Çeşme, Alaçatı, Sahil ve Kumsal
 1. Anasayfa
 2. Çeşme

Çeşme, Alaçatı, Sahil ve Kumsal

0

Çeşme, Ege bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin tatil cenneti yöreleri arasında ilk sıralarda yer alan ilçeleri arasında yer almaktadır. İzmir’e 80 km, Yunan adası olan Sakız adasına ise 8 mil uzaklıkta olan ilçe, kendi adıyla anılan Çeşme yarımadasının en uç bölgesinde yer almaktadır. Kıyı şeridi uzunluğu 133 kilometre olan tatil cenneti Çeşme, olağanüstü plajları ve mavinin tüm tonlarını barındıran berrak deniziyle dünyanın tanıdığı bir bölgedir. Yarımada Çeşme, Alaçatı, sahil ve kumsal kelimelerinin gerçek anlamını bulduğu eşsiz bir dünya mirasıdır.

Son yıllarda Çeşme dışında alternatif tatil yöresi arayanların keşfettiği Alaçatı ise, sanki zamanın durduğu ve doğanın hiç bozulmadan günümüze kadar bakir kaldığı bir tatil yöresi olarak, gittikçe popüler bir bölge haline gelmiştir. Gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından gelen turistik amaçlı ziyaretçiler için Çeşme, Alaçatı sahil ve kumsal doğanın bahşettiği ortak miras olarak, her yıl yüzbinlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Sahillerinde yapılan uluslararası su sporları, balıkçılık turnuvaları sebebiyle her yıl daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan bölge, ülkemizin turizm gelirlerine önemli katkılar sağlamaktadır.

Çeşme, Alaçatı Sahil Bölgesine Ulaşım

Çeşme Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan deniz yolu rotasında olması ve her yıl 1 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısıyla her tür ulaşım imkânına sahip bir konumda yer almaktadır. Hava, kara, deniz ve demir yolu ile Çeşme, Alaçatı sahil ve kumsal bölgesine ulaşım mümkün olabilmektedir. Hava yolu ile ulaşım için İzmir Adnan Menderes havalimanın kullanan ziyaretçiler için, Çeşme ilçesine direk otobüs seferleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Havaalanından araç kiralama yöntemiyle de sağlanabilen ulaşım seçeneği de sık kullanılan bir yöntemdir.

Yurt içinden birçok ilden otobüslerle direk Çeşmeye seferler düzenlenmektedir. Çeşmeye direk sefer olmayan illerden ise İzmir otogarına ulaşım sağlayarak Çeşmeye direk yapılan toplu taşıma araç seferleriyle ulaşım sağlanabilir. Deniz yolu ulaşımında ise birçok Avrupa ülkesinden gelen ziyaretçiler İtalya’nın Trieste limanından Çeşmeye düzenlenen Ro-Ro seferleriyle direk olarak Çeşme limanına ulaşım sağlamaktadır. Çeşmeden Alaçatı tatil beldesine ise sürekli düzenlenen dolmuş seferleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Çeşme Alaçatı sahil ve kumsal bölgesine ulaşım konusunda demiryolu ulaşımı için Direk İzmir’e yapılan tren seferlerinden faydalanmak, sonrasında ise Çeşme otobüsleri ile bölgeye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Çeşme Alaçatı Sahil ve Kumsal Bölgesinde Yer Alan Oteller

Geçtiğimiz son 10 yıl öncesine kadar tatilcilerin tercih ettiği turizm merkezi olarak Çeşme ilk sıralarda yer almaktaydı. Daha sonra Alaçatı bölgesinin keşfedilmesi ile bu bölgede birçok konaklama tesisi kurularak ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçları karşılandı. Çeşme Alaçatı sahil ve kumsal bölgesinde yer alan oteller günümüzde tüm yaz sezonunda tamamen dolu bir rezervasyon seviyesine ulaşmış durumdadır.

Sheraton Çeşme Hotel Resort: Mükemmel bir deniz manzarasına sahip olan otel uluslararası kalitesiyle bilinen niteliklere sahip bir işletme. İki kişilik 1 gece konaklama bedeli kahvaltı dahil olmak üzere 500 TL civarında. Denizin içine kadar giren bir iskelesi ve mükemmel bir konumda yer alması sebebiyle doluluk oranları her daim üst sınırda. Otel dahilinde her türlü konfora ulaşabilme imkanı olması tercih nedenleri arasında yer alıyor. Fiyatlar yüksek olmasına rağmen kampanyalı dönemlerde oldukça uygun fiyatlara rastlamak mümkün olabiliyor.

Çeşme, Alaçatı, Sahil ve Kumsal 4

Alaçatı Mandalina Otel: Alaçatı tatil bölgesinde bulunan konaklama mekânları arasında popüler bir konuma sahip. İki kişilik 1 gece konaklama bedeli kahvaltı dahil olmak üzere 280 TL civarında. Üzerinde ahşap bir köprünün olduğu havuz tesisin görünümüne oldukça sevimli bir hale getiriyor. Alaçatı’nın girişinde yer alan otelin sabah kahvaltıları otelin bahçesinde bir şölene dönüştürülerek yapılıyor. Son derece temiz ve düzenli olan tesis, aile konaklamaları için en doğru adreslerden biri olarak akılda tutulmalı.

Çeşme, Alaçatı Sahil ve Kumsal Bölgesinde Yer Alan Eğlence Mekânı ve Restoranlar

Çeşme özellikle yaz sezonunda her tarafından farklı müziklerin yükseldiği, mükemmel bir Açıkhava eğlence parkı görünümüne bürünmektedir. Çeşme, Alaçatı sahil ve kumsal bölgesinde yer alan eğlence mekânları eğlencenin sınırsız olarak yaşandığı tesislerle doludur.

Quente Beach Club: Doyumsuz Alaçatı sahilinde yer alan tesis, denize sıfır konumuyla denize giren veya muhteşem bahçesinde dinlenen ziyaretçilerle her zaman dolu bir mekândır. Muhteşem doğa manzaralarının denizle birleştiği bir yerde kurulu olan tesiste gündüz güneşin ve kumun tadını çıkarmak, akşamları ise düzenlenen partilerde çılgınca eğlenmek mümkündür. Ailelerin daha çok tercih ettiği mekânda yiyecek içecek fiyatları oldukça uygun. Telefon operatörleri ile anlaşmalı bir mekân olduğu için oldukça iyi indirimler alınabiliyor.

Goz Lounge: Alaçatı’da bulunan eğlence mekânı, genellikle gençlerin tercih ettiği yüksek volümlü müzikleri sevenler tarafından doldurulan bir yer. Kaliteli alkollü kokteylleri ve kaliteli müziği ile eğlencenin tam gaz devam ettiği güzel bir mekân. Fiyatları bu tür eğlence yerleri için normal seviyede, Yaz sezonlarında oldukça kalabalık olan bar, girişlerde oldukça dikkat ederek müşteri kabul ediyor. Bazı günler eğlenmeye gitmeden önce rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

Restoranlar

Çeşme, Alaçatı sahil ve kumsal bölgesinde yer alan restoranlardeniz ürünlerini seven ziyaretçiler için tam bir cennet sayılabilir. Birçok deniz ürününü mükemmel lezzetlerde sunan restoranlar, yerli yabancı tüm ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Fahrinin Yeri: Alaçatı köyünde yer alan restoran, deniz mahsulleri Akdeniz ve Türk mutfağına ait ürünlerle şekillendirilmiş bir menüye sahip. Mükemmel bir manzaraya karşı yenilen yemeklerin lezzetine diyecek hiçbir söz yok. Fiyat bakımından biraz yüksek olmasına rağmen özellikle ahtapot ızgara mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Çalışan personel son derece nezaketli ve servis oldukça hızlı yapılıyor. Balıkçı barınağında fahri ustanın yeri denildiğinde birçok kişi tarafından bilinmesi, mekânın her zaman dolu olma sebepleri arasında sayılabilir.

Çeşme, Alaçatı, Sahil ve Kumsal 5

Varka Restoran: Alaçatı’da yer alan restoran, yabancı ziyaretçilerin daha çok tercih ettiği mekânlar arasında yer alıyor. Menüsü deniz mahsullerinden oluşturan restoranda, sakin bir müzik eşliğinde rakı balık yapmak isteyen ve huzurlu bir yemek ortamı arayanlar için mükemmel bir seçenek. Meze olarak kabak çiçeği dolması ve börülce mükemmel lezzette ve mutlaka tadılması gereken ürünler olarak öne çıkıyor. Deniz ürünleri arasında ise kalamar tava en favori yiyecekler arasında yer alıyor.

Çeşme, Alaçatı sahil ve kumsal bölgesinde yer alan Festival ve Etkinlikler

İzmir’in en güzel tatil beldeleri arasında yer alan Çeşme ve Alaçatı her yıl düzenlenen festival ve etkinlikler dolayısıyla her geçen gün daha da tanınır hale gelmektedir. Uluslararası düzeyde festival ve etkinliklere ev sahipliği yapan bölge, uluslararası düzeyde yapılan sörf festivali, amatör balıkçılık festivali gibi önemli etkinliklerle tanınmaktadır.

Çeşme, Alaçatı, Sahil ve Kumsal 6

Alaçatı Windsurf Festivali

 Kıyıları uygun rüzgârlara açık olmasından dolayı, dünyada bilinen en iyi rüzgâr sörfü alanlarına sahip olan Çeşme Alaçatı sahillerinde düzenlenmektedir. Her yıl sörf sporuna gönül veren sporcuların katılımı ile yapılan festivalde, gün boyu müzikli eğlenceler yapılmakta, akşamları devam eden müzikli eğlenceler ile bölgenin turizm değerlerinin artmasına katkı sağlanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
dalyan-resimleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir