Aydın Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler

0

Konu Başlıkları

Ege Bölgemizin güzide şehirlerinden olan Aydın, turizm ve tarım açısından çok önemli yere sahiptir. Tüm bu etkenler ışığında, Aydın gezilecek yerler bakımından da zengin bir ilimiz olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’nin, 20. En kalabalık kenti Aydın, M.Ö.13. yüzyıla kadar uzanan köklü tarihiyle de çok fazla dikkat çekiyor. Özellikle günümüze varıncaya kadar Aydın kentimiz, çok sayıda medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

Aydın ilimiz; her daim etnografik, arkeolojik değerleriyle ön planda olmuştur. Tabiat güzellikleri, plajları, antik kentleri, termal tesisleri, müzeleri, milli parkları, tatil beldeleri ve yaylarıyla yerli-yabancı tüm turistlerin beğendiği bir şehirdir.

Türkiye’nin Ege Bölgesi’ne ait olan kenti Aydın’ın, şehir merkezi içte ki kesimlerde konumlanmıştır. Fakat buna rağmen yine de Aydın’ın sahil ilçeleri de olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin kuzey tarafında Manisa ve İzmir; batı kısmında Ege Denizi; doğu yönünde Denizli; güneyindeyse Muğla illeri yer alıyor. Söke, Didim ve Kuşadası ilçelerinin Ege Denizi’ne kıyıları olmaları sebebiyle de turizm çok fazla gelişmiştir.

Aydın’ın iç kesimlerindeyse; etnografik, arkeolojik değerler biraz daha öne çıktığını söyleyebiliriz.  Aslında hem iç hem de kıyı taraflarıyla Aydın mutlaka görülmesi gereken yerler bakımından oldukça zengindir diyebiliriz.

Aydın kentimizin aynı zamanda il merkezinin dışında, 17 tane de ilçesi bulunuyor. Bu ilçeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Nazilli
 • Kuyucak
 • Yenipazar
 • Bozdoğan
 • Koçarlı
 • Sultanhisar
 • Buharkent
 • Çine
 • Karpuzlu
 • Kuşadası
 • Söke
 • Didim
 • İncirliova
 • Efeler
 • Karacasu
 • Köşk
 • Germencik

Aydın’da Gezilecek En Güzel Yerler

Aydın kenti; verimli topraklarıyla, denizle arasında ki mesafenin az olmasıyla birlikte kritik konumu itibariyle de yüzyıllardır çeşitli medeniyetleri bünyesinde tutmuştur. Tabi ki bu durum doğal olarak, kentin tarihinin daha çok önem kazanıp bugünlere kadar gelmesinde de önemli bir etkendir.

Aydın kentimizin çevresinde fazlasıyla; antik kent, doğal alanlar, termal oteller ve plajlarla karşılaşmak mümkündür. Örneğin; Bozdoğan’da ki Madran suyunu ve Buharkent’te ki termal kaynaklarını Aydın gezilecek yerler listesine mutlaka almalısınız. Aynı zamanda Aydın’ın gezilip görülecek yerlerinden bir kaçını da şöyle sıralayabiliriz;

Yörük Ali Efe Müzesi, Kuşadası, Bafa Gölü, Milet Antik Kenti, Tralleis Antik Kenti, Arapapıştı Kanyonu, Aphrodisiaas Antik Kenti, Doğan Köyü ve kaplıcaları. Aydın gezilecek yerler bakımından zengin bir kentimiz olduğundan, gezinizi tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsanız; mutlaka 4-5 gününüzü bu geziye ayırmalısınız.

Aydın’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Dilek Yarımadası
 • Yörük Ali Efe Müzesi
 • Arapapıştı Kanyonu
 • Zeus Mağarası
 • Davutlar Termal Kaplıcası
 • Güvercinada Kalesi
 • Altınkum Plajı
 • Aydın Arkeoloji Müzesi
 • Akvaryum Koyu
 • Saplı Ada
 • Didim
 • Kuşadası
Dilek Yarımadası Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası

Ege Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Aydın, hem tarihi hem de doğal güzellikleri bakımından oldukça zengindir… Bu kapsamda; Aydın gezilecek yerler içinde, Dilek Yarımadasını ilk sırada örnek verebiliriz. İnsanların büyüleyen Dilek Yarımadası, birbirinden güzel koylarıyla özellikle dikkat çekiyor. Koylarının yanı sıra hayvanat bahçesiyle, Zeus Mağarası’yla da Dilek Yarımadası ziyaretçilerinin beğenisini kazanmıştır.

Aslında Dilek Yarımadası’nın güzelliğini anlatmakla bitiremeyiz. Dilek Yarımadası içerisinde yer alan doğal hayvanat bahçesi aslında milli park olarak geçiyor. Sincaptan tutunda, yaban domuzuna kadar pek çok hayvanı bu milli parkta bulabilirsiniz. Hatta şanslıysanız, birbirinden sevimli alageyiklere de rastlayabilirsiniz.

Aydın’ın insanı kavuran sıcaklarından kaçmak isteyenler Dilek Yarımadası’nda soluğu alabilir. Doğayla iç içe muhteşem bir atmosfere sahip olan Dilek Yarımadası’nda aynı zamanda göçmen kuşlara da rastlayabilirsiniz.

Yörük Ali Efe Müzesi Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe İzmir’den döndükten sonra ölünceye kadar Yenipazar ilçesinde ki, bir evde yaşamıştır. 1980’li senelerde Yörük Ali Efe’nin kaldığı evde yangın çıkmıştır. Sonrasında da Aydın Valiliği, Kültür Bakanlığı’na bir öneri sunarak evin müzeye dönüştürülmesini istemiştir. Müze tam olarak evin gerçeğine göre restore edilmiştir. Yörük Ali Efe tarafından kullanılan şahsi eşyalarda aynı zamanda bağışlanmıştır. Tüm prosedürler, hazırlıklar tamamlanınca da,

Yörük Ali Efe Müzesi 2001 ‘de ziyarete açıldı. Müzede; Yörük Ali Efe tarafından el yazısıyla yazılan Kurtuluş Savaşı esnasında ki mektupları görebilirsiniz. O döneme ait mutfak eşyalarını, mühimmatları ve restorasyon yapılırken ki fotoğrafları da müzede görmeniz mümkündür… Muslukuyu Mezarlığı’nda bulunan Yörük Ali Efe’nin naaşı, Bakanlar Kurulu tarafından verilen kararla müze bahçesine alınmıştır.

Arapapıştı Kanyonu Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu

Aydın, Muğla ve Denizli sınırları kesiştiği noktada bulunan Arapapıştı Kanyonu, Aydın’ın ilçesi olan Bozdoğan sınırlarında yer alıyor. Aydın gezilecek yerler yazımızda bulunması gereken yerlerden birisidir. İnceğiz Kanyonu olarak da bilinen bu kanyon, dünyanın 8. Harikası diye tabir ediliyor. Sit alanı ilan edilmesinden dolayı kanyon koruma altına alınmıştır.

Aydın mutlaka gezilip görülecek yerler içerisine alınması gereken Arapapıştı Kanyonu, adıyla ilgili de çok sayıda rivayet bulunuyor. Kanyon farklı farklı kuş ve bitki türlerinin ev sahibi konumundadır. M.Ö.5. yy’ a ait Pers döneminden olan Bizans-Roma ve kaya mezarlarına, mağaralara rastlayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu, yabancı-yerli çok fazla turistin ilgisini çekmiştir. Antik dönem izleriyle doğal oluşumlar bakımından Arapapıştı Kanyonu oldukça popüler hale gelmiştir. Doğayla, tarihin birleşip muhteşem bir atmosfer oluşturduğu Arapapıştı Kanyonu, her anlamda ziyaretçilerinden tam not almıştır.

Kemer Barajı üzerinden tekne turlarına katılıp muhteşem doğayı içinize çekme şansı da aynı zamanda bulabiliyorsunuz. Kanyonu gezerken ziyaretçilere; dağ keçileri, balıkçıl kuşlar ve karabataklarda eşlik ediyor. Kanyon manzarasını kuş bakışı seyretmeyi düşünüyorsanız seyir terasını çıkmanız gerekiyor.

Zeus Mağarası Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası içerisinde yer alan Zeus Mağarası, milli parkın giriş tarafında konumlanmıştır. Mağaranın giriş tarafı saklı görünüyor bu yüzden de çoğu kimse mağaranın varlığından dahi haberdar olmadan milli parktan ayrılıyor. Aydın gezilecek yerler kapsamında mutlaka olması gereken bu Zeus mağarasıyla ilgili çok fazla rivayet vardır.

Söylentilerden birisi; Zeus’un denizler tanrısı olan kardeşi Poseidon’la kavga ettiğinde onun gazabından korunabilmek için sığındığı yermiş. Zeus’un kaldığı yer olarak geçen mağara su sıcaklığı, kış-yaz 5 derecede sabitlenmiştir. Derinlik özellikle kıyı taraflarda ki bölgelerde, 5 metre aralığındadır… Kayaların alt taraflarında ki derinlikse, 8 metre civarlarındadır.

Mağara sualtı bölümlerindeyse, insanı büyüleyen olağanüstü sarkıtlar yer alıyor. Yalnız su altında ki sarkıtları sadece profesyonel anlamda ki dalgıçlar görüyor. Mağara dibindeyse yani karanlık bölümünse, nereye gittiği tam bilinmiyor.

Davutlar Kaplıcası Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Davutlar Kaplıcası

Davutlar Termal Kaplıcası

Davutlar beldesinde yer alan bu termal kaplıca; Davutlar ilçesiyle3 km, Aydın’la 70 km ve Kuşadası’yla da mesafesi 17 km’dir. Davutlar Termal Kaplıca suyu; strese, kalp damar hastalıklarına, romatizmaya, siyatik-spendiyaloz-osteopoloji-artroz hastalıkları tedavisinde önemli rol oynuyor. Aynı zamanda egzama, kısırlık ve saç dökülmesi tarzında ki hastalıklarında tedavisi içinde çok önemlidir. Bu yüzden Davutlar Termal Kaplıcası, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok fazla ziyaretçi kendine çekiyor.

Güvercinada Kalesi Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi

Aydın’ın önemli turistlik ilçesi olan Kuşadası’nda konumlanan Güvercinada, ilçeye ismini veren adanın üzerinde bulunuyor. 1830’lu yıllarda Osmanlı hâkimiyetine girdikten sonra büyük onarıma maruz kalmıştır. Deniz karakolu şeklinde kullanılan bu Güvercinada Kalesi, Yunanistan başta olmak üzere çevreden gelen tüm tehlikelere karşı kalkan olmuştur.

Eski dönemlerde tek kayık gibi deniz araçları ile ulaşım sağlanırken günümüzde yaya olarak da ulaşılabiliyor. Kaleyle kara bağlantısının olduğu yol etrafında görme ihtimaliniz çok yüksek olan teknelerle de, Kuşadası turları yapabilirsiniz. Kaleye girebilmek için hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor. İçeri girer girmez oldukça eski olan yapının bakımlı, güzel görünümü sizi baya şaşkına uğratacak. Aynı zamanda tam orta kısımda kalenin duran gözetleme kulesi de sizi fazlasıyla etkileyecek.

Altınkum Plajı Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Aydın’ın Didim ilçesinde yer alan Altınkum Plajı, oldukça ünlüdür. Günümüzde 7’den 70’e yabancı-yerli tüm turistleri kendine çekme özelliği bulunuyor. Bir nevi Altınkum Plajı sembol hayaline gelmiştir. Bu yüzden de çoğu tatilci Altınkum Plajını; Aydın görülmesi gezilmesi gereken yerler kapsamına alıyor. Yabancı turistlerin fazlasıyla ilgi gösterdiği bu plaj, yaz dönemlerinde özellikle inanılmaz bir kalabalığa imza atıyor.

Türkiye’nin mavi bayraklı önemli plajlarındandır diyebiliriz. Berrak, temiz suya sahip olduğundan dolayı Altınkum Plajı’nda oldukça keyifli yüzme deneyimleri yaşayacaksınız. Deniz sığ olduğu için yüzme bilmeyenlerle birlikte çocuklu ailelerde gönül rahatlığı ile burayı tercih edebilirler. Didim’in oldukça popüler olan plajı Altınkum’ da ihtiyaç duyabileceğiniz her hizmete sahip olabilirsiniz. Plajda; restoran, bar, kafe, soyunma odası, tuvalet ve duş gibi tüm ihtiyaçlar mevcuttur.

Arkeoloji Müzesi - Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın merkez başta olmak üzere ilçelerinden toplanan eserler Aydın Arkeoloji Müzesi’ne getirilmiştir. Zengin koleksiyonlardan oluşan bu müze, genişçe bahçenin içinde bulunuyor. Magnesia, Orthosia, Tralleis, Alinda, Nysa, Piginda, Alabanda, Amyzon, Myus, Harpasa, Mastaura ve Pygela antik kentlerinde ki farklı dönemlerin eserleridir. Sütunla birlikte sütun başlıkları, heykeller, mezar stelleri, lahitler, altarlar, İslami mezar taşları, yazıtlı-kabartmalı steller ve mil taşları müzede sergileniyor. Müze; Sikke Seksiyonu, Etnografik Eser Seksiyonu ve Arkeoloji Seksiyonu şeklinde 3 kısımdan oluşmuştur.

Müzede eserlerin sıralanması, arkeolojik sıraya göredir. Yani; Prehistorik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı eserlerini Aydın Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz. El baltaları, delici aletler, ağırşaklar, kandiller, idoller, pişmiş toprak seramikleri, heykeller, tıp aletleri, cam objeler, bronz-altın-gümüş yapımı takılarda müzede bulunuyor. Aynı zamanda bu müzede heykeltıraşlığın en güzel örneklerini de bulabilirsiniz. Helenistik, Osmanlı, Grek, Selçuklu ve Bizans dönemlerinin; gümüş, altın, bakır, bronz sikkelerini de bu müzede bulabilirsiniz.

Akvaryum Koyu Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu

Sığ ve sakin denizi olan Akvaryum Koyu’nda çok sayıda deniz canlısı yaşıyor. Çok sevilen Akvaryum Koyu, turkuaz renkte suya sahip diyebiliriz. Akvaryum Koyu içinde yüzerken, kendinizi gerçekten de akvaryumun içinde zannedeceksiniz. Akvaryum Koyu’nun dibinde tamamıyla kum olması da insanların dikkatini çok çekiyor. Aynı zamanda koyun tertemiz oluşu da insanların takdirini fazlasıyla topluyor. Akvaryum Koyu’nda yüzerken, balıklarla sanki dans ediyormuşsunuz izlenimine kapılacaksınız. Akvaryum Koyu’nun muhteşem atmosferinden dolayı kesinlikle Aydın gezilecek yerler listesinde olması gerekiyor.

Saplı Ada Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Saplı Ada

Saplı Ada

Akbük Körfezi üzerinde konumlanan Saplı Ada; Akbük ve Didim ilçelerinin simgesi olmuştur. Çok eskilerde Ege Denizi üzerinde çok büyük volkan patlamıştır. Patlama sonucundaysa, etrafta küller saçılmıştır. Saplı Ada saçılan küller sonucunda oluşmuştur. Günümüzde dahi hala ada yapısında kül tabakalarına rastlayabilirsiniz. Saplı Ada’ya üsten bakıldığında; bazıları cezveye bazılarıysa kaşığa benzetiyor. Ada sit alanı şeklinde korumaya alınmıştır.

Didim Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Didim

Didim

Bafa Gölü’yle Menderes Nehri arasında ki yarımada üzerine konumlanan Didim ilçesinin; hem güneyi hem de batısı Ege Denizi’yle çevrilmiştir. Aydın kentinin en önemli turizm merkezlerinden olan Didim; koylarıyla, doğal güzellikleriyle ve plajlarıyla bir nevi cenneti anımsatıyor. Didim; antik kentleriyle, koylarıyla, plajlarıyla insanların ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Kuşadası Aydın
Aydın Gezilecek Yerler: Kuşadası

Kuşadası

Aydın gezilecek yerler yazımızda yer vermezsek olmaz dediğimiz bir diğer yer de Kuşadası. Ülkemizin 3. En büyük limanı özelliğine Kuşadası sahiptir. Aydın kentinin önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası, tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Kuşadası ilçesinde çoğu yerleşim tarih öncesi dönemlere dayanıyor. Bu sebeple de Kuşadası, çok fazla medeniyet etkisi altında kalmıştır. Binlerce senelik tarihiyle ve doğal güzellikleriyle de Kuşadası ilgiyi fazlasıyla çekiyor. Mağaraları, plajları, parkları, müzeleri ve koylarıyla olağanüstü bir şehir olduğunu Kuşadası’nın söyleyebiliriz.

Aydın’da Neler Yapılır?

Tatilini Aydın kentinde geçirmeyi düşünenler genellikle şu konuyu çok merak ediyorlar; “Aydın’da neler yapılır?” Yaz döneminde tatil için tercih edilecek ideal şehirler içerisinde yer alan Aydın’da; yapılacak çok etkinlik ve faaliyet seçenekleri bulunuyor. Öncelikle kent için önem arz eden koylarını ve plajlarını ziyaret ederek muhteşem bir zaman geçirebilirsiniz.

Yöre ile ilgili bilgi sahibi olacaksanız, müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Aydın’ın tüm ilçelerini ziyaret ederek, yepyeni yerler keşfedebilirsiniz. Aydın gezilecek yerler kapsamında mutlaka olması gereken mağaralara giderek, bilinmeyen keşifler yapabilirsiniz. Tabiat parklarında kamp, dağlarında da trekking yapabilirsiniz. Arapapıştı Kanyonu’ndan manzara izleyebilirsiniz. Tekne turlarında muhteşem koylar keşfedebilirsiniz.

Aydın’da Ne Yenir?

Aydın mutfağı; otlardan ve zeytinyağlı lezzetlerden oluşuyor. Aydın toprağı verimli olmasının yanında birde uygun iklimiyle de dikkat çok çekiyor. Bitki türleri bakımından Aydın kentimiz, çok zengindir diyebiliriz. Aydın kentimiz aynı zamanda çok fazla kültürü de ağırladığından mutfağı fa fazlasıyla zengin hale gelmiştir. Aydın’ın mutfağında tek Ege Bölgesi’ne has lezzetler değil aynı zamanda Arap, Kürt, Rum, Yahudi, Yörük kültürleriyle ilgili de izler bulabilirsiniz. Zeytinyağı kullanımı Aydın mutfağında çok fazladır…

Kahvaltı öğününde lor peynirine veya çökeleğe domates, biber ve salatalık doğrayıp birde yöre halkı üstüne zeytinyağı eklerler. Soğan ile yapılan çingene pilavına da yine zeytinyağı ekleniyor. Kısacası Aydın mutfağının ana teması zeytinyağlı lezzetlerden oluşuyor. Diğer Aydın lezzetleri şu şekildedir: Domates soslu kırlı kızartma, kuyu tandır, Çine köftesi, Ortaklar’ın çöp şişi, yuvarlama, kabak çiçeği dolması ve keşkektir…

Aydın’da Ulaşım

Aydın kentinde şehir içi ulaşımı; motosiklet ya da araçlarla yapılıyor. Dolmuşlardan, belediye otobüslerinden ya da taksilerden yararlanabilirsiniz. Aydın’la İstanbul arası 600 km; Ankara ile 550 km; İzmir ile de 120 km olduğunu söyleyebiliriz. Aydın’a şehir dışına gelecekler için Türkiye’nin hemen hemen yer yerin otobüs firmaları seferler düzenliyor. Eğer İstanbul’dan Aydın’a gelmek isteyenler karayolunda zaman kaybetmek istemiyorlarsa, havayolunu tercih edebilirler. Yani; İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelerek oradan Aydın’a ulaşabilirler.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Aydın gezilecek yerler açısından, yukarıda da belirttiğimiz üzere önemli bir kenttir… Yaz turizminin nabzının attığı bir şehir olan Aydın’a en ideal gidilme zamanları ilkbaharla, sonbahar ayları arası olduğunu söyleyebiliriz. Aydın’da kar pek yağmadığından aynı zamanda kayak alanları bakımından da yüksek yapılarda tesislerde bulunmadığından; kış turizmi çok gelişmemiştir. Ancak kış aylarında Davutlar, Buharkent, Germencik ve Sultanhisar ilçelerinde ki termal tesisleri ziyaret edebilirsiniz.

Aydın’da Nerede Kalınır?

Aydın gezilecek yerler yazımızda önem arz eden diğer durum da Aydın’da nerede kalınır? sorusudur. Turizm kenti olduğu için Aydın kalınacak yer konusunda çok fazla alternatifle karşımıza çıkıyor. Özellikle Aydın’ın sahil bölgelerinde çok fazla konaklama yerleri vardır. Çok sayıda kamp-karavan alanı, otel, apart ve  pansiyon Aydın’da bulmanız mümkündür… İç kesimlerindeyse Aydın’ın daha çok termal tesislerinden yararlanabilirsiniz.

Aydın’da Gece Hayatı

Kıyı kesimlerde turizmin gelişmesine bağlı olarak, Aydın gece hayatı konusunda oldukça hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Kuşadası ilçesinde özellikle yaz aylarında gece hayatı çok fazla hareketleniyor. Kıyı kesimlerde ki canlılığın ana sebebi; yaz aylarında yabancı ve yerli çok sayıda turistin ziyaret etmesidir. Gündüzleri güneşin tadını çıkaran turistler, geceleriyse eğlence mekânlarında dans ediyorlar.

[alert-note]Aydın Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyup Aydın’a gitmeye karar verdiyseniz, aynı zamanda bölgeye yakın konumda bulunan Fethiye’yi de ziyaret edebileceğinizi unutmayınız. Fethiye Gezilecek Yerler yazımızı okuyarak Fethiye hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir