Marmaris Gezilecek Yerler
 1. Anasayfa
 2. Marmaris

Marmaris Gezilecek Yerler

0

Marmaris Gezilecek Yerler başlıklı yazımıza ilk olarak Marmaris’i tanıtmakla başlamak daha doğru olacaktır. Dünyaca ünlü bu şehir Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesişimin de yer almaktadır. Muğla iline bağlıdır. Muğla merkeze 1 saat kadar uzaklıkta olan şehir aynı zamanda bir Liman kentidir. Ülkemiz açısından önemli turizm merkezlerindendir.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar bol yağışlı geçmektedir.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler
Marmaris Gezilecek Yerler

Eski Çarşı

İstanbul’un Kapalı Çarşı’sından etkilenerek yapılan eski çarşı küçük tatil beldesine geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerler listesinde yer alır. Hem de değerli eşya, ipek alım satımına fırsat sunmaktadır.

İçmeler Plajı

Merkeze yakınlığı sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Merkeze sadece 8 kilometre kadar uzaklıktadır. Plaja gelenler içerisindeki tesislerde yemek yiyebilir ve bir şeyler içebilirler.

Marmaris Kalesi ve Müzesi

Kale’nin ilk olarak M.Ö. 1044 yılında İyonlar tarafından inşa edildiğine inanılmaktadır. Ve daha sonra da Büyük İskender tarafından yenilendiğine dair bir inanışı vardır.1522 yılında Sultan Süleyman tarafından da yenilenerek genişletilmiştir. Son olarak 1980-1990 yılları arasında restore edilmiş ve 1991 yılında müze olarak günümüzdeki halini almıştır.

Marmaris’in tarihi kent merkezinde yer almaktadır. Muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Gece-gündüz ziyaret edilebilen bir yerdir. Kalenin toplam 7 tane kapalı alanı vardır. İçerisinde 18 oda, bir çeşme ve ark bulunur.

Marmaris Arkeoloji Müzesi Marmaris kalesinin içerisinde bulunmaktadır.1991 yılında müze olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Müze’nin Arkeoloji bölümünde çömlek, sikke, cam işi eşyalar ve süs eşyaları bulunmakta ve sergilenmektedir. Etnografya bölümünde ise kilim, mobilya, silahlar, süs eşyaları ve Osmanlı dönemine ait dokuma işleri göze çarpmaktadır.

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Halıcı Ahmet Urkay Müzesi

Sahibi ve kurucusundan adını almıştır.2005 yılında açılmıştır. M.Ö. 3000 yılından itibaren olan  çeşitli eserler bu müzede sergilenmektedir. Hem Arkeoloji hem de Etnografya bölümü bulunur. Zengin eserler içerir. El işlemeli giyisiler, bakır mutfak eşyaları ve  Osmanlı’ya ait eserler; Tüfekler, kılıç, saat, terazi gibi eşyaları burada görmek ve seyretmek mümkündür.

Marmaris Milli Parkı (Günnücek)

Muğla’nın il sınırında yer almaktadır.1996 yılında milli park halini almıştır. Halk arasında günnük ağacı olarak adlandırıldığından isimi bu halde kalmıştır. Günlük olarak 3 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgede yetişen Sığla ağacının yağından ilaç ve parfüm yapılmaktadır.

Parkın içerisinde çeşitli hayvan türleri yaşamaktadır. Park hem deniz hem de ormanlık alan içermektedir.

Turunç Plajı

Amos Antik Kenti’ne 1 saat uzaklıktadır. Plajda su sporları yapabilir, manzaranın keyfini çıkarabilir, tekne turlarına çıkabilirsiniz.

Yeşil ile mavinin muhteşem uyumunu burada yakalayabilirsiniz. Plaj mavi bayraklı denizlerden biridir. Dalış için çok fazla tercih edilen plajlardan biridir.

Turgut Şelalesi

Turgut Köyü’nün içerisinde 4 metre yükseklikten akan bir şelaledir. Bölge yazın dahi serindir ve bu bölgede sadece 1 tane değil bir çok şelale bulunmaktadır. Her mevsim ziyaretçisi bulunan bölgede yazın ziyaretçiler hem serinler hem de yemyeşil doğanın keyfini çıkarır.

Kızkumu Plajı

Marmaris Gezilecek Yerler 6

Marmaris’e 30 km kadar uzaklıktadır. Adını anlatıldığı hikayeden almaktadır. Hikaye’ye göre Bybassos Kralı’nın kızı korsanlardan kaçarken denize doğru yol alır. Yüzme bilmeyen kız karşı kıyıya geçmek için ceplerine aldığı kumları denize dökerek ilerlemek ister ama hem kumu bitince hem de karanlık bastırınca  denizde can verir. Bu hikayeden sonra bu plaj Kızkumu olarak adlandırılır. Plajın ortasında 600 metrelik bir kum adacığı vardır.

Cennet Adası Koyu

Marmaris koyuna yakın bir yarımadadır. Denizin rengi görenleri adeta büyüler. Gezi tekneleri en çok bu bölgeye uğramaktadırlar. Ve dalış için de en çok tercih edilen bölgeler arasındadır. Tekneyle gelinen bu bölgeye araç ile de gelinebilir ancak belirli bir mesafeden sonra yürümek gerekiyor.

Uzunyalı Plajı

10 km uzunluğunda geniş bir halk plajıdır. Plaja giriş ücreti bulunmaz yalnız şezlong, şemsiye gibi ürünlerden ücret alınır. Bu plaja Marmaris merkezden kalkan minibüslerle varabilirsiniz.

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Gezilecek Yerler 7

1545 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın validesi iç yaptırdığı kervansaraydır. Marmaris Kalesi’nin yakınlarında yer alır. Bölge de bulunan Osmanlı eserlerinin önemlilerinden birisidir.

Dalyan

Marmaris merkezden 86 km uzaklıkta yer alır. Doğal güzellikleri sayesinde  her mevsim de bir çok ziyaretçinin uğrak noktasıdır. Günübirlik tekne turları ile gezebilir, çamur banyosu yapabilirsiniz.

Kumlubük Koyu

Kumlubük Koyu’na Marmaris’ten kalkan tekneler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İlçe merkeze 24 km uzaklıktadır. Koy konaklama tesislerinin kalitesi ile öne çıkıyor. Koyun sakinliğinde huzur isteyen tatilciler için paha biçilemez.

Bozburun Yarımadası

Doğa yürüyüşü sevenlerin ve bisikletçilerin uğrak noktasıdır. Kalabalıklardan sıkılanlar için tam bir kaçış noktasıdır. Nüfusu oldukça azdır. El değmemiş güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor.

Bördübet Koyu

Çam ormanları arasında yer alır. İlçe merkezine 25km kadar uzaklıktadır. Gökova merkezine bakan bir manzarası vardır.

Marmaris’te Gezilecek Diğer Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler 8

-Armutalan

-Kemerli Köprü

-Fosforlu Mağara

-Atatürk Parkı

-Çiftlik Koyu

-Sarıana Türbesi

-Taşhan

-Atlantis Water Park

-Aqua Dream Park

-Söğüt Köyü

-Bozburun

-Selimiye

-Orhaniye

Marmaris’e Ulaşım

Marmaris’e havayolu ile ulaşmak isteyenler için tek bir olanak bulunuyor. Aslında çevre şehirler ile de ulaşım olanağı sunulmakta olsa da Dalaman havalimanı ise bölgeye ulaşmak oldukça kolay olacaktır. Bu nedenle 88 km uzakta olan Dalaman havalimanı Marmaris ve bölgenin gezilecek adreslerine en yakın olan alan olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca İzmir, Ankara ve İstanbul gibi önemli büyükşehirlerden de bölgeye kara yolu ile ulaşım mümkün olurken bir çok farklı büyük şehrin otobüs terminallerinden de direk bölgeye otobüs seferi düzenlenmektedir.

Bölgeye deniz yolu ile ulaşmak isteyenler için en büyük ayrıcalık Express lines seferleri olarak görülebilir. Bu seferler ile hem güzel bir yolculuk yaparken hem de bölgeyi denizden keşfetmenin ayrıcalığını yakalamış olacaksınız. Seferlerin hem feribot hem de katamaranlar ile sık sık yapılıyor olması Bodrum ve Marmaris arasında dilediğiniz an lokasyon değiştirme olanağını sizlere sunmaktadır.

Marmaris’te Konaklama için İdeal Oteller

Bölge de konaklamak için ideal adresi arayanlar için Uzunyalı mevkiinde yer alan Romance Beach hotel öne çıkan konaklama tesislerinden biri olmaktadır.

Romance Beach Hotel

Havalimanına 90 km uzaklıkta yer alan bu özel işletme aynı zamanda merkeze ve barlar sokağı gibi özel alanlara yakın olması ile öne çıkmayı başarmış tesisler arasında yer almaktadır. Otogara 5km uzak olan ve şehir merkezinden sadece 1 km uzakta kalan işletme için şehrin tam merkezinde benzetmesi yapmak yanlış olmayacaktır. Tesis aktivitelerine baktığımızda Deniz bisikleti, Fitness, Dalış okulu, Banana ve sörf gibi plaj deniz aktivitelerinin yer aldığını görüyoruz.

Bu olanaklar konaklamaya ek ücret olarak sunulsa da özel işletmeler ile kıyaslandığında işletme müşterilerine çok daha uygun fiyatlı sunulduğunu söylemek mümkün olacaktır. Otelin kendine ait olan plajı tamamen kum yapıdadır. Ayrıca plajda yer alan şezlong ve şemsiye gibi ayrıcalıklar ücretsiz olarak sunulmaktadır. Standart olarak her şezlong üzerinde mutlaka minder yer almaktadır. İşletme de 1 açık havuz ve bir de çocuk havuzu yer almakta olup bu havuzlar olimpik ölçülerde yapılmıştır.

Marmaris Gezilecek Yerler 9

İşletme de tam 63 oda yer almaktadır. Bu odaların 40 adeti standart oda olurken diğer odalar aile odaları olarak ayrılmıştır. Otel misafirlerine her zaman açık büfe hizmet sunmaktadır. Ayrıca her şey dahil fiyatlar ile hizmet sunan otelin bu yönü ile bakıldığında sunduğu olanaklar dans ve müzik geceleri ile üst düzey bir noktaya ulaşmaktadır.

Zira sunulan hizmetlere ek olarak eğlence gecelerinin ortaya çıkması misafirlerin ayrıca barlar sokağına gitmesine gerek kalmadan işletme içinde eğlenmesine olanak sağlamaktadır. İşletme de evcil havan kabul edilmemekte olup, evcil hayvan kategorisine kuşlarında girdiğini söylememiz ek bilgi oluşturacaktır.

Marmaris’te Yapılacak Aktiviteler

Marmaris’te neler yapılır nerelere gidilir? sorularının yanıtı o kadar fazla ki, hangisini aktarsak bilemiyorum. Günübirlik gidebileceğiniz alternatif yerlerden biri de; Sedir Adası (Cleopatra Adası) ve plajıdır. Denizin turkuaz rengi ile büyülenecek, kendine has iri kumları ile plajın tüm hazzını iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Marmaris Gezilecek Yerler 10

Gece hayatını sevenlerin vazgeçemediği Marmaris çarşısı, Yat Limanı ve Barlar Sokağı her saat canlı ve eğlence doludur. Bu sokaklarda müzik dinlemek isteyenler için birçok seçenek bulmak mümkündür. Marmaris’i gece manzarası ile seyretmek için ise elbette ki Yalancı Boğaz’a giden yolun üzerindeki Aktaş ilk tercih edeceğiniz yer olmalıdır.

[alert-note]Marmaris Gezilecek Yerler başlıklı yazımız ilginizi çektiyse Fethiye Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı da okuyarak bir diğer bölgeye yakın konumda bulunan bölgemizi detaylı olarak keşfedebilirsiniz. Ayrıca bizi İnstagram üzerinden @yaz_tatilii adresinden takip edebileceğinizi unutmayınız.[/alert-note]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir