Belmuar Yaylası
 1. Anasayfa
 2. Kaş - Kalkan

Belmuar Yaylası

0

Akdeniz bölgesi ve özellikle Antalya yöresi, ülkemizin turizm bakımından en çok tercih edilen bölgesidir. Yazları oldukça sıcak geçen bölgede son yıllarda yayla turizmi büyük önem kazanmakta ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Antalya yöresinde yayla turizmine yönelik olarak değerlendirilen yerler arasında bulunan Belmuar yaylası, olağanüstü doğa manzaralarının arasında, serin bir tatil yapmayı düşünenler için emsalsiz bir bölgedir. Geniş bir alana sahip olan Belmuar yaylası, Kaş ile Fethiye arasından Gömbe yaylasına çıkılan istikamette bulunan yaylalar arasındadır.

Belmuar Yaylası 9

Oldukça bakir bir şekilde korunmuş bulunan bölgede Haziran-Temmuz aylarında oldukça kalabalık ziyaretçi toplulukları ağırlanmaktadır. Yayla yolu üzerinde kızılçam, sedir ve ardıç ağaçları inanılmaz güzellikte görsel güzellikler oluşturmaktadır. Bol oksijen içeren havası, sağlıklı yiyecekleriyle tüm ziyaretçileri büyüleyen Belmuar yaylası, Kaş ziyaretlerinde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında olmalıdır.

Belmuar Yaylasına Ulaşım

Kaş ilçesinden araçla gidilmesi durumunda 70 km uzaklıkta bulunan yayla bölgesi yaklaşık olarak Kaş merkeze 70 kilometre mesafede yer almaktadır. Kaş merkezden Belmuar yaylasına ulaşım için günlük olarak düzenlenen turlardan faydalanarak kolayca bölgeye gidilebilir. Yayla Kalkan’a 40 km Elmalı bölgesine ise 30 km mesafede yer almaktadır.

Belmuar Yaylası Bölgesinde Yer Alan Oteller

Gömbe yaylası, Belmuar yaylası ve civarında yer alan diğer bölgeler oldukça bakir olarak korunmuş bölgeler olduğundan dolayı, herhangi bir yapılaşma söz konusu değildir. Bu sebeple Belmuar yaylası bölgesinde yer alan oteller, pansiyonlar gibi konaklama imkânları, ağırlıklı olarak Kaş ilçe merkezinde yer alan tesislerden oluşmaktadır. Gömbe yaylasına yakın olan birkaç tesis, en yakın konaklama imkânı olarak değerlendirilerek dinlenmeye uygun durumdadır.

Çağlayan Park Otel

Çakırbağ köyü sınırları içerisinde Gömbe yaylası mevkiinde yer alan otel, Gömbe yaylasının meşhur kuru kebabını oğlak etiyle yapıldığı mükemmel bir tesis. Çınar ağaçlarının altında tüm yorgunluğun atıldığı ve sadece huzurun hakim olduğu bir yer. Oldukça uygun fiyatlarla konaklama yapılabilen tesiste, kahvaltı ve yemekler oldukça zengin çeşitlerle bezeniyor. Hafta içi konaklama bedeli 1 kişi için kahvaltı dahil olmak üzere 75 TL civarında. Oldukça rahat bungalov evlerinde, sedir ağacı kokuları içinde mükemmel bir konaklama için en uygun seçenekler arasında yer alıyor.

Belmuar Yaylası 10

Sedirhan Apart Pansiyon

Gömbe mahallesinde yer alan apart pansiyon ,uygun fiyatlarla hizmet veren oldukça huzurlu ve sakin bir tesis. Bölgede çok fazla konaklama imkânı olmadığı için civardaki diğer tesisleri gibi oldukça revaçta görülen bir yer. Mükemmel doğam manzaraları arasında huzur dolu bir tatil yapmak için tercih edilebilecek yerler arasında yer alıyor.

Belmuar Yaylası 11

Belmuar Yaylası Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânları ve Restoranlar

Yayla turizminden faydalanmak için Antalya Kaş bölgesini tercih eden ziyaretçiler, eğlenme ihtiyaçlarında Kaş merkezinde yer alan eğlence mekânlarına akın ederek sınırsız eğlencenin tadına varmaktadır. Belmuar yaylası bölgesinde yer alan eğlence mekânları genellikle yabancı uyruklu turistlerin tercih ettiği müzikler ve eğlence tarzlarıyla hizmet etmektedir. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlencelerde, gençler dilediklerince dans edip müzik dinleme olanağı bulabilmektedir.

Barcelona Bar

Uzun çarşı semtinde yer alan mekân, insanların kendini oldukça huzurlu hissettiği nadide bir bar. Konum olarak çarşı içinde bulunması dolaysıyla günün her saati kalabalık olan bar, kaliteli müzikleriyle ilgi çekiyor. Yaz kış hizmet verilen tesiste, işletmeciler müşteriyle oldukça sıcak ilişkiler içinde. Bu yüzden müşterilerin neredeyse tamamı işletmeciler ile dostluk kurmuş görünüyor. Fiyatları bu tür işletmeler açısından bakıldığında gayet uygun. İthal olarak bilinen birçok içki türü ve kendine has kokteylleri ile öne çıkan mekânda Rock müzik herkesin favorisi.

Belmuar Yaylası 12

Queen Bar

Kaş ilçesinde Gürsoy sokakta yer alan bar, mükemmel bir terasa sahip. Sabahın ilk saatlerine kadar eğlenmeye imkân verilen barda, müzikler ve içecekler oldukça kaliteli. 3 Katlı eski bir yapının restore edilerek düzenlenmesi ile oldukça hoş bir ambiyansa sahip olmuş. Terasta içkinizi yudumlarken Meis adasına kadar varan bir açıklıkla manzara keyfine doyabilirsiniz. Üst katta manzara seyredip bir alt katta çılgınca dans edip eğlenebilecek bir mekân. Huzurlu bir ortamda eğlenebilmek için tercih edilmesi gereken eğlence yerleri arasında yer alıyor.

Belmuar Yaylası 13

Yaylaların yer aldığı bölge tamamen doğal görünümlere sahip bir yapıdadır. Yayla turizmi için bölgede bulunan ziyaretçiler mükemmel doğa manzaralarının ortasında yer alan tesislerde yiyecek ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Belmuar yaylası bölgesinde yer alan restoranlar genellikle yöresel yemekler ve et yemekleri konusunda oldukça iddialıdır.

Belmuar Restoran

Gömbe yolu Belmuar yaylası mevkiinde yer alan restoran, yüksek bir konumdan tüm manzaranın görülebildiği bir alanda kurulmuş. Eşsiz manzaralara karşı yemek yiyerek keyifli zaman geçirmek için en ideal yerler arasında bulunan restoran, kuzu kavurma konusunda oldukça iddialı. Et yemek istemeyen ziyaretçiler için yöresel otlarla yapılan yemekler oldukça lezzetli. Mutfağında bulunan odun fırınında yapılan yemekler, damak çatlatan cinsinden lezzetler barındırıyor. Oldukça uygun fiyatlara sahip olan restoran, yayla ziyaretlerinde soluklanıp yemek yiyebileceğiniz ender mekânlar arasında yer alıyor.

Belmuar Yaylası 14

Dorum Değirmeni Restoran

Gömbe yaylası mevkiinde bulunan restoranda, et yemekleri ve balık çeşitleri bulunuyor. Doğa harikası bir manzaraya sahip bulunan restoranda alabalık ve tepsi kebabı mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Salaş bir görüntü veren tesis oldukça huzurlu bir ortamda keyifli zaman geçirmek için ideal. 300 yıllık olduğu söylenen bir değirmenin yanı başında bulunan mekânda, tüm yiyecekler oldukça hesaplı ve lezzetli. İşletmeciler müşterilere karşı çok sıcak ve dostane davranışlar sergiliyor. Yayla ziyaretlerinde ailece gidilebilecek bir yer olarak tercih sıralamasında yer almalı.

Belmuar Yaylası 15

Belmuar Yaylası bölgesinde Yer Alan Festival ve Sosyal Etkinlikler

Antalya ilimizde her yıl yapılarak geleneksel hale gelmiş olan birçok festival bulunmaktadır. Festival ve etkinliklerin amacı, bölge kültürünün yaşatılması, diğer kültürlerle kaynaştırılması ve alternatif turizm olanaklarının geliştirilmesine yarar sağlamaktır. Bu sebeple Belmuar yaylası bölgesinde yer alan festival ve sosyal etkinlikler il ve ilçe yönetimleri tarafından desteklenerek, düzenli olarak yapılması sağlanmaktadır. Bölgeye en yakın konumda olan Gömbe Eşya ve panayır fuarı bu amaçlara yönelik olarak her yıl düzenlenmektedir. Antalya Kaş ilçesine bağlı olan Gömbe ve Belmuar yaylalarına turizm amaçlı gelen ziyaretçiler, Kaç ilçesinde yapılan etkinliklere katılım sağlayarak bölgenin kültürel yapısı hakkında fikir sahibi olmaktadır. Düzenlenen festivaller arasında en çok ilgi gören etkinliklerden biri de Likya-kaş Kültür ve sanat festivalidir.

Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali

Haziran ayı sonunda başlayıp Temmuz ayının ilk günlerinde sona eren festivalde önemli etkinlikler yer almakta ve büyük bir ziyaretçi kitlesinin katılımı sağlanmaktadır. 2107 yılında 20. Kez yapılan festivalde ulusal ve uluslararası şöhret sahibi sanatçıların konserleri, müzik gruplarının konserleri, sergiler, kültür ve sanat panelleri, el sanatları sergileri, yemek yarışmaları, film gösterimleri gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Belmuar Yaylası 16

Kaş sokaklarında ve Kaş marinasında yapılan sokak etkinliklerinde, palyaço gösterileri, çocuk animasyonları sihirbaz gösterileri büyük ilgi görmektedir. Festivalin son günlerinde yapılan yüzme yarışmalarında yerli yabancı birçok yüzücü yer alarak kültürler arası kaynaşma sağlanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir