Meryem Ana Evi
 1. Anasayfa
 2. Kuşadası

Meryem Ana Evi

0

Bir Kuşadası tatili düşlüyorsanız kendinize tabiatın en güzeline ve tarihin en ihtişamlısına hazırlayın. Zira lokasyon olarak enfes bir yerde bulunan Kuşadası Ege’ye hâkim bir noktada. Bunların başında gelen Efes Antik Kent gezisi sonrası sadece yedi kilometre ilerleyerek erişim sağlayabileceğiz Meryem Ana Evi hakkında bilgi hakkında bilgi almak çok doğru olacaktır. Zira Meryem Ana Evi bölgenin en çok dikkat çeken heykellerinden birisidir. Bülbül dağında bulunan Meryem ana kimdir sorusu birçoklarının merakıdır. Hristiyan âlemi için çok önemli olan Meryem Ana, Hz. İsa’nın annesidir. Aziz St. Jean tarafından bu dağın üstündeki yere konulmuş ve orada vefat etmiştir.

Muhteşem bir tabiatın içinde yer alan Meryem Ana Evinin harika bir yapısı vardır. Günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde kalmış yapı içinde bir şapel yer alıyor. Meryem ana hikâyesi etrafında örgütlenen bu mistik gezi içinde evin etrafında bulunan çeşmeler ve mum yakılan alan ise mutlaka görülmeli. Meryem ana mezarı çok nezih ve şirin bir mekân. Bu mekânın az ötesinde yer alan kuyu da dikkat çekici. Bu harika yapının çevresinde yer alan çeşmenin yanı başı ise bir dilek duvarına dönüştürülmüş. Meryem ana evi giriş ücreti herkesin bütçesine uygun iken yeşilin cömertçe bulunduğu bu yer çok sessiz ve efsunlu bir mekân.

İzmir ve Meryem Ana Evi Bölgesinde Gezilecek Yerler

Kadim medeniyetin en önemli yapı taşları arasında yer alan İzmir, medeniyetin her zaman aktif olduğu özel bölgeler arasında yer almaktadır. Bu yönü ile ele alındığında şehir için tarihin en kadim topluluğu benzetmesini yapmak yanlış olmayacaktır. Bu yüzden sadece Meryem ana evi bölgesini değil şehrin genelinde yer alan bölgeye yakın ve uzak gezilecek yerleri bilginize sunmak mantıklı olacaktır. Bu sayede yolculuğunuzun pek çok alanında uğrayacağınız duraklar ile geziniz çok daha zengin olacaktır. İzmir’e hava yolu ile ulaşanların öncelikli olarak bir veya iki gün şehir merkezini gezmelerini tavsiye ediyoruz. Ayrıca şehir merkezinde bu özel adresleri gezmek için araç kiralama hizmetinden yararlanmanız da faydalı olacaktır.

Konak Meydanı

Bölge de ziyaret etmeniz gereken belki de en özel bölgeler arasında yer alan Konak meydanı son derece önemli adreslerin başında yer almaktadır. Turistik açıdan öneme sahip pek çok önemli eserin bu noktada yer alması, şehrin gezmek için ilk adresi olarak düşünülebilir. Bu bölge de yer alan Konak yalı cami, Saat kulesi ve hediyelik eşya mağazaları gibi pek çok özel adrese bu noktada ulaşmanız mümkün olacaktır. Güneşin batışını bir de Konak meydanında izlemeniz ve bu özel bölge de Karşıyaka ve turu yapmanız için oldukça ideal adres olacaktır.

Meryem Ana Evi 4

İzmir Saat Kulesi

Şehrin sembol alanlarından biri olan İzmir saat kulesi, şehir ile birlikte anılan önemli yapılara arasında yer almaktadır. Şehri ziyaret edenlerin ve şehir sakinlerinin buluşma noktası olarak bilinen saat kulesi 1901 yılında Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılında Sadrazam Mehmet Sait paşanın emri ile Fransız mimarlarca yapılmıştır. Tarihi mimari ile tek kule olarak inşa edilen 25 metre yüksekliğe sahiptir. Kule de yer alan saat ise Almanya’dan hediye edilmiştir.

Meryem Ana Evi 5

Konak Yalı Cami

Konak meydanında sembol olan bölgelerden biri olan Yalı cami, Konak cami olarak da bilinmektedir. Günümüzde dahi konak camisinin mimarı ve yaptıranın kim olduğu bilinmemektedir. Bir takım kaynaklara göre 1700’lü yıllarda yapıldığını işaret etse de resmi belge olmayan bu belgelere yakın bir mimarinin izlerini taşıdığını görmek mümkündür. 1700’lü yıllarda Ayşe hatun’un yaptırdığı düşünülen cami yanında bir de medrese olsa da günümüze kadar ulaşmayı başaramamıştır.

Konak İskelesi

Konak iskelesi, Karşıyaka bölgesine gitmek isteyenler için zaruri durak olacaktır. Çünkü bölgeye hareket edecek vapurlar bu noktadan kalkmaktadır. Vapur hareketleri ve martıların dansını izlemek bir yana çevre de yer alan hediyelik eşya mağazalarını da gezmek için ideal bir nokta olacaktır.

Tarihi Asansör

1907 Yılında Yahudi iş adamı Nesai Levi Bayraklı’nın yaptırmış olduğu 55 metre yukarıda yer alan Halil Rıfat paşa caddesine çıkmayı kolaylaştırmak amacı ile yapılmıştır. 155 basamak çıkmanın gerektiği bu caddeye asansör ile kısa sürede çıkmak mümkündür. Bu tarihi asansörün günümüzde modernize edilmesi ve aktif olarak kullanılmasına ek olarak tarihi bölge de bir kahve molası vererek denizi de izlemeniz olanaklar dahilinde olacaktır.

Meryem Ana Evi 6

İzmir Enternasyonal Fuarı

Tarihi tren garı ile bölgesine yürümek kadar kolay olacak olan fuar ulaşımı içerisinde yerli ve yabancı binlerce sanatçının konser verdiği, tiyatro gösterilerinin düzenlendiği anlara ait kısa video görüntüleri bulunuyor. Bir resim sergisi ile yakın tarihli faaliyet müzesini de barındıran bölge de, insanların nefes almasını sağlayacak pek çok oturma alanı ve park yer almaktadır.

Tarihi Kemer Çarşısı

İzmir’in gezilecek durakları arasında önemli bir yere sahip olan, Kemer çarşısı aynı zamanda bölgenin en eski alışveriş adreslerinden biridir. Osmanlı döneminden bu yana hiçbir zaman popülaritesini kaybetmeyen ve her dönem kalabalık olan bu özel adres hediyelik eşya almak için uygun bir duraktır. Çarşı içinde oturmanız ve hava almanız için özel işletmeler de bulunmaktadır.

Saint Polycarp Kilisesi

Konak bölgesinde yer alan kilise, bölgenin en önemli ziyaret adreslerinden biridir. 1625 Yılında yapılan kilise St. Polikarp piskoposuna adanmıştır. Bölgeye gelen tüm turistler için ilk tercih noktaları arasında yer alan bu özel adres, günümüzde de ibadete açıktır. Özellikle Hristiyan turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalar arasında yer alan ibadethane’nin hafta sonları çok kalabalık olması nedeni ile hafta içi ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.

Meryem Ana Evi Ulaşım

Efes kentine yakınlığı ile bilinen Selçuk ilçesinde yer alan Meryem ana evi ile Efes antik kenti arasında 6 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. Bölgeye ulaşmak için son derece değerli olan bu iki bilginin ışığında bir yolculukta birkaç önemli ziyaret gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Eğer kendi aracınızla bölgeye ulaşmak istiyorsanız, İzmir merkezden Aydın şehrine doğru seyahat etmeniz gerekmektedir. Ortalama 1 saatlik yolculuğun sonrasında Selçuk ilçesine ulaşmanız mümkün olmaktadır. Sonrasında ilçe merkezinden 5 dakikalık bir yolculuk ile önce Efes antik kentine sonrasında ise yürüyerek yine 10 dakika içinde Meryem ana evine ulaşmanız mümkün olacaktır. Otobüs ile bölgeye ulaşmak için ilk olarak Selçuk otogarına ulaşmanız gerekirken sonrasında Meryem ana dolmuşlarına binerek bu yolculuğu tamamlamanız mümkün olacaktır.

Meryem Ana Evi özeti ve Tavsiyeler

Meryem ana evi çok küçük bir alan olduğu için sadece bölgeyi Meryem ana evini ziyaret etmek amacı ile tercih edenler için tavsiyemiz daha geniş bir zaman dilimi ayırarak tüm İzmir’i gezmelerinden yana olacaktır. Çünkü bölge de ortalama 20 dakika da gezilebilen bir adres olması nedeni ile günün kalan kısmında aktivitesiz kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Araç kiralayarak Efes ve diğer önemli adreslere düzenleyeceğiniz ziyaretler bölgenin tam manası ile keyfini çıkartmak için ideal olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ege Port 3

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir