Datça Hayıtbükü Plajı
 1. Anasayfa
 2. Datça

Datça Hayıtbükü Plajı

0

Datça ve plajları Türkiye’nin en özel beldeleri arasında yer alıyor. Çünkü beldeyi seçen yerli ve yabancı turistlerin asıl ilgisini çeken konuların başında hiç şüphesiz beldenin köklü tarihi ilk sırayı alıyor. Sadece deniz ve güneş istemeyenlerin seçtiği adresler arasında yer alan Hayatbükü plajı, bölge de yer alan en eski ve özel alanlardan biri.

Beldenin tarihine baktığımızda antik dönemin en önemli limanlarından biri olduğunu görüyoruz. Knidos antik kentinin bir parçası olan hayatbükü limanı Dorların, perslerin, Atinalı ve Romalıların olduğu kadar Germiyanoğlullarının ve Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Datça Hayıtbükü Plajı Gezilecek Yerler

Datça hayatbükü plajı yakınlarında pek çok önemli eser yer almakta. Bu önemli eserleri tek tek incelemek son derece faydalı olacaktır. Ovabükü plajına komşu olan hayatbükü plajı ovabükü plajı ile kıyaslandığında daha küçük bir koya sahip. Bu durum plajın biraz daha sıkışık olmasına neden olabiliyor. En güzel yanı ise koyun açık denize bakması olarak gösterilebilir. Çünkü ılık bir esintinin sürekli olarak bölgede olduğunu söylemek mümkündür. Denizi daima dalgasız ve düz olan hayatbükü plajı palamutbükü plajından ortalama 3.5 denizmili uzakta kalmaktadır.

Son derece berrak olan denizi ve diz kumu tatilciler için çok daha eğlenceli bir plaj olmasını sağlamıştır. Sakin suları olduğu kadar uzun süre güneşi gören kumsalında yer alan kumlarında ince taneli ve temiz bir yapıya sahip olduğunu söylememiz mümkündür.

Reşadiye ve Hızırşah köyü

Bölge de gezilmesi gerekilen iki önemli alan olan Reşadiye ve Hızırşah köylerine ulaşmak için öncelikli olarak Gebekum beldesine gitmeniz gerekmektedir. Yürüme mesafesinde olan bölgeler arasında hareket etmek bisiklet ya da yaya olarak oldukça keyif verici olacaktır. Bölge de bulunan Aphrodite Tapınağı mutlaka göz atmanız gereken alanlar arasında yer almaktadır.

Datça Hayıtbükü Plajı 4

M.Ö 350-400 yıllarından günümüze bölge de insan yaşamı devam etmektedir. Bu yönü ile bakıldığı zaman Akdeniz’in en önemli merkezleri arasında yer alan bölge de tarihe canlı canlı tanıklık etme olanağı yakalayacağınızı söylemek doğru olacaktır.

Datça Hayatbükü Plajı Ulaşım

Marmaris ve Datça yarımadasının uç kısım bölgesinde yer alan ziyaretçilerinin tekrar tekrar gelmek istediği bölgeye ilk ulaşım oldukça önemlidir. Bölgeye ulaşmak için kendi aracınız ile Muğla ve Datça arasında 125 Km yolculuğu göze almanız gerekmektedir. Ortalama 2 saat olan yolculuk mesafesi Marmaris Datça arasında ise 75 Km civarında bir kara yolu anlamı taşımaktadır. 1 Saat 10 dakika içinde kat edebileceğin yol sonunda bölgeye ulaşmanız mümkündür. Bölgeye ulaşımın Denizli istikametinden ise yaklaşık 250 km yolculuğu göze almanız gerekmektedir. Bu da 4 saat anlamına gelmektedir. Bölgeye ulaşımın son ve en uzun istikameti ise İstanbul yönünden gerçekleşmektedir. 880 km mesafe olan yolculuğu ortalama 13 saat içinde tamamlamanız mümkün olacaktır.

Datça Hayatbükü Plajı Bölgesinde Yer Alan Oteller

Konaklama için en doğru adresi arayanlar bölge de oldukça büyü alternatifleri elde edeceklerdir. Bu alternatiflerin en başında gelen;

Datca Surf Tatil Köyü

Müşterilerine oldukça ayrıcalıklı özellikler sunuyor. İşletmenin her şeyden önce kendine has doğası içinde yer alan evler de kat kat tatil anlayışından tatil köyü anlayışına geçişin en güzel örneği sunulmaktadır. Bu sayede akşam balkonunuzda oturup içkinizi yudumlama olanağı yaşarken gökyüzünü izleme ayrıcalığına da erişeceksiniz.

Datça Hayıtbükü Plajı 5

İşletme de 30 oda bulunuyor. Bu odaların hepsinde aynı konforu yakalamak mümkün. Ayrıca kendine özel plajı ile büyük ayrıcalığa sahip olan işletme içinde beş yıldızlı otellerde bulunan tüm hizmetleri barındırıyor. Otelin her noktasında erişiminize açık olan yüksek hızlı internet ile dilediğiniz an ücretsiz kullanımınız mümkün.

Bilgi ve Adres: Kızlanaltı Gebekum Mevkii No: 479 48900 Muğla Datça TUR

Datça Hayatbükü Plajı Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları

Mesudiye hayatbükü bölgesinde yer alan tek işletme olan;

Ogün’ün yeri isimli işletme oldukça güzel dizayn edilmiş bir bölge. Çünkü bölge de bar anlayışı tamamen canlı müziğe ve katılımcıların müziğe eşlik etmesine bağlı. Dilerseniz kalabalığa aldırış etmeden sahneye çıkıp kendi şarkınızı söyleyebileceğiniz bir adres olan işletme, açık hava da yer alan masaları yanı sıra içki servisine ek olarak yapılan ızgara et servisi ile de oldukça dikkat çekici bir boyut kazanmış durumda.

Hem ailelerin hem de çiftlerin gidebileceği mekanda aranan tek koşul yalnız gelmemeniz. Mekana mutlaka partneriniz ile gelmeniz talep ediliyor. Son derece düzeyli hizmeti yanı sıra güvenli tatil olanakları ile öne çıkan işletme çalışanlarının yabancı dil hakimi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu sayede özellikle yabancı tatilciler için büyük kolaylık sağlanıyor.

Datça Hayatbükü Plajı Bölgesinde Yer Alan Restoranlar

Bölge yöresel lezzetlerin olduğu kadar uluslararası lezzetlerin de talep edildiği özel adreslerden biri olma özelliği taşıyor. En doğru restoranı arayanlar için;

Serenity Restoran

Akla gelecek en doğru adresler arasında yer almaktadır. Menüsünün büyük bölümü deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Özellikle balık ve balık çeşitlerinin özel işlendiği adreste ilginizi çekecek mutlaka bir deniz ürünü bulmanız mümkündür. Fakat tesis sadece deniz ürünleri ile sınırlı değildir.

Ege ve Akdeniz bölgesinin en çok bilinen yemekleri de tesiste konuklara sunulan ayrıcalıklı menüler arasında yer almaktadır. Bu yönü ile bakıldığı zaman yöresel yemeklere ilgi gösterenler için son derece pozitif bir tesisin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Datça Hayıtbükü Plajı 6

İşletme gün içinde farklı akşam farklı menüler sunmaktadır. Hava karardığında daha çok kırmızı et sevenlerin akın ettiği bir bölge olan işletme, akşam saatleri ile birlikte mangalların yandığı ve kırmızı et servisinin en kaliteli yerli ve yabancı içkiler ile birlikte sunulduğu bir lezzet durağına dönüşmektedir. Ayrıca tavuk sevenler içinde işletme de seçenekler bulunmaktadır.

Mekanın en özel yanlarından biri de hiç şüphesiz tencere yemeklerinin yer almasıdır. Bu sayede düzenli bir beslenme programında olanlar için zaruri seçenekler yerine alternatifli kaliteli her damak tadına uygun Türk tencere yemekleri olanağı ortaya çıkmaktadır.

Datça Hayatbükü Plajı Bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

On binlerce yıl geçmişi bulunan Datça bölgesinde yerel geleneklerden ve festivallerden söz etmemek doğru olmayacaktır. Bölgede yapılan en önemli festivallerin başında Badem çiçeği festivali yer almaktadır.

Festivalin tarihi yaz tatilcileri için çok uygun olmasa da kültür turizmi için bölgeye gelenler için oldukça uygun olabilir. Zira 16-19 Şubat arasında yapılan Badem çiçeği festivali bölgenin konaklama koşullarının en uygun fiyatlı olduğu döneme denk gelmektedir. Bölgede yer alan 300 bin badem ağacının çiçek açması ile birlikte oluşan inanılmaz renk cümbüşüne yakından tanıklık etmek isteyenler için oldukça faydalı bir girişim olacaktır.

Festival kapsamında bölge de belediyenin desteklediği gösteriler ve konserler düzenlenirken kurulan panayır yerleri ile hem bölgenin yöresel yemeklerinin ortaya çıktığı hem de küçük hediyelik eşyaların turistlere sunulduğu bir organizasyona imza atılmaktadır. Festival kapsamında Datça belediyesinin organize ettiği badem çiçeği festivali fotoğraf yarışması da en güzel fotoğrafın yarıştığı ödüllü bir organizasyona dönüşmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Knidos Antik Kenti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir