Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi
PAYLAŞ

Çeşme Müzesi Osmanlı Devleti’nin müşfik sultanı olarak kabul edilen II. Bayezid tarafından inşa ettirilen Çeşme Kalesi içerisinde yer alır. Günümüzde muhkem yapısını koruyan nadide târihi anıtlardan biridir. Kale içerisinde yer alan Çeşme Arkeoloji Müzesi de, kalenin turistik özelliğini ihtivâ eden nadide eserleri bünyesinde barındırmaktadır. 1508 yılında yapılan bu kalede bulunan arkeoloji müzesi, ilk çağ topluluklarının yaşadığı bölgeden kalan mermer heykeller, inanışları temsil eden ve pişmiş toprak ile imâl edilmiş olan tanrıça heykelleri ile süslüdür.

Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi, günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetini sürdürmektedir. ve giriş ücreti olarak 8 TL belirlenmiştir. Müzekart’ı olan ziyaretçiler ise, ücretsiz olarak ziyaret etme hakkına sâhipler. Haftanın her günü hizmet veren Çeşme Müzesi, yaz döneminde (15 Nisan – 2 Ekim) 08.30 ilâ 19.00 saatleri arasında hizmet vermekteyken, kış döneminde ise (3Ekim – 14 Nisan) 08.00 ilâ 17.00 arasında ziyaretçilerini beklemektedir.

Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi

Müze dâhilinde, Batı Anadolu’nun denize olan jeopolitik öneminden dolayı bulabileceğiniz ürün sayısı hayli fazladır. Bunlara, en çok rağbet gören amforalar da dâhildir. Bundan ötürü sergilenen savaş topları, deniz ticâreti mahsulleri ve araç gereçler sayılabilecek ilk numuneler arasındadır.  Çeşme tatili esnâsında kültürel bir ziyaret için merkezden ulaşımı oldukça kolay olan Çeşme Müzesi’ni gezmenizi ve Geç Bizans Dönemi başta olmak üzere, Osmanlı eserleri ile de târihi bir buluşma gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Böylece yaz tatilinizi aynı zamanda eğlenceli ve kültürel bir geziye de dönüştürebilirsiniz.


PAYLAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çeşmede Gezilecek Yerler
31 Oca, 2018     0

Çeşmede Gezilecek Yerler

Çeşme Arkeoloji Müzesi
24 Ağu, 2017     0

Çeşme Arkeoloji Müzesi

Çeşme Ilıca
16 Ağu, 2017     0

Çeşme Ilıca

Çeşme Eşek Adası
14 Ağu, 2017     0

Çeşme Eşek Adası

Alaçatı
13 Ağu, 2017     0

Alaçatı