ün kazanmış. Fiyat konusunda oldukça makul olan mekân, derli toplu. Gerek işletme sahipleri, gerekse çalışanlar oldukça sıcak ve ilgili.

Natur-el: Kaş ilçesinin en hareketli sokakları arasında yer alan uzun çarşı caddesinde bulunan restoran, Akdeniz, Türk ve Avrupa mutfağına ait yiyeceklerden oluşturulmuş bir menüye sahip. Müdavimleri tarafından farklı bir lezzet olarak tanımlanan bademli tavuk konusunda bir hayli iddialı olan mekân, yaz kış sürekli açık. Personel oldukça kibar ve güler yüzlü ve Fiyatlar makul seviyede tutulmuş.

Antiphellos Antik kenti Bölgesindeki Festival ve Sosyal Etkinlikler

Genellikle turizm sezonu başlangıcı ile birlikte Antalya’nın tüm ilçelerinde kültürel etkileşimi sağlamak ve Türkiye’nin tanıtımını yapmak amacıyla birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivallerde geleneksel halk oyunları, yöresel yemekler ve bölgenin kültürel mirasına uygun olarak düzenlenen sergiler, yabancı turistlerin yoğun katılımlarına sahne olmaktadır. Antiphellos Antik kenti festivalleri geleneksel bir hale getirilip, her yıl düzenlenmektedir. Düzenlenen festivaller arasında Likya-Kaş kültür festivali, Kaş-Kalkan- Likya yemek festivali, seyirlik oyunlar festivali büyük ilgi görmektedir. Bölgenin tamamında yer alan sosyal etkinlikler ise yabancı ve yerli turistlerin en yoğun ilgi gösterdikleri faaliyetler olarak göze çarpıyor.

Antiphellos Antik Kenti 6

Sosyal etkinlikler konusunda bölgenin doğal yapısı, mükemmel denizi ve orman manzaraları farklı etkinliklere ortam hazırlıyor. Doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, kır gezileri, bisiklet turları, kanyon turları ve ekstrem su sporları yoğun ilgi görüyor. Ayrıca Antiphellos antik kenti sosyal aktiviteleri kapsamında, Gömbe eşya panayırı ve doğa sporları buluşması gibi sosyal etkinlik programları düzenleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Araxa Antik kent 1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir