Kuşadası Eski Tabakhaneciler
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Kuşadası Eski Tabakhaneciler

0

Konu Başlıkları

Bilindiği üzere Kuşadası ülkemizin tatil beldeleri içinde çok ayrı bir yere sahip olan bir kenttir. Enfes denizi ve kumu ile ve doğal plajlarıyla çok farklı bir tatil olanağı sunmaktadır. Doğal yürüyüş parkurları ve tabiatıyla çok beğenilen Kuşadası çok farklı bir proje ile yine tatilcilerin gündeminde. Bu sefer tarihten gelen bir zanaat çevresinde turistik bir mekâna dönüşen Kuşadası Eski Tabakhaneciler görülesi bir yer haline dönüşmüş durumda.

Kuşadası Eski Tabakhaneciler Bölgesi

Bölgeyi ziyaret edip, bölgede gezilecek yerlere göz atmak isteyenler için oldukça farklı olanaklardan söz etmek mümkün. Bu olanaklara kısaca göz attığımızda ilk olarak karşımıza Selçuk Efes Harabeleri çıkıyor.

Selçuk Efes Harabeleri

Bölgede yaşayan kadim medeniyetlerin en önemli eserleri arasında yer alan Selçuk harabeleri de ayakta kalmayı başaran eserler arasında yer alıyor. Tarihin en kadim dönemlerinden bu yana geçen süre içinde her zaman insanlığın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmayı başarmış bölge bu yönü ile bakıldığında oldukça büyük önem taşıyor.

Kuşadası Eski Tabakhaneciler 3

Meryem Ana evi

Kuşadası yakınlarında yer alan önemli adreslerden biri de Meryem ana evi. Hristiyanlar için kutsal sayılan mabetler arasında yer alan bu özel bölge her zaman ilgi odağı olmayı başarmış alanlar arasında yer alıyor. Zira bölgenin en önemli özelliği olan ulaşım yakınlığı sayesinde en önemli bölgelere 20 dakikalık mesafede ulaşımı mümkün kılıyor. Kilise yılın bazı dönemlerinde oldukça büyük ilgi görüyor. Bunda Hristiyanların hacı olma isteği de önemli yer kaplıyor. Ağustos döneminde en kalabalık zamanını yaşayan bölge için söylenecek en doğru söz mutlaka görmeniz gerektiğidir.

Şirince Köyü

Kıyametin kopsa da etki etmeyeceği düşünülen bu özel köy, son zamanlarda popüler olmuş olsa da hali hazırda varlığını yıllardır sürdürmeye devam ediyor. Köyün kıyamet efsanelerine konu olmadan önce de popüler bir tatil rotası olduğunu söylemek mümkün. Tarihi şarapları ve antik yolları ile bölgenin mimarisini yansıtan özel evleri şirince köyünü mutlaka ziyaret edilmesi gerekilenler adresine sokmaya yeterli oluyor.

Güvercin Ada Kalesi

Tarihi bölgelerden biri olan, Güvercin ada kalesi ziyaret edenler için önemli bölgelerden biri olma özelliği taşıyor. Karadan yapılan yol ile Kuş adası ile bağlantısı kurulan bölgenin bu yönü ile bakıldığında insan eli değmiş bir yarım ada olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ada üzerinde yer alan kale, Osmanlı ve Bizans devletleri arasında gerilimin günden güne tırmandığı dönemde Barbaros hayrettin paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Mora isyanının başladığı dönemde denizden gelmesi beklenilen saldırılara karşı özel olarak hazırlanan kale bölgenin korunması için son derece büyük önem taşımıştır. Tarihe ilgili biriyseniz bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kuşadası Eski Tabakhaneciler 4

Egeport

Alışverişin bölgede başkenti olan Egeport son derece önemli bir nokta. Zira hem akşam yemekleri için hem de alışveriş için oldukça büyük kalabalıklar tarafından ziyaret edilen bölge deniz manzarası ile oldukça büyük ilgi görüyor. Bölgenin tam manası ile görülebilmesi için seyir kulesi ile oldukça büyük ilgi toplayan Egeport son derece avantajlı konumunu özel mağazalar ile süsleyerek hediyelik eşya almak isteyenler içinde de bir merkeze dönüşmüş durumda.

Kuşadası Eski Tabakhaneciler Bölgesine Ulaşım

Kuşadası eski tabakhaneciler bölgesine ulaşmak için öncelikli olarak kuşadası bölgesine ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak Ankara’dan 635 km, İzmir’den 95 km yolu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İstanbul’dan Ulaşım için sırası ile Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir ve Selçuk bölgesini geride bırakmanız gerekmektedir. Ortalama 800 km bulacak olan yolculuğunuz boyunca pek çok özel noktadan geçeceksiniz.

Ankara’dan Ulaşım için iki farklı güzergah sizleri bekliyor olacak. Bunlardan birinci rota Uşak, Manisa, İzmir, Selçuk rotası olurken ikinci rota ise Ankara, Afyon, Denizli, Aydın üzerinden gerçekleşecektir. Bu sayede iki önemli merkezden bölgeye ulaşımınız sağlanmaktadır.

İzmir’den Ulaşım nispeten daha kolay olacaktır. Sadece Selçuk yönüne ilerlemenizin ardından Kuşadası ve tabakhaneciler beldelerine ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Hava yolu ile ulaşım için çok daha kolay bir rota çizmek mümkündür. Bunun için en yakın hava limanı olan İzmir hava limanı iyi bir seçim olacaktır. Sonrasında kara yolu ile ulaşım için hem araç kiralama hizmetini bulabileceğiniz gibi hem de bölgeye toplu taşıma vasıtaları ile varmanız mümkün olmaktadır. 95 km uzakta yer alan İzmir havalimanına ek olarak 185 km uzakta yer alan Bodrum havalimanını seçebileceğiniz gibi 260 km uzakta yer alan Dalaman hava limanı da alternatifler arasında yer almaktadır.

Kuşadası Eski Tabakhaneciler Bölgesinde Yer Alan Oteller

Doubletree By Hilton Kuşadası, Kuşadası merkezinde yer alan önemli konaklama alanlarından biri de Doubletree By Hilton Kuşadası işletmesidir. Tesiste oda kahvaltı hizmeti yer almaktadır. Denizden yaklaşık 750 metre uzakta yer alan işletme, sahip olduğu A la carte restoran ve Türk, Avrupa mutfaklarından en seçkin lezzetler ile öne çıkmaktadır. İşletme de yer alan açık ve kapalı restoranlarda dilediğiniz gibi yemek yemeniz mümkün olacaktır. İşletmenin açık ve kapalı havuzları sayesinde denizi aramayacağınızı söyleyebiliriz. Eğlenmenin yanı sıra dinlenmenin de mümkün olacağı işletme bu yönü ile bakıldığında oldukça önemli tesisler arasında yer alıyor.

Tesis de spa masajı, jakuzi ve masaj olanakları ile günün yorgunluğunu geride bırakmanız mümkün. İşletme de doktor ve diğer alışveriş olanaklarına ek olarak oda içi lüks olanakları ile serinlemeniz ve led TV ayrıcalığını yaşamanız mümkün. İşletmenin sahip olduğu tüm alanlarda yüksek hızlı internetin kapsama alanı içinde olduğunuzu söylemek doğru olacaktır.

Old town tanneries Kuşadası İşletme de çok farklı bir tatil yapabilme fırsatı bulacaksınız. Geçmişte dericilik faaliyetlerinin yapıldığı otel binası günümüzdeki restorasyonu ile muhteşem bir havaya bürünmüş ve müşterilerine enfes hizmet vermektedir. Kuşadası’nda yer alan Eski Tabakhaneciler mevkii her kesimden turist için farklı bir deneyim olmaktadır. Yaz sıcaklarında kenti terk etmeden eğlenmek isteyenler için muhteşem aktiviteleri barındıran otel her şeyiyle size yetecek bir mekân olmaktadır. Taş kesimler içinde yer alan modern odaları ve konfor adına düşünülmüş tüm ayrıntıları ince bir zevki yansıtmaktadır. Kuşadası nezih bir tatil beldesi iken Ege esintileri altında kahve yudumlamak ve hoşça vakit geçirmek için Hayal Kahvesi Kuşadası mekânı da mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Kuşadası Eski Tabakhaneciler Özeti ve Tavsiyeler

Ege ve Akdeniz bölgesi ülkemiz için olduğu kadar dünya turizmi içinde önem taşıyor. Çünkü bölge de on binlerce yılı geride bırakmış olan medeniyetin günümüzde de görülebilen izlerine ek olarak bölge sakinlerinin ileri düzeyde turizme önem vermesi bölgeyi oldukça önemli tatil rotaları arasına sokmayı başarmış durumda. Her geçen yıl daha fazla turistin ziyaret ettiği bölgede olağan üstü güzelliklerin ve düzenlemelerin bir yenisi olan eski tabakhaneciler bölgesinin yeniden düzenlenmesi ve turizme katılması ile artık çok daha geniş bir rota da turizmin ektilerini görmek mümkün olacak. Zira yeni turistleri yeni olanaklar ile çekmeyi amaçlayan Kuşadası bölgesinde en büyük turistik tesislerin bu alana kaymaya başladığını söylemek mümkün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Can Yücel Evi 3

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir