Baksı Müzesi
 1. Anasayfa
 2. Bayburt

Baksı Müzesi

0

Konu Başlıkları

Baksı Müzesi Bayburt ilinin en önemli gezi merkezlerinden birisidir. Doğu Karadeniz sınırlarında yer alan müzenin tarihi geçmişinin yanı sıra muhteşem bir manzaraya sahiptir. Baksı Müzesi yörede yer almış olan ve tarihi geçmişi ile birçok eserlerin yer aldığı müzelerden bir tanesidir. El sanatları, çömlekler, geleneksel ve çağdaş sanat konusunda birçok eseri görebilirsiniz.

Karadeniz’in en büyük alanına sahip olan müze alanı yaklaşık 40 dönüm üzerinde kuruludur. Bireysel anlamda Prof. Dr. Hüsamettin Koçan isimli şahsın çabaları sonucu hazırlanan müzenin ziyaretleri yavaş yavaş artmaktadır. Birçok sanat gönüllüsü insanların katkılarıyla büyüyerek hızla ziyaretçi akınına uğrayan bu muhteşem yeri muhakkak görmelisiniz. İçerisinde yer alan sergi salonlarında birçok eseri birebir gözlemleyebilirsiniz.

En büyük özelliği ise sadece bir müze olarak değil yörede bulunan kişilerin imkanları ile gezinti yerleri arasında yer almasıdır. Depo olarak adlandırılan sergi salonunda özel teşhir ile sunulan birçok eseri görebilirsiniz. Mimari yapısı da hoş olan bu devasa müzede bir çok eser sergilenmektedir. Yakın tarihe ait te bir çok eser yer alan Baksı Müzesi giriş ücreti bakımında da uygun durumdadır. Salı günleri ücretsiz ziyareti imkanının bulunduğu müzeye 2017 yılı itibariyle ortalama 7 – 10 TL arası ücretle giriş yapabilirsiniz.

Baksı Müzesi 2

Baksı Müzesi Nerede?

Birçok medeniyetin yer aldığı eski ismi ile Baksı yeni ismi ile Bayraktar Köyü olan özel gezinti alanınız Bayburt ilinde yer almaktadır. Baksı ilçesinde bulunan müze il merkezinden yaklaşık 35 dakikalık araç sürüş mesafesindedir. Geçmişten günümüze bir çok tarihi bilgiyi sunan müzede sizde tarihi anları yaşama fırsatı bulabilirsiniz. Müzeler eski medeniyetlerin yaşam biçimleri hakkında bizlere bilgiler sunmanın yanı sıra milli tarihimizi de kavramamıza yardımcı olmaktadır.

Baksı Müzesine Nasıl Gidilir?

Şehrin sahil yolu yani Karadeniz yolu üzerinden gelenlerin Trabzon üzerinden geçişleri ile Erzurum üzerinden geçişleri farklı hesaplanır. İl merkezinin güneydoğusunda yer alan Baksı yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Araçlarınız ile merkezden tabelaları takip ederek varabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Galler Düzü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir