Bakir Güzellik, Datça

Bakir Güzellik, Datça
PAYLAŞ

Akdeniz ve Ege’nin bir bıçak gibi kesildiği uç nokta olan Datça’yı ne kadar tanıyoruz. Bir yüzü Bodrum, bir yüzü Marmaris’e bakan bu yarım ada, el değmemiş, daha doğrusu bakir doğanın muhteşem güzelliklerini size her zerresinde hissettirebilir. Datça havuz kadar berrak sularda yüzmek, badem ağaçlarının altında kuş seslerini dinlemek ve adeta cennette bir tatil yapmak için doğru tercihtir.

Pekiyi bu kadar güzel olup da, bir yer bu kadar nasıl bakir kalabilir? Bunun iki cevabı vardır. Birincisi elbette koruma alanı uygulamasıdır. İkincisi ise, kara yolu ulaşımın hayli zor olmasına karşın, hava yolu seçeneğinin bulunmamasıdır. Yeni yapılan sahil yolu ile ulaşım sorunu çözülmüş olsa da, koruma alanı uygulamaları hala devam ettiğinden bekaretini nispeten korumaktadır.

 

datca-resimleri-2

Datça, Muğla iline bağlı, Marmaris üzerinden erişilen, Türkiye’nin Ege kıyılarındaki en uç uzantısı olan bir yarım adadır. Yabancı Turizm bu bölgede çok efektif değildir, zira bölgede yoğun bir enternasyonel turizm tesisi stoğu yoktur. Daha çok yerli turistin tercih ettiği ve çoğunlukla yazlıklarında tatil yaptıkları bu şehir, kışın adeta bir hayalete dönüşür. Yaz nüfusu yüz binlerle kolayca ifade edilebilmesine karşın, kışın yüz bin dahi olmamaktadır. Tabii bu Ege’deki yazık bölgelerinin genel özelliğidir. Aynı kaderi, Didim, Alanya, Urla, Finike gibi bölgeler de paylaşmaktadır.

Datça Konaklama

Datça, çok ciddi bir konaklama imkanı sunmuyor maalesef. Çok geniş bir coğrafya üzerinde, potansiyelinin çok altında turizm tesisine sahip olup, burada 5 yıldızlı bir tatil yapmak için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak neredeyse zorunludur. Birkaç zincir otel ve belediye ruhsatlı büyük ötelin yanı sıra, çok sayıda irili ufaklı pansiyon ve orta boyutta konaklama tesisi yer alır. Ancak bunların bütünü Marmaris’in onda birini kadar ancak edebilmektedir.

Yemek İçme ve Eğlence

Datça iç Ege yemek kültürünü bir miktar esnetip, sahil kentlerine uygun biçimde biçimde deniz ürünlerinin çokça tüketildiği bir merkezdir. Belki de Muğla’nın en çok deniz mahsulü tüketilen yeri Datça’dır. Tabii buna zengin balıkçılık imkanlarının yanı sıra, diğer tarım uygulamalarının yetersizliği de etken olarak gösterilebilir. Maalesef, Datça tüm bu verileri de bir araya kattığınızda sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, çok zengin bir gece yaşantısı ve eğlence hayatına sahip değildir. Son yıllarda bir miktar kıpırdanma olmuş olsa da, turizmin genel olarak potansiyeli artmadan eğlence yaşantısında da bir artış olması beklenen bir durum değildir.

datca-resimleri-4

Datça tam size göre…

Kuş seslerinin rüzgarın ve denizin sesi ile harmanlandığı, bir tek zerre dumanın ve şehir tozunun olmadığı, adeta yeniden doğacağınız bir tatil yapmak istiyorsanız, ne yapıp yapıp Datça’da bir tatil organize etmelisiniz. Tabii tavsiyemiz burada tatile gelirken özel aracınızla gelmeniz veya en azından bir araç kiralamanızdır. Zira yarım adanın her köşesi ayrı bir cennettir ve mutlaka gezilip görülmesi gerekir. Ancak bunun için bir taşıma prosedürü geliştirilmiş değildir. Toplu taşıma belli noktalara taşıma yapacağından, uzun mesafelere ihtiyaç duyduğunuz durumlarda, güzellikleri kaçırma riskiniz hayli büyüktür.

datca-resimleri-14

Datça, şüphesiz Muğla’nın en el değmemiş doğal alanlarına ev sahipliği yapar. Kimilerine göre bu doğal alanın kamusal politikalarla korunuyor olması Turizm için bir engel olarak değerlendirilse de, aslında ülkemize turistlerin akın etme sebebi, beton otellerimiz değil bu doğal güzelliklerimizdir. Bu doğa korunarak da pekala etkin turizmcilik yapılabilir. Olimpos ve Çıralı bunun en güzel örneklerinden birisidir. Pekala Datça’da bulunan butik konaklama tesisleri çoğalıp, iç ve dış turizm için yeterli kapasiteyi oluşturmaya yeterli hale gelebilir.

Siz de Dünya’nın en güzel yerlerinden birinde; Datça’da bir tatil yapmak istiyorsanız, teknolojinin en verimli kaynaklarından birisi olan internet arama kaynaklarını değerlendirerek arama yapabilir ve size uygun tatil seçeneklerini tespit edebilirsiniz.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR