Caretta Caretta

Caretta Caretta
PAYLAŞ

Dünyada nesli tükenmekte olan birçok hayvan vardır ve Caretta Caretta bunlardan birisidir. İşin ilginç tarafı ise tatil yaparken bu hayvanları seyredebilir ve harika anlar yaşayabilirsiniz. Caretta Carettalar Muğla’nın turistik ilçesi olan Dalyan sahilinde yaşamakta ve yumurtlamaktadır.

Caretta Caretta

Caretta Caretta hakkında bilgi sahibi olmasanız bile buraya geldiğinizde gözlerinizle bu eşsiz kaplumbağaları seyredebilirsiniz. Dünyaca ünlü olan bu hayvanlar 1986 yılında koruma altına alınmıştır. İztuzu Sahili boyunca caretta carettaların yumurtadan çıkış alanı olarak da bilinmektedir.

Tabiki de sadece bu kıyılarda değil Ege ve Akdeniz başka kıyılarda da bu hayvanların yumurtlama alanları mevcuttur. Hatta bunlardan en bilinenleri Çalış Plajı ve Patara Plajı’dır.

Fethiye bölgesinde yer alan bu plajlar ve diğer tüm plajlar ile birlikte Fethiye’nin en güzel koylarının incelendiği, Fethiye Koyları ve Plajları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Caretta Caretta ve Eşsiz Anlar

Eğer tatilinizde beldeye gider ve dalyan caretta beach çevresinde iyi bir gözlem yaparsanız bu eşsiz hayvanların yumurtadan çıkışlarına şahit olabilirsiniz. Bu canlılar ne zaman görülür diye merak ediyorsanız cevabımız dolunaylı geceler. Çünkü bu hayvanlar kendilerini güven altında tutmak için sadece doğduğu kumsala dönüp yumurtlar ve dolunaylı bir gecede bu yumurtalar çatlar.

Koruma altına da alınan bu hayvanları doğal ortamlarında incelediğiniz zaman aslında çok sevimli birer canlı olduklarını anlayacaksınız.

Minicik kaplumbağaların yumurtadan çıkıp denize gitme maceraları ise enfes bir andır. Koruma altında olan bu hayvanların yumurta bıraktıkları alan kesinlikle ziyaretçilere kapalı. Bununla birlikte çok ciddi bir hassasiyet gerektiren bu hayvanların bakımı ve tedavisi de profesyonel bir şekilde yapılmakta.

Zira bölgede yer alan dalyan rehabilitasyon merkezi bu hayvanlar için gereken tüm yardımı yapmakta. Sıra dışı bir tatil için Dalyan mutlaka tercih edilmesi gereken bir rotasyondur. Bölgeye yapacağınız ziyaretlerde sizde bu sevili hayvanların doğuşuna şahitlik edebilirsiniz.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dalyan iztuzu Plajı
16 Ağu, 2017     0

Dalyan iztuzu Plajı