Datça Kent Park
 1. Anasayfa
 2. Datça

Datça Kent Park

0

Datça doğal güzellikleri arasında yer alan ılıca gölünün bitişiğinde yer alan Kent park bölgenin en çok ziyaret alan alanları arasında yer almaktadır. Gezinizin en beklenmedik duraklarından bir olsa da oldukça memnun kalacağınız adreslerin başında gelen Kent Park hem limana olan açısı ile hem de denize olan açısı ile denizi izlemeniz için olağan üstü bir adres olma özelliği taşımaktadır.

Datça Kent Park Gezilecek Yerler

Kent park adresinden çıkarak gezebileceğiniz pek çok önemli adres bulunuyor. Bu adreslere sırası ile göz attığımızda karşımıza ilk olarak

Eski Datça

 ile başlamayı uygun görüyoruz. Çünkü begonyaları ve Can Yücel evi ile oldukça önemli bir görsel şölene imza atan adres M.Ö 11 Yüzyıl ile başlayan tarihi ile bölge de yer alan en önemli yerleşim yerleri arasında yer alıyor. Günümüzde dahi arkeolojik çalışmaların sürdüğü bir adres olan Eski Datça bölgesi Kent park yakınlarında yer alan önemli adresler arasında yerini alıyor.

Datça Kent Park 7

Knidos Antik Kenti

 Demokrasinin bilinen ilk örneklerinin gözlemlendiği önemli alanlar arasında yer alan antik kent Dalacak burnu ve Burgaz mevkii ile sınır durumda. Adalardan bölgeye göç eden Dolar halkının kurduğu düşünülen alan M.Ö 4 yüzyıla kadar dayanan tarihi ile biliniyor. 1967 Yılında başlayan kazı çalışmaları sonucunda Nekropol alanı ortaya çıkartılmıştır. Ayrıca Afrodit ve Apollo için yapılmış iki de önemli tapınak bölge de yer almaktadır. Bölgeyi ziyaret edecekseniz mutlaka Knidos deniz feneri için de vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Hayıtbükü Plajı

Sığ denizleri sevenler için hayıtbükü plajı oldukça önemli bir merkez olma özelliği taşımaktadır. Çocuklu aileler için olmazsa olmazlar arasında yer alan plaj, Mesudiye köyüne yakın olsa da Datça kent park ziyaretçilerinin rotalarından çok uzakta olmayacaktır. Koy neredeyse bir göle dönüşecek kadar büyük bir daire biçimi sergilese de tam manası ile bir küçük körfezi andırmaktadır. Sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başlayan sahillerde yoğunluktan etkilenmemek için erken intikal etmeniz son derece önemli olacaktır.

Datça Kent Park 8

Ovabükü Plajı

 Doğa ile iç içe huzur dolu bir tatili size vaat eden Ovabükü plajı Datça da yer alan çok özel plajlar arasında yer almaktadır. Plajın genel yapısına baktığımızda kum ve çakıllardan oluşan son derece temiz bir yüzeye sahip olduğunu görüyoruz. Bölge de her hangi bir turistik işletme yer almıyor. Bu yüzden kendi havlu ve şemsiyeniz ile gitmeniz faydalı olacaktır.

Palamutbükü

 Sessiz bir ormanın gölgesinde oturup denizi izlemek isteyenler için oldukça önemli bir nokta olan Palamutbükü aynı zamanda Teknelerin demir atabileceği bir de marinayı içinde bulunduruyor. Bölge de son derece büyük bir sessizlik hâkim. Bu nedenle doğa ile iç içe geçmek isteyenler için oldukça önemli bir adres olacaktır. Sahilde plajda yüzmek isteyenler içinde uygun alanlar bulunuyor. Bu nedenle en ideal alana ulaşmak için biraz yürümeniz yeterli olacaktır. Son derece geniş bir sahil olması bu özel adres de herkese yetecek kadar alan mevcut.

Kargı Koyu

 Merkezin 3 Kilometre kadar uzağında yer alan kargı koyu Datça kent park yakınlarında yer alan önemli tesisler arasında yer alıyor. Etrafı tepeler ile kaplı olan ve rüzgarların sahile vurmasını engelleyen coğrafyası ile sakin bir deniz sunuyor. Okaliptüs ağaçları ile çevrili olan koyun en büyük ayrıcalığı sessizliği olarak gösteriliyor. Ayrıca koya ulaşmak için minibüsleri kullanmanız da mümkün.

Datça Kent Park 9

Can Yücel Evi

Türk şiiri için oldukça büyük bir öneme sahip Can Yücel’in yaşadığı ve önemli eserleri yazdığı ev olarak bilinen Can Yücel evi Eski Datça da yer alıyor. Ünlü şairin 1986 Yılında taşındığı adres olan ev şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. Evin büyük bir bölümü kütüphane olarak kullanılıyor. Ayrıca evde yer alan anı defterine hislerinizi aktarabilirsiniz.

Kızılbük: Hayıtbükü olarak bilinen alanın tam karşısında yer almaktadır. 10 dakika yürüyüş ile ulaşabileceğiniz kızılbük aynı zamanda Datça Kentpark ile son derece yakındır. Kum çakıl ve birleşimi bir denize sahip olan plajında her zaman uygun alanları bulmak mümkündür. Çok kalabalık olmayan adres orman ile iç içe ve ana yoldan patika yürüyüş ile ulaşılabilen bir nokta da yer almaktadır. Yakında bulunan tesislerden şezlong ve şemsiye kiralamanız mümkündür.

Datça Kent Park 10

Mesudiye Koyu

 Gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken adreslerin başında yer almalıdır. Yarım ada da Akdeniz’e bakan kesimde yer almaktadır. Bölge halkının çok değer verdiği alanların başında gelmektedir. Şahsi aracınız olmasa da minibüs ile ulaşım mümkündür. Ayrıca plaj yollarında patikalardan yürüyerek olağan üstü resimler elde edebileceğiniz anları yaşayabilirsiniz.

Kızlan Yel Değirmeni

Kızlan köyünde bulunan yel değirmeni oldukça eski sayılabilecek yapılar arasında yer almaktadır. 1900 Yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Ayrıca eski görkeminden bir şey kaybetmeyen değirmen günümüzde de ziyaretçilere açıktır. Günümüzde özel bir işletme tarafından kiralanmış ve restoran olarak hizmet vermeye devam etmektedir. İçine girdiğinizde değirmenin çarklarını ve ahşap işçiliğini görmeniz mümkündür.

Datça Kent Park 11

Domuzbükü

 Tur tekneleri için ideal duraklardan biri olma özelliği taşıyan Domuz bükü için her hangi bir yol çalışması yapılmadığı için sadece patika yollar ile ulaşılabilen bir noktada yer almaktadır. Burayı son derece önemli yapan bir başka ayrıntı ise teknolojiden uzak olmasıdır. Elektrik jeneratörden alınırken su kuyudan gelmektedir. Etrafta başka yerleşim yeri olmadığı için gökyüzünün karanlıkta her ayrıntısı seçilebilmektedir. Bölge de tek bir turistik tesis bulunmaktadır. Bu da tüm ürünlerin bahçeden taze bir şekilde sizlere ikram edilmesi anlamını taşımaktadır.

Datça Limanı

Bölgeyi bir de denizden izlemeliyim diyenler için oldukça önemli adreslerin başında gelmektedir. Bu yönü ile bakıldığı zaman deniz turları ve tekne turları için en ideal durak liman olacaktır. Datça da turistlerin bölgeyi gezebilmesi için bu tip bir çalışma anlayışı oturmuştur. Yerel halktan gezginlere aktardığı bilgiler ile bölgeyi incelemesi mümkün olmaktadır. Liman da pek çok heykel bulunmaktadır. Söz konusu eserlerin hepsinde Elbruz Denge imzası bulunmaktadır.

Datça Kent Park 12

Datça Kent Park Bölgesinde Yer Alan Oteller

Bölge de konaklamak için pek çok önemli tesis bulunmaktadır. Bu nedenle tesisleri tek tek anlatmaktansa aynı olanakları sağlayan tesisleri sizlere sunmak daha doğru olacaktır. Sizlere sunacağımız işletmelerde sunulan hizmetler benzer standartlarda ve benzer kalite de olduğu için kıyaslamalarına eşit yaklaşmanı doğru olacaktır.

 • Hotel Mavi Beyaz,
 • Zephyros Hotel,
 • Uslu Hotel Royal Yachting,
 • Datca Doris Hotel,
 • Doada Hotel,
 • Gebora Suits & Tatil Evleri,
 • Emre Hotel 10Oda,
 • Bal Badem Bungalow,
 • Datca Suites

Bölge de yer alan işletmelerin kıyaslamaları yapılırken sunulan hizmetlerde öncelik kriterimiz müşteri memnuniyeti, hizmet kalitesi, Akdeniz ve Anadolu mutfağı yanı sıra Avrupa mutfağından yiyecekler yanı sıra içkilerde ise Dünyaca tanınmış içkilerin servisleri baz alınmıştır. İşletmelerin en önemli ayrıcalıkları ise Datça Kent park bölgesinde yer almaları ve uygun fiyatlı beş yıldızlı tatil sunmalarıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir