Trabzon Kalesi
 1. Anasayfa
 2. Trabzon

Trabzon Kalesi

0

Evliya Çelebinin bile seyahatnamesinde yer alan Trabzon Kalesi şehrin en yüksek yerinde yer alan tepe üzerine inşa edilmiştir. Tarihi yapılar içinde yer alan surların M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Zağnos vadisinin eşsiz güzelliği arasında yer alan ve yüksek kayalar üzerine inşa edilmiş olan Trabzon Kalesi Osmanlı döneminde şehrin denizden korunması içinde kullanılmıştır.

Günümüze kadar hassas bir şekilde korumuş olan tarihi yapıyı gezintileriniz esnasında doğanın muhteşem manzarası ile tamamlayabilirsiniz. Şehirde bulunan diğer hisarlardan büyük bir şekilde bulunan kalenin zaman içinde yeniden ilk tamiratı ve bakımı ise Osmanlı döneminden kalmadır. Osmanlı eserlerinin de bu tarihi yapı içinde yer aldığını görebilirsiniz.

Trabzon Kalesi 2

Hamamları ve daha eski olan hipodrom kalıntılarının yanı sıra camilere de denk gelebilirsiniz. Kalenin yapısında bölümler halinde yer alan iç kale ve yukarı hisar gibi mevkilerini gezerken aynı zamanda manzaranın ve doğanın da tadını çıkartabilirsiniz. Aşağı kısımda yer alan burçların denize kadar indiğini göreceksiniz. Konaklama, yeme ve içme tesisleri ile muhteşem bir zaman geçirebilirsiniz.

Trabzon Kalesi Nerededir?

Trabzon ilinin Araklı ilçesine bağlı Kale Mahallesi içinde yer almaktadır. Trabzon gezintileri arasında yer alması gereken önemli tarihi yapılardan birisidir. Muhteşem doğası ve harika manzarası ile sizlere unutulmayacak zamanlar geçirecektir.

Trabzon Kalesine Nasıl Gidilir?

Trabzon il merkezi üzerinden Araklı ilçesine geçiş sağlanması için özel minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araç ile gitmek isteyenler için ise Araklı ilçesindeki doğu kısımdan Kale Mahallesine gidiş ile ünlü Trabzon Kalesine varış sağlanmaktadır. Yollar eskisi gibi patika değil yapılmış ve kullanıma her dönem açıktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ovit Yaylası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir