Bafa Gölü Milli Parkı
 1. Anasayfa
 2. Didim

Bafa Gölü Milli Parkı

0

Bafa Gölü Milli Parkı eski Yunandan günümüze kalan önemli alanlar arasında yer almaktadır. Mitolojik zamanlarda dahi insan yaşamının bulunduğu göl bölgesi tarihin en eski yaşam alanları arasında yer alıyor. Muğla şehrinde yer alan gölün en önemli ayrıcalıklarından biri de Didim’e 10 Km uzakta olmasıdır. Son kayıtlara göre 25 metre derinliği olan gölün kapladığı alan ise 7bin hektarı bulmaktadır.

Göl içinde Minci adası ve Hayalet adası da bulunmaktadır. Etrafı zeytinlik ve çam ormanları ile kaplı olan göl 1994 yılında milli tabiat parkı unvanı alarak korumaya alınmıştır. Göl çevresinde Latmos antik kenti ve Herakleia Antik kentleri yer almaktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı Gezilecek Yerler

Geçmişte bir koy olduğu düşünülen Baha gölü zaman içinde Büyük Menderes gölünün etkisinde kalarak alüvyonların koyu kaplaması ile göl formunu aldığı düşünülmektedir. Binlerce yıl süren dönüşümün etkisi ile göl içinde onlarca küçük adacık ortaya çıkmıştır.

Bafa Gölü Milli Parkı 6

Gölün yapısı kuşlar için de doğal cennet olma özelliği taşımaktadır. Etrafta yırtıcı hayvanların olmayışı bu bölgeyi Cüce karabatak kuşları, deniz kartalı, tepeli pelikan ve diğer pek çok nadir kuş için yuvaya dönüştürmüştür. Bafa gölünü ziyaret edenlerin bu özel türlere tanıklık etmesi mümkündür.

Bafa gölü her ne kadar milli park konumunda olsa da ticari bir işletme olmaksızın insanların yüzmesine ve balık tutmasına ayrıca tekne turu yapmasına olanak sağlayan bir alandır. Bu eşsiz doğa ile baş başa kalmak için göl etrafında oldukça geniş oturma alanları ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sadece göl içi ile ilgilenmeyenler için habitat içinde yer alan bitki türleri ve Latmos trekking olanakları da bulunmaktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı Ulaşım

Ege bölgesinde yer alan en büyük göl olma özelliği taşıyan Bafa gölüne ulaşım olanaklarına göz atmadan önce gölün tam konumunu söylemek doğru olacaktır. Göl Aydın ve Muğla arasında yer alan bir alanda yer almaktadır. Kıyıdan 17 Km uzaklıkta olsa da Büyük menderes nehri ile beslenmeye devam etmektedir.

Bafa Gölü Milli Parkı 7

Aydın ya da Bodrum’a hava yolu ile ulaşanlar için kara yolu yolculuğu çok sarsıcı olmayacaktır. Baha gölüne en yakın olan havalimanı Bodrum havalimanıdır. Bu nedenle Bodrum’dan hareket eden minibüsler ile Bafa’ya ulaşmanız 40 dakikayı bulabilmektedir. Ayrıca göle Didim’den 20 dakika da Söke’den de 35 dakika da ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bölgeye en uzak ulaşım olarak İstanbul’dan 8 saat içinde özel aracınız ile ulaşmanız mümkündür. İzmir’den ise ortalama 1.5 saatlik bir yolu göze almanız gerekmektedir.

Bafa Gölü Milli Parkı Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bafa gölü yakınında pek çok otel yer almaktadır. Fakat göl manzarası ile eşsiz bir konaklama olanağı sunan işletmeler çok daha büyük ilgi çekmektedir. Zira kuş sesleri ile uyanmak ve bu eşsiz doğa da güne merhaba demek isteyenler için pek çok olağan üstü alternatif bulunmaktadır.

Hotel Silva Oliva

Bafa Gölü otelleri arasında yer alan ve göle oldukça yakın bir konumda inşa edilmiş otel konukları için eşsiz bir deneyim vaat ediyor. Misafirlerin öncelikli merakları arasında yer alan fiyatlar bölümüne baktığımızda sezon da standart odaların fiyatlarının 210 lira ile 466 lira arasında değiştiğini görüyoruz. Çift kişilik konaklama için yüksek fiyatlar olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Otelde bulunan 30 Oda içinde aileler için ayrılmış özel odalar bulunmaktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı 8

Bafa gölü Hotel silva Oliva otelinde yer alan diğer olanaklara göz attığımızda ücretsiz otoparkın yer aldığı karşımıza çıkıyor. Ayrıca Klimalı odalar ve kablosuz internetin tüm otel arazisinde kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz. İşletmede görev yapan tüm çalışanlar multi konuşma yeteneğine sahip. İngilizce Almanca ya da İspanyolca hizmet alabilirsiniz.

Mutfak ve İçkiler

Dinlenmek ve yorgunluğunu geride bırakmak isteyenler için en önemli konuların başında mutfak ve içkiler gelmektedir. Otelin mutfağına göz attığımızda ilk olarak karşımıza Türk ve Osmanlı mutfağının eşsiz ürünlerinin çıktığını söyleyebiliriz. Ayrıca otel de yer alan bir başka ayrıcalık ise Avrupa mutfağı ile deniz ürünlerinin bu seçkin nokta da konuklar için hazır olmasıdır. Dünyanın en seçkin içkileri yanı sıra yerli içkilerinde otelde konuklara ikram edildiğini söyleyebiliriz.

Konuklarından oldukça yüksek memnuniyet puanı almayı başaran bu işletme genel hizmet ve kalite ortalaması düşünüldüğünde %90 gibi üst düzey bir seviyeye ulaştığı görülmekte.

Konum ve Ulaşım: Çakaliçi Mevkii.No: 1-10.Pınarcık Köyü.Milas | Bafa Golu, Pınarcık 48200, Türkiye

Bafa Gölü Milli Parkı Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Bafa gölü yakınlarında öne çıkan gece kulübü ve bar olanakları daha çok otellerin içinde yer alan barlar ve gece kulüpleri ile sınırlı tutulmuş durumda. Bu nedenle gölün çok yakın sayılabilecek bir konumunda bu yönü ile bir işletmeden söz etmek mümkün olmasa da minimum 5 km uzaklıkta olağan üstü bar ve restoran birleşimi mekanlardan söz etmek mümkün. Çünkü bölge de daha çok iki ayrıcalığı bir arada sunan işletmeler tercih ediliyor.

Otantik Cafe Restoran

İçinde içki servisi bulunan özel mekanlardan biri olma özelliği taşıyor. Son derece kaliteli ve titiz hizmetin sunulduğu bu adres de çalışanlar İngilizce ve İspanyolca hizmet vermekte. Ayrıca ağaçların ve olağan üstü çiçeklere sahip dalların altında hem içkinizi yudumlamanız hem de bu eşsiz manzaranın tadını çıkarmanız mümkün. Mekan  09:00 ile 23:00 arasında açık ve bu süre içinde Akdeniz mutfağı ve Türk mutfağı konusunda hizmet sunuyor. Bu da içkinizi yudumlarken bu eşsiz manzara da romantik bir akşam yemeği tecrübesi yaşamanızı mümkün kılıyor.

Bafa Gölü Milli Parkı 9

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise mekanda sahne alan müzisyenler hem canlı performanslar ile hem de akustik müzikler ile katılımcıların keyifli anlar yaşamasını mümkün kılmakta. Bafa gölüne yolunuz düşerse mutlaka deneyimlemeniz gereken bir adres olduğunu söylememiz doğru olacaktır.

Adres: Atatürk Blv. Milas, Türkiye

Bafa Gölü Milli Parkı Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Bafa gölü restoranları arasında yer alan ve müşterilerine hem Avrupa mutfağını hem vejeteryan yiyecekleri hem de ızgara çeşitlerinizi deneyimlemenize olanak sağlayan restoranlar oldukça büyük önem taşıyor. Bu restoranlardan biri de;

Paşa Restoran

İçinde ülkemizin en eşsiz lezzetlerini barındıran restoran her zaman misafirlerine en üst düzey hizmeti vaat eden kurumlar arasında yer alıyor. İşletme de aileler ve çocuklar için gerekli tüm olanaklar düşünülmüş durumda. Restoran’a rezervasyonsuz gelebildiğiniz gibi çocuklar için oturma koltukları da daha siz talep etmeden masaya getirilmiş oluyor.

Bafa Gölü Milli Parkı 10

Vegan yiyecekleri ve Izgara çeşitlerini bir arada bulabileceğiniz işletme Maksimum 3 rakamlı hesapların ortaya çıkabileceği bir adres. Son derece başarılı şeflerin görev yaptığı işletme de Hizmet, Yemek kalitesi, Hizmet fiyat uyumu ve Atmosfer alanlarında %95 başarı yakalanmış durumda.

Akşam yemekleri için özel bir çalışmanın yer aldığı işletme de akşam yemeğine özel küçük çaplı bir müzik şovu da düzenleniyor. Bafa gölü yakınlarında mutlaka deneyimlemeniz gereken bir adrese dönüştüğünü söylememek haksızlık olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Dalyan tekne turu1

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir